Ongelmana on moottoritienopeuksilla (120-130) ilmenevä tärinä ratissa. Tärinä ei ole kokoaikaista, vaan esiintyy satunnaisesti ilmeisesti tienpinnan mukaan.
Ongelma on ilmennyt kesärenkaiden vaihdon jälkeen. Vaihdon yhteydessä myös renkaat uusittiin. Uusien renkaiden vaihto toisiin uusiin renkaisiin ei ole auttanut. Myös ohjauskulmat on säädetty. Eikä vikaa ole myöskään löytynyt vetonivelistä ym.
Mistä tällainen ongelma siis voisi johtua? Renkaat ovat kokoa 215/55r16.
Tärinä
Re: Tärinä
Minulla kun renkaat oli tasapainotettu "vähän sinnepäin" niin teki vastaavaa. Sopivasti kun epätasapainossa olevat kohdat eturenkaissa synkkasi niin ratti täristi melkoisesti. Väliin taas tuntui menevän niinkuin pitää.
Volvo V60 D6 AWD Plug-In Hybrid '13
BMW i3 BEV '17
GSX1400R '0x
ex: 9-3 SC 1.9 TiDS Vector M6 '07, 9-3 2.0T Aero 5D M5 '00
BMW i3 BEV '17
GSX1400R '0x
ex: 9-3 SC 1.9 TiDS Vector M6 '07, 9-3 2.0T Aero 5D M5 '00
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 2652
- Liittynyt: Ti Maalis 06, 2007 10:39
Re: Tärinä
Kannattaa huomioida myös vastinpintojen puhtaus.
Talvipyörien vanteet voi ottaa vähän erikohdista kiinni, niin väleihin pääsee helposti kertymään kökköä. Vaikka pinta voi äkkiseltään näyttääkkin puhtaalta, niin voi vaikka ihan hiomapaperilla / nauhalla pyyhkästä jos kovin rosoiselta näyttää
Meikeläisellä auttoi juurikin tuo putsaus satunnaiseen pikku värinään.
Talvipyörien vanteet voi ottaa vähän erikohdista kiinni, niin väleihin pääsee helposti kertymään kökköä. Vaikka pinta voi äkkiseltään näyttääkkin puhtaalta, niin voi vaikka ihan hiomapaperilla / nauhalla pyyhkästä jos kovin rosoiselta näyttää
Meikeläisellä auttoi juurikin tuo putsaus satunnaiseen pikku värinään.
Re: Tärinä
Kävin just äsken poistattamassa tärinät tasapainottamalla vanteet uusiks. Nimenomaan just tuolla moottoritievauhdeissa oli välillä jonkinlaista vipatusta ratissa vähän paikasta riippuen. Nyt meni tasasesti 0-1xx km/h 

-
- "Tuplakaasari"
- Viestit: 88
- Liittynyt: To Elo 05, 2010 21:36
- Paikkakunta: Rauma
Re: Tärinä
Täällä ollut sama ongelma myös. Huomasin jo viime keväänä kun uudet kesärenkaat olin ostanut. En voinut uskoa että tasapainotus olisi tehty "sinne päin" ja koska tärinä oli niin satunnaista, en tehnyt asian eteen mitään. Merkkihuollossakin olivat huuli pyöreänä kun kyselin asiasta ja eivät löytäneet määräaikaishuollon aikana mitään poikkeavaa. Joten aina kun täristytti niin hellitin hieman kaasua ja odotin että menee ohi. Pahimmillaan tyhjän etupenkin selkänojakin alkoi heilua siinä menossa jos vain antoi hanaa. Tuli talvi ja asia unohtui kun ei tärisytellyt kitkoilla. Heti seuraavana päivänä kun olin kesärenkaat laittanut alle tuli myös tärinät. Saab nelipyöräsuuntaukseen ja renkaiden tasapainotukseen ja nyt ei ole sen jälkeen tärisyttänyt. Toivottavasti meni sillä.
9-3 SC TTID vm. -08 exät: 9-3 SC 1.8t vm. -06; NG 900 S 2.0 vm. -96
Re: Tärinä
Aina tasapainotukseen ensi ja heti, kun rattii tulee jotain ylimääräistä vapinaa. Monesti olen tasapainoitattanut kokeeksi vain etuset, josko vapinat loppuisivat sillä. Rengas asennukset tehdään ammattitaidolla, mutta niin nopeasti, että hyvinkin voi jäädä 'sinne päin' asennuksia. Usein seuraan tasapainoituskoneessa renkaan pyörimistä, että onko se tasaista. Viimeksi kyseenalaistin pinnan liikkeen, niin kaveri sanoi, että vasta niin monen gramman jälkeen aletaan tutkimaan tarkemmin. Painoa en muista, mutta tarrapainoina se oli minusta jo huolestuttavan pitkä rivi. Kuitenkin renkaat toimivat auton alla moitteetta, eli sikäli oli oikeassa. Yleensä painavat kumin irti vanteelta ja hieman liikuttavat eri kohtaan, josko asettuisi paremmin vanteelle.