Tuollainen AYC:hän on kuitenkin hyvin keskeinen osa kehittyneen nelivedon aktiivista toimintaa. Sehän on siis lyhyesti tietokoneohjattu tasauspyörästön lukko, joka tarkkailee ohjauspyörän ja kaasupolkimen asentoa sekä useiden kiihtyvyysantureiden antamaa signaalia ja niiden perusteella hydraulisesti säätää takavetopyörästöä.
Tuosta vielä kehittyneempi versio on Evo8:sta eteenpäin tullut Super AYC. Siinä taas, edellisen lisäksi, tietokone ohjaa auton rotaationaalisia voimia aistimalla tien pinnan kuntoa, ohjauspyörän kulmaa ja sivuttaista kiihtyvyyttä ja näiden avulla sähköisesti kontrolloi tehon (pidon) jakelua vasemmalle ja oikealle takarenkaalle.
Tämä järjestelmä tuli USA-malleissa vasta Evo X:ään. Evo X:ää taas ei pidetä enää aitona Evona, viitaten pitkään ralliautohistoriaan, joka on X kohdalla jotenkin negatiivisesti poikennut perinteistä. Evofoorumeilla X:ää ei myöskään suosita samalla lailla virikäytössä, etenkään sen automaattivaihteiston takia, joka ei siis kestä kuin vakiotehot ja alkaa hajoamaan ja saamaan outoja oireita, joihin omistajat taas tuntuvat kyllästyneet. Näistä syistä Evo IX lienee entistä suositumpi ja sillähän on "viimeisen oikean evon" maine.
Edellä mainittujen järjestelmien lisäksi, kehittyneeseen nelivetoon kuuluu vielä yksi tietokone, Active Center Differential system (ACD). Se on tietokoneohjattu keskitasauspyörästön lukko. Voi huhhuh! Montako lukkoa autossa oikein jo on?! 2 tai 3

Ihan hullu laitos... Pitäsköhän sitä myydä saappi ja ottaa pari duuniapaikkaa lisää rinnalle

