Vikakoodit:
12231 Ei kierroslukusignaalia (No ei tietenkään kun kone on sammuksissa)
12223 Käy laihalla.
12112 Happianturi ongelma, väärä bensa-ilma seos tyhjäkäynnillä.
12111 Happianturi ongelma, väärä bensa-ilma seos ajaessa.
12241 Bensa-ilma seos virhe.
Bentleyn kirjan toimintaohjeet:
12223: Tarkista lemmarit ja letkukiinnitykset. Tarkista suuttimien O-renkaat. Tarkista hiilisäiliön venttiili. Tarkista bensanpaine; Muut tehty paitsi bensanpaine tarkistamatta. Käy ja kukkuu kuitenkin normaalisti.
12112: Ei toimintaohjeita
12111: Tarkista ilma- ja bensavuodot. Tarkista happianturin esilämmittimen vastus ja anturin näyttämä. Tarkista hiilisäiliö. Tarkista bensapaine; Päästömittauksissa lambda-arvo on tasan 1. Esilämmittimen vastus on ohjearvojen sisässä.
12241: Samat ohjeet kuin kohdassa 12223.
Tähän mennessä tehtyä siis: Hiilisäiliöltä tuleva letku tukittu. Imusarjan ilmavuotoja etsitty pontevasti ilman mitään epäilyttävää. Tyhjäkäyntimoottori vaihdettu uuteen. Kampiakselin asentotunnistin oli öljyn ja kuran peitossa - puhdistettu. Nokkaketju laahareineen juuri vaihdettu - nykimiset liikkeelle lähdössä katosivat, CE-valo ei.
Pakokaasupäästöt kierroksilla on normaalit. Tyhjäkäynnille pudotettaessa HC-arvo alkaa nousta 30:sta vähitellen. Riippuu siis katsastusmiehestä miten kauan ehtii odotella. Parin minuutin odottelun jälkeen arvo on sadassa ja edelleen nousussa. Viimeksi totesi 96:n kohdalla, että eiköhän tämä riitä ja löi lopulta leiman otteeseen.


Mistähän vikaa voisi seuraavaksi etsiä?