Puskurin maalaus

Autoja voi muokata ja säätää. Täällä voit vaihtaa mielipiteitä aiheesta.
Vastaa Viestiin
Azanovix
"Hölösuu"
Viestit: 3672
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 00:30
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Azanovix »

Kun tuo rytöläjä päätti hajottaa puskurinsa, niin tuli hankittua "uusi" tilalle. Harmittavasti pientä sävyeroa on havaittavissa, kun alkuperäisen väri on Imola Red ja uuden väri puolestaan Musta.
Milläs tuon nyt maalaisi niin, että jäljellä olevat vuodet (auton, kohta se varmaan lahoaa lopullisesti) maalipinta kestäisi edes melko hyvin? Näyttelyesinettä tuosta ei tule ja elvistelemäänkään en aio lähteä. Tarkoitus on vain saada maalipinta vähemmän mustaksi.

Joissain paikoissa sanotaan:
- liuotinpesu
- muovitartunta-aine
- maali

Ja automaalit.net taas vinkkasi, että kun pinta kerran on jo maalattu (musta on siis maalia, ei pohjaväri, kai), niin riittää että pesun jälkeen pinnan karhentaa ja kiskaisee maalit päälle. Lakkaa halutessa, mutta ei ole välttämätöntä.

Eli mitä tehdään? Kun tuohon kiesiin ei viitsi moisiin osiin ihan hirveän paljon laittaa yhteisvaluuttaa kiinni, niin maalikin tulee ihan spray-purkista. Onko pk-seudun tietäjillä ideaa, mistä saisi mahdollisimman pian sävytettynä tai edes sinne päin olevan värin? Automaalit.net toimii Oulussa ja kiitos hinnoittelupolitiikkansa (19€ maali +10€ toimitus) en viitsi sieltä tilata. 52,6% extraa toimituksesta on aika paljon.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja jus »

Motonetin punainen Motox spraymaali 60-9418 maksaa 3,90 eur ja on yllättävän lähellä oikeata sävyä, vain hiukan liian vaaleata mutta selkeästi silti väärä sävy. Motipin 41-410 tai 41-195 maksaa 9,75 ja on lähempänä. Motipin taulukosta myymälässä voi tarkistaa kumpi olisi "se oikea", en löydä muistiinpanoistani.

Hinnoiltaan nuo nyt ainakin on olennaisesti halvemmat kuin mainitsemasi, ja voi noutaa suoraan lähimmän Motonetin hyllystä. Tarjoustalossa taisi olla Dupli-Colorin vastaavia.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Azanovix
"Hölösuu"
Viestit: 3672
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 00:30
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Azanovix »

Kiitoksia vinkeistä.
Mitä tuolle pinnalle kannattaisi tehdä tarttuvuuden varmistamiseksi?
Entä lakkaus? Kannattaako? Hyödyttääkö?
vesa67
"Hölösuu"
Viestit: 4621
Liittynyt: To Tammi 25, 2007 17:34
Paikkakunta: Kangasala

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja vesa67 »

Joo hyvä pesu, silikonien/rasvan poisto siihen tehdyllä aineella (10e pänikkä), pysyvän maalipinnan karhennus karhunkielellä ja jos muovi pilkottaa niin pitäis laittaa muoville tarkoittu pohjamaali niihin kohtiin että pintamaali tarttuu. Kun ei ole metallimaali niin saa sellaisena mikä ei lakkaa vaadi.
Sävytetty pintamaalispraypurkki maksaa kai sen 20-30e eli kyllä tossa viidenkympin budjetilla melkein aineissa pääsee. Ite olen käyttänyt paikallisen Pintavärin aineita ja neuvontaa ja näyttää sielläkin ko. ketju olevan.
Sitten johonkin kuusen alle sen jälkeen kun hyttyset on heräänneet ja maalaamaan lol
9000 CS 2.3tA -97 T5 RE85, 9-5 Aero -04 BP, Opel Ampera -12, Hyundai Kona 64 kWh MY20.5 Style

E85 ja Biopower ohjelmoinnit T5/T7/T8, TECH2 operoinnit. Pääsäätäjä yrityksessä Suolinko
jeippo
"Hirsch"
Viestit: 775
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 02:14
Paikkakunta: Tre

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja jeippo »

Itse kun joskus konepellin maalasin maalarin valvovan silmän alla (ja vtuikshan se ela kerta meni) niin kunnolla kun lakkakin oli kuivunut niin pinta karhennettiin "karhunvillalla(teräsvilla)" niin ettei se enään peilannut. Eli kiilto pois ja tasasen harmaaks. Tämän jälkeen käsittely rasvanpoisto aineella (corapesu merkiltään oli se aine). Pölyt pois ja Sen jälkeen vain uusi maali päälle ja lakkaus. Homma rokkas eikä tarttenut tosiaan sen enempää hioa.
Azanovix
"Hölösuu"
Viestit: 3672
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 00:30
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Azanovix »

