Saabin mittariin pyörähti juuri 9700 km (auto ollut vähän yli 2 kuukautta, eli kyytiä on saanut niin auto kuin kuskikin kiitettävästi...)
Muutama asia on ruvennut autossa ärsyttämään ja kuva ns. premium -tason autosta on hiukannut himmennyt. Olenkohan ensimmäinen kirjoittaja, joka ei ole kovin tyytyväinen Saabiinsa?
Vähän on sellainen fiilinki että tulikohan sittenkin tehtyä auton valinnassa huono ratkaisu...
Osasta näistä on täällä kirjoiteltu jo aiemminkin, mutta listaan nyt kaikki asiat, jotka ottaa nyt pattiin.
1) Auton alustan toiminta/toimimattomuus:
Terävissä kuopissa ja töyssyissä alusta jysähtelee, aivan kuin iskunvaimennus ei ehtisi toimia kunnolla. Nämä epätasaisuudet tulevat siis läpi ja tuntuvat varsin epämiellyttävinä. Lisäksi jousitus tuntuu liian lyhytliikkeiseltä ja auto pääsee hiukan "pompahtelemaan". Tämän tyypiset vaivat olen mieltänyt vanhoihin pieniin japsiautoihin. Nämä jysähtelyt tuntuu sekä edessä että takana. Onko tämä nyt sitä "sporttisuutta"? Muuten alusta kyllä tuntuu sitävän ainakin kohtuullisen hyvin kuormaa (ainakin neljä henkilöä matkatavaroineen), tämä lisää ihmetystä alustan ominaisuuksien loppumisesta tietyissä tilanteissa. Kaikista pahinta tässä asiassa on se, että autossa tuskin on mitään erityistä vikaa, vaan kysymyksessä on auton ominaisuudet.
Jopa vaimoni, joka ei autoista paljon ymmärrä, on kiinnittänyt asiaan huomiota ja kysellyt onko autossa jokin vika... Aiempi autoni oli ranskalainen, joka meni vastaavanlaiset paikat paljon paremmin.
2) Nitinät, natinat, napsantelut ym. äänet:
Auton sisusta, lähinnä muoviosat, ääntelee. Ääntä tulee niin kojelaudasta, keskikonsolista kuin takaakin. Etenkin edellä (kohdassa 1) mainitsemissani tilanteissa, kun mukavuus on muutenkin koetuksella kuuluu kaikenlaisia napsahteluja, narinoita ja risahteluja. TM:ssä 1/06 kirjoitettiin 9-3:n hälyäänistä ja mainittiin että "tuntuu enemmänkin sitä kui se olisi koottu tusinasta palikasta tappiliitoksin". Voin yhtyä tähän ja äänien perusteella palikat vaikuttaisi olevan minun autooa muovisia Lego-palikoita. Auto on käynyt tämän vuoksi pari kertaa korjaamollakin, mutta eipä asia ole mainittavammin korjaantunut.
3) Vaihteiston aavikkovälitykset:
Luulin jo tottuneeni tähän asiaan, mutta ei. Onkohan Opel vaikuttanut välityksiin? Joskus 80/90-luvun Opeleissa oli 4 tai 5 vaihde "ylipitkiä". Nyt Saabissa on ylipitkiä kaikki vaihteet ykkösvaihdetta lukuunottamatta.
Ei näillä pitkillä välityksillä ole ainakaan erityisen pieniin kulutuslukemmin päästy. Ja moottorin äänet on vaimennettu sen verran hyvin että meluakaan ei juuri kovin paljon tällä tavalla vähennetä. Ihmettelen mikä tässä on takana

4) Kuskin jalkatilat
ovat heikommat kuin esim. 90-luvun alun 900 -mallissa (on kokeiltu ja verrrattu). Kyllä auton ulkomitat pitäisi mahdollistaa muutaman sentin väljemmät tilat jaloille. Nyt kun kytkee vakkarin päälle, niin oikea jalka etsii jatkuvasti hyvää asentoa, mutta sellaista ei tahdo löytyä...
Rattissa saisi muuten olla lisää säätövaraa pituussuunnassa, nyt ajoasento on lievä kompromissi.
Lisäksi munasin itse sisustan väriä valittaessa kun otin vaalean kangas/keinonahkaverhoilun. En suosittele väriä lapsiperheille. Lapsilla on taipumusta aina sotkea (vaikkei autossa suklaata tms. syötäisiinkään) sen verran... Sisusta on jotakuinkin koko ajan pesun tarpeessa. Takapenkillä onkin ruvettu pitämään istuinosan suojan peittoa (kaipaisin siistiä suojapeitettä joka olisi suunniteltu istuinosan suojaamiseen, mutta eipä tunnu sellaista löytyvän).
Kun nyt rupesi ottamaan asiat päähän, niin tällaista tekstiä sitten irtosi...