peinu kirjoitti:Muistelisin, mitä noita on lueskellut, että tech ei ilmottele asentoanturista mitään.
Joo, muistaakseni Tech 2 ja Check engine -valo ei ilmoita tuosta kampiakselin asentoanturista lainkaan. Mä sain tiedon tuosta viasta Sensonicin vikadiagnostiikan kautta.
Tuo kampiakselin asentoanturi maksaa noin 100-200 euroa merkkiliikkessä (tosi karkea arvio). En muista, paljonko se lasku oli tuon anturin vaihtamisen jälkeen, se oli joko 120 euroa tai 220 euroa

Sen jälkeen auto on käynyt moitteettomasti lukuunottamatta auton tyhjäkäyntiä, joka varsinkin kylmänä soutaa jonkun verran, aivan kuten NG900SET -95:lla. Tämä taas johtuu Maptunin softasta.
Muistaakseni Freetu selitti jotain sellaista, että täyskaasukiihdytyksellä tuo softa mahdollistaa sen, että kone saa tarpeeksi soppaa. Tyhjäkäynnin "elävyys" voidaan fiksata softapäivityksellä, mutta silloin kone ei enää välttämättä saa tarpeeksi soppaa täyskaasukiihdytyksessä. NG900SET -95 voi varmaan korjata, jos muistan tuon asian väärin
