Varkaita taas vaihteeksi

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Saha
"Turbo"
Viestit: 281
Liittynyt: To Heinä 22, 2004 14:26

Viesti Kirjoittaja Saha »

Gouldenwind kirjoitti:Suunnittelin jo varoitus-tarrankin jossa Manaajasta 1:sestä tuttu pikkutyttö riivatun-näköisenä yöpuvussaan suu auki varoittaa esim:"-even pray not help you if you touch my car" Kuka tekis noita tarroja!!!!??
Tarroja saat tilattua http://www.tarratehdas.fi Edullisia, nopea toimitus ja miljuunia erilaisia fontteja ja hyvin värejäkin. Sieltä mä oon tilannu omani. Mutta käsittääksen ton pitäis mennä näin: "Not even a prayer will help you if you touch my car!"

Muita hyviä tekstejä mitä oon löytäny on mm.

- Car guarded by shotgun 3 days a week. You guess which 3
- I don’t have a license to kill, I have a learner’s permit
- I’m insured by the Mafia. You hit me and they will hit you
- No radio - already stolen!
- This car has been in 15 accidents… and hasn’t lost one yet…
- If you value your life as much as I value this car, don’t mess with it!
- Hondas are like tampons. Every pussy has one.
- No coins, crappy stereo, nothing but rust in the boot, NOT worth stealing!
- I saw it. I wanted it. I cried. I got it
- Rust test in progress
- If this car is being driven courteously, it’s been stolen.


8)
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

9000CS... kirjoitti:
se93tbo kirjoitti:Tää on ihan suolesta tää lainsäädäntö.
Tuli kerran ns. taputeltua ryöstäjää ja sain ite 1700€ laskun :twisted:
Tuo on juuri suomalaisen lainsäädännön typerimpiä "ominaisuuksia".

Jos joku varastaa auton :arrow: Saa hieman sakkoja.
Jos joku varastaa monta autoa :arrow: Saa hieman enemmän sakkoja, mutta ei kuitenkaan esim. yhden auton varastamisesta 400 euroa, kahden auton varastamisesta 800 euroa, kolmesta 1 200 euroa, vaan tuo summa tippuu suhteessa varastettujen autojen määrään eli suomalainen saa alennusta sakoista, jos varastaa tarpeeksi. Hyvä Suomi :evil:
Jos menet hakkaamaan tuollaista autosi kimpussa olevaa kusipäätä, niin saat todellakin itse takuulla enemmän maksettavaa, kuin tämä apina.

Kaverilla oli ollut taksin kyydissä joku ulkomaalainen, joka oli sitten jossain vaiheessa matkaa alkanut uhkailla ym. Tapahtumaa oli menty linja-autopysäkille selvittämään ja ulkomaalainen oli ottanut puukon taskustaan. Kaveri oli monta kertaa käskenyt laittaa puukon pois, mutta kun sana ei tehonnut, niin hän oli lataissut keskelle turpaa tätä ulkomaalaista.
Poliisit oli sen jälkeen soitettu paikalle ja koska ei ollut todisteita, että ulkomaalainen olisi uhkaillut puukolla, niin hän sai jonkun muutaman kympin sakon teräaseen hallussapidosta ja kuski yli tuhat euroa hätävarjelun liioittelusta, kivusta, särystä ym.ym. :roll:
JUURI NÄIN :evil:
9-3.1972
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8261
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Viesti Kirjoittaja dimebak »

On se kummaa, että pitää varastella, varastaa ja ja. 20 vuotta sähkötuolia niille. Ja tämän maan lainsäädäntö, vakuutusehdot jne. ei ota vahingossakaan huomioon esim. auton käyttöarvoa. Jollakin saattaa olla esim. OG900i16V5D Saabi perheen ainoana autona, arvoa voi hyvinkin olla 3000€ ja käyttöarvoa vieläkin enemmän, ja sitten joku viinantuskissa oleva entinen autovaras pöllii sen.
9000CS... kirjoitti:Kaverilla oli ollut taksin kyydissä joku ulkomaalainen, joka oli sitten jossain vaiheessa matkaa alkanut uhkailla ym.
Itselle ei ole taksissa sattunut mitään, kun kuskilla on oikeus valita kyytiläisensä. Muutaman olen jättänyt ottamatta kyytiin, olivat liian humalassa tai muuten jossain aineissa. Ja tuosta uhkaavien tilanteiden jne. syystä taksiautoilijoilla ja kuskeilla on oikeus ajaa ilman vöitä.

