Kulutus on minulla vuositasolla käytännössä sama kuin vakiona mutta koneen luonne on eri planeetalta. Eli lisävoimasta huolimatta kulutus ei ainakaan nouse.
Mulla on nyt kohta 5 vuoden keskikulutus TTiD:lle M6:lla 6.97 l/100km. Keskinopeus on vajaa 40 km/h. Pienin tankkauksista laskettu 4,2, suurin 9,6.. (Kaikki tankkaus.comssa) Pedaalilla on helposti säädettävissä yli litra.. Matkaa jos ajaa, niin järkevä kone on, pääsee sinne 5:n luokkaan. Ja parasta on vääääääntö!
Dieselhuvi tarkoittaa touhutonnia parin vuoden välein, Eber on vikaherkkä ja viimeisen päälle kallis korjata. Eli polttoainesäästö menee korjauksiin.. BioPowerin säästö on myös puuhastelun makuista, tai riippuu tietysti aineen hinnasta. Seuraava auto kulkee taas bensalla.. Tai riippuu miten valtio kusettaa meitä autoilijoita seuraavan kerran.
Latureita ja vesipumppuja tuo Fiat syö ihan tyyppiviaksi saakka, mutta ne on vielä kohtuullista hintaluokkaa, kunhan ei pääse laukeamaan hihnoineen..
Jaahas, täällä taitaa touhutonni kutsua kun Eberi ei vaivautunut käynnistyä ajotietokoneelta eikä moottorin käynnistyttyä. Mitään herjoja ei Sidiin tullut. Kerran ollut huollossakin mutta eivät löytäneet kyseistä vikaa eikä koodeja joten eivät suostuneet asialle mitään tekemään. Satunnaisesti tuota tehnyt koko tämän talven...
Ei ollut tarkoitus kaapata tätä ketjua, mutta onko nämä oireet tuttuja muille dieselkuskeille?
9-3 SC TTID vm. -08 exät: 9-3 SC 1.8t vm. -06; NG 900 S 2.0 vm. -96
Tech2 nokkaan ja vikakoodien luku. Polttoilmapuhallin itellä juonitteli tuolleen. No vaihtoon meni loppujen lopuksi sekä se puhallin että ohjain. Toimintatonni. Tasan.
Vielä palaisin tuohon softattuun 1,9 TiDs:iin.......vakionahan tuo on aika kesy mutta softattuna lähtee kyllä kun telkkä pöntöstä. Ongelmana jos sen nyt ongelmana ottaa on että se teho tulee todella rajusti siinä vähän reilussa kahdessa tuhannessa kierroksessa. Varsinkin talvioloissa on syytä ymmärtää että jos on vähänkin liukkautta niin pitoa ei ole yhtään....sutii kyllä aivan helkkaristi:)) ......eihän tämä mikään varsinainen ongelma ole:))
Jep, siinä oleellisin ero TTiD ja TiDS välillä moottorin luonteessa. TiDS on perinteisen turbodieselin oloinen eli herää henkiin n. 2000rpm kohdalla täydellä väännöllä ja hiipuu selvemmin 4000rpm jälkeen. TTiD vääntää varsin hyvin jo 1500rpm alkaen ja väännöntuotto on tasaisempaa, sekä jaksaa jatkaa vetoa paremmin ylhäällä.
Yksi eroavaisuus vielä on TTiD:n rauhallisempi käyntiääni, kuulostaa melkein bensakoneelta lämpimänä. TiDS:n dieselnakutus on selvästi terävämpi.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
Onko tietoa onko uudessa Opel Insignian autom. dieselissä (ilm. tuplaturbo) sama laatikko kuin TTiD:ssä. Oli lainassa Laakkoselta sellainen kun oma oli huollossa. Sen autom.laatikko oli mielenkiintoinen, kun vertaa oman bens. 93:n autom. laatikkoon. Se ei päästänyt kierroksia alle 1700:n rpm:n ja siinä oli jopa moottorijarrutus. Toimi ilmeisesti niin, että koska oli päällä 4.s tai 3.s vaihde, eikä laatikko päästänyt vaihtamaan isommalle ja kytkin kiinni, niin moottorijarrutus toimi. Omassa kulkee pienimmillään 1500 rpm:llä eikä tietenkään moottorijarrutusta. Sen ominaisuuden kun saisi omaansa.
Matkan varrella olleet Saabit: -73 99 LEA 4d kelt, -75 99 GL 2d vihr, -79 99 GLS Special 2d met. sin., -81 900 GLS aut 4d met vihr, -85 900 i aut 4d, -90 900 S 3d pun, -99 93 SPORT 3d met har, -05 93 SS 1,8t 4d met graf, -08 93 SC 1,8t 5d met sin.
#406