Kesärenkaan käyttökilometrit?

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Sonett73
"Hölösuu"
Viestit: 1254
Liittynyt: Su Huhti 17, 2005 19:41
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja Sonett73 »

Kummallista asiassa on se, että kitkarenkailla ajelee 80tkm kesät talvet. Lisäksi ne ovat paljon hiljaisemmat ja kuulema polttoainetalouskin on parempi, kuin millään kesärenkailla. Toki on ne huojakkaamat ajaa, kuin sporttiset kesärenkaat, mutta mihinkäs kiire minulla on, ei ainakaan töihin.

Mutta asiaan, tosiaan paljon kuulen asiakkaitten päivittelevän kesärenkaiden heikkoa kulutuskestävyyttä
Ari #831 - Pidättekö minua ihan hulluna vai idioottina ?
93aero
"Aero"
Viestit: 351
Liittynyt: Su Helmi 27, 2011 20:35
Paikkakunta: Oulu

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja 93aero »

Kitkoilla tuli ajettua toissa kesänä muutama tuhat kilometriä ennen kuin vaihdoin ne oman turvallisuuteni vuoksi kesärenkaisiin. Kuivalla kelillä välttävät, mutta märällä ei mitään pitoa. Lähinnä niistä tuli mieleen amerikkalaiset elokuva renkaat kun ulisivat joka kiihdytyksessä ilman yrittämistäkin. Kyseessä siis Nokian kitkat. Nykyään mennään talvella nastoilla ja kesällä oikeilla kesä kumeilla.

Asiaan.
-Hankookin v12 kumit kuluivat milteipä kesän aikana (jäljellä 2x4 ja 2x6mm) / ajokilometrit n.10 000
-Nokian z kumit ostettu 2010 kuluivat kahdessa kesässä siten että jäljellä oli vielä 6mm kaikissa / ajokilometrit n.15000
ex 9³ Viggen MY99
ex 9³ Aero MY02
ex 9³ ss Aero MY05
Kaide
"Hölösuu"
Viestit: 1681
Liittynyt: Ti Elo 19, 2003 12:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja Kaide »

Jostain syystää nykyiset renkaat sulavat alle. Tossa mun vääränmerkkisessä ei tahdo kamalasti yli 20tkm päästä Michelinin 1300 euroa maksavalla sarjalla 235/45/18 kumeja. Ekalla setilla taisin ajaa 22tkm ja nyt on toinen setti menossa 12tkm ja puolet on kulutettu. Tehoakin on niin huimasti että sutimaan ei saa vaikka kuinka yrittää :lol:
Ristom
"Hölösuu"
Viestit: 1715
Liittynyt: To Heinä 20, 2006 12:54

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja Ristom »

Autossa nyt n. 120.000 mittarissa / 4,5 vuotta, kolmas sarja kesärenkaita menossa alle. Toisesta sarjasta viimeiset 2 alkaa olla lopussa eturenkaina.. Taakse jo vaihdoin alkukesästä. Ei mielestäni mitenkään erityisen paljon kulu rengas. Merkki kuin merkki, ilman millejä on liukasta.
Amiraali
Matalapaineturbo
Viestit: 192
Liittynyt: La Loka 04, 2003 21:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja Amiraali »

Goodyear EXCELLENCE 215/55 R16 93V

Kolme sarjaa tämmöisiä ollu 95 alla , eikä ole tarvinnut katua.
Kulutus kestävät "meidän käytössä" n. 40tkm / kaksi kautta .
2-3mm ja
vaihtoon. Suht. hiljaiset, suuntavakaat ja ominaisuudet ei muutu radikaalisti
kuluneenakaan.

Yhdet Falkkenit ZIEX ZE-912 kokeiltu ja toisia ei tule, ei täytä mitään
noista yllä olevista argumenteistä...
Piti "tämäkin" oppia kantapään kautta... :oops:

t.Amiraali
Avatar
AZP
"TosiSaabisti"
Viestit: 13458
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 01:02
Paikkakunta: Åboland

Re: Kesärenkaan käyttökilometrit?

Viesti Kirjoittaja AZP »

Itsellä nyt kaksi kesää ja 9200 km ollut autossa mainitut Falkenin Ziex 912:t. Yhdyn kulutuskestävyydessä edelliseen, kulutuspinta on mennyt kahdeksasta millistä n. kuuteen milliin, eli tällä tahdilla voin odottaa vaihtavani renkaat vähän 20 tkm:n ajon jälkeen. Ei siis kehuttava kestävyys näillä kumeilla.

Muista ominaisuuksista sanoisin, että ovat hiljaiset ja auto on pysynyt näillä renkailla tiellä ihan hyvin. GoodYeareja en ole kokeillut, eli voivat olla vielä paljonkin hiljaisemmat ja paremmat.
Nyt: '21 Mustang Mach-e AWD
Ennen: Töpselikärsä '14 Mitsubishi Outlander PHEV | '08 Saab 9-3 SportCombi TiDS A6 | '02 Saab 9-3 2.0t A
Lisäksi: '80 Oldsmobile Delta 88 468 cid | '65 VW 1200 | '73 VW 1303S | '82 Honda CB750K
Vastaa Viestiin