Tutulle oli sattunut uhkailutilanne, mutta oli vain tyynesti alkanut kiihdyttämään. 180 km/h vauhdissa oli uhkailija alkanut kyseleen kaahauksen syytä ja tuttu oli tyynesti tokaissut "Jos lähden minä niin lähdet sinäkin...". No, jannu oli jätetty miettimään asioitaan muutaman kilsan päähän kaupungista :lol:
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
Avatar
Gouldenwind
"Hirsch"
Viestit: 906
Liittynyt: Ti Loka 21, 2003 11:39
Paikkakunta: PORI

Viesti Kirjoittaja Gouldenwind »

Kun suomen laki on tässäkin kohtaa noin mätä niin olisikin panostettava ennaltaehkäisyyn.
Taloyhtiöissä joidenka parkkiksilla on ollut ongelmia olisi keskusteltava vartioinnista :!: :!: Tiedän monta veneily-porukkaa jotka ovat järjestäneet vartioinnin jollionka vuorotellen kukin veneenomistaja tai hänen valtuuttamansa on vahdissa. Noi vartiointi liikkeet ovat varmaan melko kalliita mutta kaipa niillekkin vaihtoehto löytyisi ja onhan paljon työttömiä jos tuosta jollekkin liikeidean-tynkää :wink:
Saabisti-76
"Hirsch"
Viestit: 774
Liittynyt: La Huhti 03, 2004 19:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Saabisti-76 »

Omalla kohdallani kävi hyvä tuuri toisaalta, ku kaverit jäi verekseltään kiinni savun hävettyä. :lol: Poliisit soittivat mut paikalle ja sain nähdä ihan omakohtaisesti, kuinka poliisi "taputtaa" lainrikkojia. No kun sinne maijaan ei millään meinattu mennä, ni lopulta sinne sit mentiin ja vauhdilla. :arrow: Manasivat poliisit itsekkin; Ku ei näitä hörhöjä saa kuin päästä vähän silitellä. Lähtivät nyt kuitenkin ainakin 10 kuukaudeksi katteleen tiilenpäitä, ku eivät olleet ihan ekaa kertaa asialla. Mut tuskin koskaan saan korvausvaatimustani takaisin.
Rynnäkkösämpylä
"Viggen"
Viestit: 679
Liittynyt: La Heinä 24, 2004 10:53
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Rynnäkkösämpylä »

Kaverilla oli ollut taksin kyydissä joku ulkomaalainen, joka oli sitten jossain vaiheessa matkaa alkanut uhkailla ym. Tapahtumaa oli menty linja-autopysäkille selvittämään ja ulkomaalainen oli ottanut puukon taskustaan. Kaveri oli monta kertaa käskenyt laittaa puukon pois, mutta kun sana ei tehonnut, niin hän oli lataissut keskelle turpaa tätä ulkomaalaista.
Poliisit oli sen jälkeen soitettu paikalle ja koska ei ollut todisteita, että ulkomaalainen olisi uhkaillut puukolla, niin hän sai jonkun muutaman kympin sakon teräaseen hallussapidosta ja kuski yli tuhat euroa hätävarjelun liioittelusta, kivusta, särystä ym.ym. :roll:
Oliko tuolla ulkomaalaisuudella loppujen lopuksi miten paljon tekemistä itse asian kanssa? :roll:
Kyllä jokaisella itseään kunnioittavalla miehellä tulee löytyä täysin mätä 96!
Luonnonystävä
"Turbo"
Viestit: 208
Liittynyt: To Helmi 12, 2004 21:05
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Luonnonystävä »

Ja täältä lisää rosvojen toilailuja...

