Pitkät hävis! Edit:Taas toimii...

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
JYK
"Kaasari"
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 12:15

Viesti Kirjoittaja JYK »

Oireet kuulostavat hyvinkin samalta kuin minulla viimeviikollla.
Tähän liittyi vielä muutama "hauska" lisäominaisuus. ABS merkkivalot paloivat, tuulilasin pyyhkijät toimivat omia aikojaan ja sitten vielä ilmastointi pimeänä + front 'light failure'. Aluksi epäilin DICE:n olevan sökö, mutta moottoritilasta löytyi todellinen vika: Akun suojakotelo oli nirhannut sulake/rele laatikolta tulevan johtonipun paria johtoa. Ilmeisesti tästä alkanut kipinöinti oli sulattanut toistakymmentä johtoa yhdeksi massaksi aiheuttaen lisää oikosulkuja.
hsivenius
"Ruisku"
Viestit: 140
Liittynyt: Ke Huhti 05, 2006 13:33
Paikkakunta: Korpilahti

Viesti Kirjoittaja hsivenius »

Tuli "rele" korjattu isän autosta. Eli juotin muutamat juotokset kiinni uudestaan ja taas toimii. Aluksi vikana oli että vain toinen kaukovalo paloi eikä mittaristoon syttynyt pitkien merkki valoa. Mutta taas toimii ja hienosti :D
TjK
"Viggen"
Viestit: 547
Liittynyt: Pe Syys 19, 2003 12:43
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja TjK »

Akun suojakotelo oli nirhannut sulake/rele laatikolta tulevan johtonipun paria johtoa.
Oho! 8O
Tarviipa kattoo omasta tuo homma...
TjK #1480
Nyt: Volvo C70 cab, Ford S-max
EXät: Saab x 17, Caddy SRX 4.6, Camaro Z28 Conv, Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D, Volvo S802.5T, Volvo S80T6, Jeep G-C x 3, OpelVectra, MB300E, BMW750i, BMW540i + jokunen skoda, joissa VW/audi -merkit.
Ansis
"Hölösuu"
Viestit: 1264
Liittynyt: Ti Syys 23, 2003 13:35
Paikkakunta: Viialabama

Viesti Kirjoittaja Ansis »

JYK kirjoitti:Akun suojakotelo oli nirhannut sulake/rele laatikolta tulevan johtonipun paria johtoa. Ilmeisesti tästä alkanut kipinöinti oli sulattanut toistakymmentä johtoa yhdeksi massaksi aiheuttaen lisää oikosulkuja.
Mitähän sanoo tuotevastuulaki :idea: :?:
96 M75 i12 5-speed ;)
JYK
"Kaasari"
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 12:15

Viesti Kirjoittaja JYK »

Joo auto on tosiaan 98 mallia ja ostin sen viime heinäkuussa merkkiliikkeestä. Autolle ei toistaiseksi ole tarvinnut muuta tehdä kuin pestä ja vaihtaa talvirenkaat. Voisikohan tuota akkutelinettä siirtää kauemmaksi. Jokin maininta service bulleteissa kotelon hankaamisesta moottorin suojaan kyllä löytyy, mutta ei mainintaa että se voisi hangata johtoihin.

http://www.townsendimports.com/Saab_TSB ... 0_2123.pdf
Vastaa Viestiin