Tuulilasi paukkuu

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
venudi
"Kaasari"
Viestit: 46
Liittynyt: Su Tammi 04, 2004 14:59

Tuulilasi paukkuu

Viesti Kirjoittaja venudi »

Vuoden vanhan 9-5:n tuulilasi paukkuu ilmeisesti lämpötilan muutoksissa, liikaa kai jännitystä. Nyt pikkupakkasella pihalta kymmenen minsan läpiämisen jälkeen kului tosi kova pamaus, lasissa "häränsilmä" ja parin sentin halkeama . Muista autoja ei ollut tiellä eli ei voi olla nastan syytä. Lähteekö tällä tavalla tullut halkema leviämään ?? Ensisessä 9-5:ssä sama juttu, pakkui kolme vuotta mutta pysyi ehjänä. Onko tyyppivika ? :o
9-5 Nordic
"Aero"
Viestit: 446
Liittynyt: To Syys 18, 2003 13:40
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja 9-5 Nordic »

mulla ei ole ollut ongelmia. Ei muuta kuin lasi vaihtoon, takuu lienee päällä.

9-5 Nordic
miklaa
"Ruisku"
Viestit: 133
Liittynyt: To Elo 26, 2004 12:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja miklaa »

Moi!

Minullakin on pariin otteeseen kuulunut terävä paukahdus lasista ajaessa. Lasi on ehjä. Olen ajatellut sen tulleen edellä ajavan auton heittämästä kivestä, mutta kiviä ei ollut tiellä (paitsi tietysti märkä asfaltti), nasta ei tullut mieleen. Ensimmäinen ajatus oli kyllä jännitys lasissa. Ääni tuntui erikoiselta. Kiven iskemästä tulisi mielestäni jotenkin matalampi napsaus. Auto on 3 kk vanha.
miklaa
"Ruisku"
Viestit: 133
Liittynyt: To Elo 26, 2004 12:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja miklaa »

Pitkään mitään paukkumista ei ole kuulunut, mutta eilen noin 10 minuutin ajon jälkeen työmatkalla kuului terävä napsahdus ja tämä keskustelu tuli mieleen. Pidin sitä kiven iskuna, edellä oleva auto kiihdytti moottoritien alussa ja lähti ohittamaan.
Kunnes tänään sitten samassa kohdassa työmatkaa suunnilleen samanlainen ääni 10 minuutin ajon jälkeen. Aamulla ei ole ollut pakkasta, lämpöasteita joku +4, mutta sisätilalämppäri on ollut päällä silti. Jännitykseltä kuulostaa.
Kirjoittelen tänne oikeastaan siksi, että jos lasi joskus lähiaikoina paukahtaa, niin näytän myyjälle nämä kirjoitukseni (jos se niitä uskoo), että lasi on voinut särkyä valmistusviastakin johtuen.
venudi
"Kaasari"
Viestit: 46
Liittynyt: Su Tammi 04, 2004 14:59

Viesti Kirjoittaja venudi »

Juuri noin minullakin alkoi se napsahtelu, 10 min. ajon jälkeen syksyllä ilmojen kylmetessä. Kunnes ennen joulua tuli se iso pamaus joka teki halkeaman :cry:

Valmistaidu isoon paukkuun... :wink:
Vastaa Viestiin