Nelisen vuotta sitten Kuopiossa Saarijärvellä murtauduttiin neljään autoon samalla parkkiksella, lisäksi oli YRITETTY murtautua mallin -78 kuuppaan ilman tulosta... Edes lukkoa eivät saaneet hajalle!!! Nyttemmin tuo kuuppa on minulla (siis ostettuna)...

Samaisella kuupalla odotin liikennevaloissa vihreitä kaksikaistaisella (siis yhteen suuntaan). Kun valot vaihtuivat, lähdin liikkeelle oikealla kaistalla, viereisellä oli Toy##a. Ehdin kiihdyttää muutaman metrin kun näin, että oikealta tulee joku päin punaisia ja KOVAA (arviolta noin 100 km/h, rajoitus 40 km/h) 240- Vo##lla. Oli noin metrin päässä, ettei osunut minuun. Olisin jäänyt Vol##n ja Toy##an väliin!!! Voisiko enää huonommin käydä!!! No, Vol##n ajo- ominaisuudet tietäen, se ei taittunut siinä vauhdissa risteykseen, vaan veti liikenneopasteen massiiviseen pylvääseen kulma edellä, kynsi keskivallia pohjan varassa ja pysähtyi. "Autosta" hyppäsi nahkatukkainen ja -takkinen sälli verta kasvoilta pyyhkien ja lähti hoippumaan autosta karkuun. Soitto poliiseille ja tulivat heti paikalle. Vol##o oli täynnä isoja kasseja, todennäköisesti joku v##tun narkin keikka- auto ja tulossa kiireessä keikalta. Poliiseilla oli jo tuntomerkit paikalle saapuessaan, eli etysitty kaveri oli. Löytyi koiralla hautuumaalta, valitettavasti hengissä.

Meni kaksi päivää ja sama pas## hoippui paikallisesta räkälästä, kun ajoin ohi!!! Valitettavasti en osunut :twisted:

Eli ei täällä tuomioita saa!!!
#776
Autot: 90 85 / 90i 85 / 96 64 Kulkimet: Commencal Meta 5.5, Volvo XC70 AWD D4 2014
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

Eräälle foorumille tulikin jo "tunnustettua" mitä tuli tehtyä kun kyllästyin porukkahallimme pihassa vieraileviin rosvoihin.. tässäpä copy/pastea:

"En tiedä, mutta minä liimasin tarralappusen autoradion yläkanteen, jossa varoitettiin radion varastamisen olevan terveydelle/omaisuudelle vaaraksi.

Tämä radiohan oli siis sijoitettu varaosa-autoni kojelautaan aidon näköisesti, mutta virtajohtoihin ei tullut oikeasti virtaa.. ai miksikö? No siksi, että radiosta oli poistettu kasettimekanismi ym. sisäkaluja tarvittavan tilan saamiseksi.. radioon meinaan asennettiin minigrip tjsp. pussillinen bensaa ja radion takapanelin virtaliittimistä tuli johdot bensapussin alle sijoitettuun auton halogenilamppuun josta oli rikottu lasi.


Samana viikonloppuna, jolloin radio oli varastettu, paloi tässä samalla kylällä eräs vanha fiat uno.. mut ei ole kukaan tullut mitään kyselemään, joten lieneekö puhdasta sattumaa."
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

Luonnonystävä kirjoitti:
Meni kaksi päivää ja sama pas## hoippui paikallisesta räkälästä, kun ajoin ohi!!! Valitettavasti en osunut :twisted:

Eli ei täällä tuomioita saa!!!
Syyttömät saa :lol:
Ja oikein HOVIN kautta :!:
Viimeksi muokannut se93tbo, Ke Joulu 01, 2004 19:28. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
9-3.1972
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

Rynnäkkösämpylä kirjoitti:
Oliko tuolla ulkomaalaisuudella loppujen lopuksi miten paljon tekemistä itse asian kanssa? :roll:
Menee hieman alkuperäisen aiheen ohi, mutta vastataan kuitenkin....