Saa tuo Motox ajaa asiansa, tuohon läpimätään rotiskoon ei raaski kalliimpia aineita käyttää. :D
Luulen myös, että väri saattaa matchata yllättävänkin hyvin, koska ei tuosta konepellistä oikein alkuperäistä väriä löydä, kun 17 vuotta ympärivuotista käyttöä ja huonoa ulkopintojen huoltoa on tehnyt maalipinnalle tehtävänsä.
vesa67
"Hölösuu"
Viestit: 4621
Liittynyt: To Tammi 25, 2007 17:34
Paikkakunta: Kangasala

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja vesa67 »

Nono, älä nyt hyvää käyttistä hauku. Sehän voi vaikka sammuttaa CE valon kun loukkaantuu tosissaan
9000 CS 2.3tA -97 T5 RE85, 9-5 Aero -04 BP, Opel Ampera -12, Hyundai Kona 64 kWh MY20.5 Style

E85 ja Biopower ohjelmoinnit T5/T7/T8, TECH2 operoinnit. Pääsäätäjä yrityksessä Suolinko
Azanovix
"Hölösuu"
Viestit: 3672
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 00:30
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Azanovix »

:lol:
Älä manaa, siitä valosta taisi palaa polttimo, kun ei ole syttynyt viime aikoina.
Maikki
"Hölösuu"
Viestit: 1133
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 22:52
Paikkakunta: Oulu

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Maikki »

- pesut rasvanpoistoaineella ja silikoninpoistoaineella
- kittaa kiveniskemät
- karhunkielellä karhennus, pölyt pois
- hiomaväri esim. mirans spray
- taas karhunkieli
- automaaliliikkeestä hommattu spray niin sävy on oikea
- samasta paikasta hommattu lakka

Automaaliliikkeistä hommatuissa paukkupulloissa on suuttimet laadultaan ihan eri luokkaa kuin halpispaukkupulloissa. Sävyä et varmasti saa kohdalleen kun alkuperäinen maalipinta on mitä on kunnoltaan eli haalistunut ja puskurissa taas pohjaväri, lämpötila, ruiskutusetäisyys vaikuttaa sävyyn mutta kohtuullisen lähelle kuiteskin.

Muovipohjustetta tarvitsee vain jos maalipinta on rikki niin että muovi näkyy. Joustoainetta maalin sekaan ei tarvitse kui nihan vanhimmissa 0 todella letkuissa puskureissa. Karhunkielen tilalle on parempiakin hiomatarvikkeita mutta se ajaa asiansa tee-se-itse miehelle. Karhunkieli naarmuttaa pelkästään eikä hio. Kitiksi kannataa valita laatutuote ja jättää kaupan hylyylle kaikki biltemat ja kingit. Esim. Evercoat easy sand on loistava kitti puskurin kittaamiseen. helppo levittää ja hioa eikä jää huokosia.

Jos et ole aikaisemmin maalannut isoja pintoja paukkupullolla niin taatusti tulee epätasainen pinta ja pirusti appelsiinia. Tekemällä oppii ja automaalaamo viimeistelee jos ei halua tehdä uusiksi :wink:
9-5 2.0t wagon biopower linear sport - 05, 9-3 cabriolet 2.0t A SE -00, 900i 16valve 3d - 93

detailing...sitä korrekmies ei voi ymmärtää.
Lelkku
"Tuplakaasari"
Viestit: 54
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 19:33
Paikkakunta: Palokka

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Lelkku »

Itse hommasin violetin puskurin IMOLA RED Saabiin. Maalattiin kahteen kertaan ammattimiehen toimesta oikealla punasävyllä violetin päälle. Vieläkin sävy on puskurissa tummempi kuin alkuperäisessä vaikka on käynyt myllytyksessäkin. Eli suosittelen vaaleaa pohjamaalia ennen varsinaista väriä, muuten ei näköjään saa tumman päälle onnistumaan. 8O
Saab 9-5 2.3 T sedan & 9-5 Aero Wagon biopower
Koskinen
"Turbo"
Viestit: 240
Liittynyt: La Touko 07, 2011 12:30
Paikkakunta: Imatra

Re: Puskurin maalaus

Viesti Kirjoittaja Koskinen »

Ja lakatahan tuommoista akryyliväriä ei tarvitse, suojaahan se maalipintaa mutta muuta iloa siitä ei ole.

Tärkeää on huolellinen rasvanpoisto ENNEN hionnan aloittamista, hiominen 400 paperilla kuivana ja karhunkielellä. Pohjamaali ja sen jälkeen karhunkielellä viimeistely, rasvanpoisto, tartuntarätillä pölyt ja karvat pois ja maali päälle.
Itse suosittelen MIPA sävytettyä spray-purkkia tai Lesonalin vastaavaa. 20€ tienoilla molemmat. Useimmissa muoveissa kestää hyvin ihan normaalilla pohjamaalillakin.

- Jyri
Saab 9000 2.3T -95 Imola Red RE85
#5359 Jyri Koskinen
Vastaa Viestiin