tehave kirjoitti:
kulutus on kuitenkin isompi kuin pienissä ruiskulla varustetuissa kipoissa....ainakin mitä on lueskellut käyttäjien kommentteja.
Juu, vähän yli 900kg omapainoinen vm.2000 1,2 8v (60hv) Punto meni omissa ajoissa kulutuksessa aikalailla samaan mitä tämä litrainen ihmemoottori, ehkä jopa vähän vähemmällä mitä n. 300kg raskaampi Focus. Samoin jos omilla rahoilla meinaa hankkia, niin Foordista saa pulittaa parikytädonaa, kun 15v vanhan Punton saa muutamalla satasella

Toki Focus on tuohon Puntoon verrattuna hitokseen isompi, suorituskykyisempi, hiljaisempi, varustellumpi (mm. ilmastointi jauhaa koko ajan, mitä Puntossa ei ollut), uudenaikaisempi, mukavampi jne.... Ei se massa ilmaiseksi liiku, oli mosan koko mikä hyvänsä.
Ja mitä kestoon tulee:
Eiköhän nämä ihmemoottorit porsi ihan siinä missä isommatkin, osaa ne (huhupuheiden mukaan) isot saapinkin pannut kuulemma hajota????
Muutenkin taitaa olla aika harvinaista koneiden ns. loppuunkuluminen. Yleensä jokin muu vika avustavissa laitteissa aiheuttaa sitten sen konerikon (esim. likaa öljynkierrossa, joku anturi antaa väärää dataa riittävän pitkään, turbo korkkaa ja turbiinisiiven jämät menee tekemään jekkujaan koneeseen, imusarjojen läpät käy kurkkaamssa kavereitaan männän laella, korkepaine-dieselpumppu tms. suoltaa koneeseen nipun metallisilppua jneetcyms) ennen kuin itse pata on kulunut niin väljäksi että ei ole enään puristuksia

Vai mitä kenties sitten tarkoitetaankaan sillä perusmoottorin kestolla?