Itseäni (Ennen nykyistä työtä ajoin seitsemän vuotta taksia päätyökseni) eikä tätä tuttua (ajanut n.15 vuotta taksia) ole ikinä suomalaiset uhkailleet teräasella :roll:
Suomalainen kun on usein aamuyöstä sen verran "heikossa kunnossa", että ei se niin kovin vaarallinen kyydittävä ole. Toki valitettavasti poikkeuksiakin on, mutta usein sekin taitaa nykyään olla huumeiden ansiota.

Ulkomaalainen, joka tulee tänne ja elää täällä normaalisti, niin on ihan ok.
Mutta, minkä takia ulkomaalaista, joka tekee rikoksia esim. toistuvasti ei karkoiteta täältä välittömästi? Takaisin vaan sinne heimon keskelle tekemään voodoo-temppuja.

Minkä takia Suomen pitää olla tällainen päänsilittämisvaltio?
Jos suomalainen menee esim. Turkissa taksin kyytiin ja uhkailee jossain vaiheessa matkaa kuljettajaa puukolla, niin miten käy?
-Lähteekö suomalaiselta henki tai hän muuten vain katoaa mystisesti?
-Jos paikalle tulee poliisit, niin mitä he tekevät?
-Antavatko sakkoa 30 euroa teräaseen hallussapidosta?
-Jos juttu menee oikeuteen, niin onko suomalainen turkissa sen aikaa vapaana ja istuu päivät kaupungin hienoimmissa katukahviloissa juomassa kahvia / jäävettä esim. Turkin valtion kustantama Boss-nahkatakki päällä?
-Jos suomalainen todetaan syylliseksi, niin saako hän ehdollisen rangaistuksen ja hieman sakkoa, jonka Turkin sosiaalihuolto maksaa kun kauniisti pyytää?

Ugh, olen puhunut :)
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
Saabisti-76
"Hirsch"
Viestit: 774
Liittynyt: La Huhti 03, 2004 19:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Saabisti-76 »

Eiköhän Turkissa sais sen kaikista isoimman, karvasimman ja rumimman sellikaverin. Lisäksi lemmensviitti ois jossain sellien syvimmissä syövereissä, jonne ei päivä paistais ja linnun laulu kuuluis. :P Ja se ois oikea käytäntö kaikkialla maailmassa, oppisivathan tavoille kaikki pitkäkyntiset.
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

Myrkky kirjoitti:Eräälle foorumille tulikin jo "tunnustettua" mitä tuli tehtyä kun kyllästyin porukkahallimme pihassa vieraileviin rosvoihin.. tässäpä copy/pastea:

"En tiedä, mutta minä liimasin tarralappusen autoradion yläkanteen, jossa varoitettiin radion varastamisen olevan terveydelle/omaisuudelle vaaraksi.

Tämä radiohan oli siis sijoitettu varaosa-autoni kojelautaan aidon näköisesti, mutta virtajohtoihin ei tullut oikeasti virtaa.. ai miksikö? No siksi, että radiosta oli poistettu kasettimekanismi ym. sisäkaluja tarvittavan tilan saamiseksi.. radioon meinaan asennettiin minigrip tjsp. pussillinen bensaa ja radion takapanelin virtaliittimistä tuli johdot bensapussin alle sijoitettuun auton halogenilamppuun josta oli rikottu lasi.


Samana viikonloppuna, jolloin radio oli varastettu, paloi tässä samalla kylällä eräs vanha fiat uno.. mut ei ole kukaan tullut mitään kyselemään, joten lieneekö puhdasta sattumaa."
Eikun se oli vakuutuspetos :lol: :lol: :lol:
9-3.1972
Ässä
"Hölösuu"
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Heinä 30, 2003 07:59
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Ässä »

Postituslistalle kirjoittelin vuosi sitten eräästä omasta tapauksesta.

