Optimus kirjoitti:No see on nyt kyllä viimeinen mahdollisuus, mutta en vaan ymmärää miten Obama voi puuttuu asiaan. Omistako USA valtio GM osakkeida?
Uudessa annissa GM:n suurimman omistajan Yhdysvaltain liittovaltion omistusosuus tulee todennäköisesti liudentumaan nykyisestä 61 prosentista alle 50 prosentin. GM:n antisuunnitelmassa liittovaltion on tarkoitus myydä viidesosa sen hallussa olevista 304 miljoonasta GM:n osakkeesta.
aero kirjoitti:
1.8t/2.0t/2.0T on vuoltu 2-litraiseksi Opelin 2.2 -litraisesta peruskoneesta
Ja trumpan padastahan b-konekin alunperin "vuoltiin".
Eli onko saabilla yhtään "omaa" pataa, kun h-konekin oli vain revisio b-koneesta?
-Sami
Niin.. Meillä on kasa fordeja, triumppeja, ooppeleita sekä fiiatteja niin moottoripuolella kuin joidenkin teknisten ratkaisuiden osalta. Silti vain yhtä automallia sorsitaan.. ja mollataan, haukutaan ja nimitetään ooppeliksi.
Teinpä sitten gallupin aiheeseen liittyen, kun kukaan muu ei tehnyt sitä, vaikka ehdottelin taannoin. Jos jotain vikaa ilmenee gallupissa, niin kertokaa!
On tää huimaa hommaa, tää keskustelu Saabin tulevaisuudesta! Keskustelua olisi kiva seurailla, kunhan se pysyisi oikeasti asiassa.
Oma tuntemukseni Saabin tulevaisuuskuvista on pysynyt ennallaan. Kävi kuinka vaan, mutta jos Saab tästä jaloilleen nousee, niin Saab ei autona koskaan tule samanhenkisenä takaisin. Meille kuitenkin jää näitä eri Saabin aikakausien autoja nostalgisia ajatuksiamme varten, onneksi. Toivottavasti harrastajat säilövät hyviä yksilöitä arvokkaasti.
Sama täällä. Tein asiasta oikein lehdistötiedotteenkin tammikuussa kun maakuntalehdet kävivät kuumina (tai oli juttupulaa), kolme lehteä sitten julkaisi wanhan saabistin ennustuksia. Eikä niitä paljoa ole tähän mennessä tarvinnut korjailla.
Jonkun tehtaan/merkin loppuminen ei ole mikään uusi ilmiö. Autojen ja muiden koneiden markkinoilla noita loppumisia on tapahtunut satoja ja ralli jatkuu. Sitä vartenhan museot ovat, että jotain muistoja jää, vaikka valmistus loppuukin. Ja tehdäänhän joskus pieniä retro-replica-sarjojakin.
Järjestelin hieman tänään omaa varastoani kun sain (taas) yhden 96-aihion lähtemään Latviaan. Tuli hiukan tilaa, mutta siihen alkuperäiselle paikalleen ajattelen raahata wanhan puimakoneen, joka on ollut 50 vuotta evakossa. Kaikkiaan nurkista löytyy 15 Saabia, joista yksi GM-sekarotuinen, eli ei pulaa ihan heti tule. Moni niistä senkun lepäilee vuorotteluvapaalla.
Tietenkin olisihan se hienoa jos otsikon mukaisesti jotain uusiakin malleja joskus jostain tulisi, mutta GM sitä jo yritti ja havaitsi hankkeen tappiolliseksi.
Kun tuo linja taas tuodaan esiin, niin minäkin voin taas tuoda esiin sen että en tuollaista asennetta voi kerta kaikkiaan ymmärtää. Miten te voitte olla tyytyväisiä tietäen että tulevaisuudessa ihmiset eivät voi ostaa uutta Saabia, halutessaankaan? Mikä kumma näistä niin tasaveroisista ja loistavista muista merkeistä kattaa edes osan Saabille tyypillisistä ominaisuuksista joita on tässäkin ketjussa mm. allekirjoittaneen toimesta mainittu? Vai ovatko kaikki nämä ominaisuudet nykyaikana vallan tarpeettomia ja pitäisi vain siirtyä eteenpäin koska jumalan asemaan päässyt rahanahneuteen perustuva pörssimaailma niin haluaa??
Toivon Saabin jatkoa sydämeni pohjasta jo pelkästään sen vuoksi että asioiden mennessäkin lopulta parhain päin pessimistien pettymystä hauskempaa nähtävää ei ole.
#5168 Saab 900c Combi Coupé '89 | Saab 900i 2.1-16 valve ’92 | Saab 9000 CDE 2.3TA ’96 | Honda Accord 1.8 VTEC S ’99 | Citroën C5 HDi 136 A Exclusive '08 | Tesla Model 3 ’22
Rattivaihde kirjoitti:Vai ovatko kaikki nämä ominaisuudet nykyaikana vallan tarpeettomia ja pitäisi vain siirtyä eteenpäin koska jumalan asemaan päässyt rahanahneuteen perustuva pörssimaailma niin haluaa??
Ei tainnut olla pörssillä paljoa tekemistä Saabin konkurssin kanssa. Kulut oli vain isommat kuin tulot. Jos ei tällöin pärjää, on turha syyttää "nykypäivän ahneutta". Kivikaudellakin ne, jotka söivät enemmän kuin tienasivat eivät pärjänneet pitkään.