DIY: Kampuran hihnapyörän torxit ja etustefa + orengas

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
j0ne
"Hölösuu"
Viestit: 2545
Liittynyt: Ke Maalis 29, 2006 12:00
Paikkakunta: Kalakukko city

DIY: Kampuran hihnapyörän torxit ja etustefa + orengas

Viesti Kirjoittaja j0ne »

Eli tässä hommassa menee samalla vaivalla kolme juttua. Saa lukiteella kiinni torxit, vaihdettu kampuran etustefan ja öljypumpun kannen o-renkaan. Tiivisteet kannattaa olla orkkislaatua.

Homma aloitellaan purkamalla sisälokari pois tieltä jotta nähdään kampuran hihnapyörä kunnolla. Seuravaksi pitäisi saada pultti pois (175Nm).

Pulttipyssy olisi tässä kätevä mutta jos ei ole kaikkia hienouksia niin voi soveltaa. Jossain malleissa saa alta vauhtipyörän tarkistuspellin hienosti pois ja siitä voi lukita
Kuva

Itsellä öpohjassa tuossa semmonen kyhmy ettei apua. Lukittiin ruuvarilla vaihdelaatikon päältä kytkimen luukusta.
Kuva

Kuva

Tarpeeksi jatkovartta niin aukeaa (27mm hylsy)
Kuva

Pultti kun irti niin pyörä pitäisi saada kitkuteltua irti. Torxit auki ja lukitteen kanssa kiinni
Kuva

Öpumpun kansi sitten irti kun ottaa lukkorenkaan pois (huom. laita samoin päin takaisin).
Kuva

Siirtoleukapihdellä lähtee kansi sit kun vähän eka koputtelee.
Kuva

Vanhat tiivisteet väkivalloin pois toki varovaisuutta käyttäen :D Uusi stefa naputella varovasti paikoilleen.
Kuva

Kasaus jälleen kerran päin vastaisessa järjestestyksessä eli kansi uusilla tiivistellä paikoilleen, lukkorengas oikeinpäin paikoilleen, hihnapyörä paikoilleen ja pultti kiinni momenttiin.
Vastaa Viestiin