Olin tulossa aamu viideltä kotiin töistä, kun parkkipaikalla huomasin, että mun saabista perskeles nousee joku mies!

Ei kun juosten perään, mutta rosvo pääsi pakoon lähistöllä olleen talon pihaan. No poliisit koirineen ystävällisesti ottivat hujopin pian kiinni antamieni tuntomerkkien perusteella, itse asiassa ottivat kiinni kolme kulkijaa, joista sain valita oikean.

Vähän väliä tuossa autossa on käyty. Vuoden aikana ehkäpä yhteensä 5-10 kertaa. Mutta minkäs teet, suurta vahinkoa ei ole tullut. Kerran vain oli ikkuna rikottu, ja viety on ainoastaan autoon unohtunut kännykkälaturi ja hands-free.. Hälytin ei vieläkään maksaisi itseään takaisin.

Paikkana on Puotila Itä-Helsingissä.
Ostan: 2-tahti Saab

#1872 Why drive a car when you can pilot a Saab?
900 Aero 1989,
Mercedes E250 CDI 4matic 2011,Volvo V70 2001
Rynnäkkösämpylä
"Viggen"
Viestit: 679
Liittynyt: La Heinä 24, 2004 10:53
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Rynnäkkösämpylä »

Ulkomaalainen, joka tulee tänne ja elää täällä normaalisti, niin on ihan ok.
Mutta, minkä takia ulkomaalaista, joka tekee rikoksia esim. toistuvasti ei karkoiteta täältä välittömästi? Takaisin vaan sinne heimon keskelle tekemään voodoo-temppuja.

Minkä takia Suomen pitää olla tällainen päänsilittämisvaltio?
Jos suomalainen menee esim. Turkissa taksin kyytiin ja uhkailee jossain vaiheessa matkaa kuljettajaa puukolla, niin miten käy?
-Lähteekö suomalaiselta henki tai hän muuten vain katoaa mystisesti?
-Jos paikalle tulee poliisit, niin mitä he tekevät?
-Antavatko sakkoa 30 euroa teräaseen hallussapidosta?
-Jos juttu menee oikeuteen, niin onko suomalainen turkissa sen aikaa vapaana ja istuu päivät kaupungin hienoimmissa katukahviloissa juomassa kahvia / jäävettä esim. Turkin valtion kustantama Boss-nahkatakki päällä?
-Jos suomalainen todetaan syylliseksi, niin saako hän ehdollisen rangaistuksen ja hieman sakkoa, jonka Turkin sosiaalihuolto maksaa kun kauniisti pyytää?

Ugh, olen puhunut :)
Kyllä tuli niin asiantunteva lausunto :lol: , että taidankin tästä mennä ja liittyä IKL:ään. 8O
Kyllä jokaisella itseään kunnioittavalla miehellä tulee löytyä täysin mätä 96!
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

Rynnäkkösämpylä kirjoitti:Kyllä tuli niin asiantunteva lausunto :lol: , että taidankin tästä mennä ja liittyä IKL:ään. 8O
Ei asiantunteva, vaan oma mielipide :wink:
Ensimmäisen tekstini tarkoitus ei ollut pilkata tai haukkua ulkomaalaisia, vaan jutun pointti oli tämä Suomen oikeuslaitos ja sen antamat tuomiot.
Olen pahoillani, että käytin sanaa `ulkomaalainen`.
Olisin jättänyt maininnan pois, jos olisin tiennyt, että millainen keskustelu tästä tulee :roll:

Jos rasistiset tekstini loukkasivat jotain, niin pyydän, että jatkamme keskustelua yksityisviestein ja pidetään tämä foorumi Saabeihin keskittyneenä :D
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
Vastaa Viestiin