Kiitokset mielipiteistä.
Kyllä se osiksi menee. Vaikka moottorivaihto olisikin mahdollinen niin ei ole aikaa, rahaa eikä innostusta sitä alkaa vääntämään.
Tämän hetken suunnitelma on pistää auto kokonaisena Nettiautoon myyntiin merkinnällä myydään viallisena tai varaosiksi.
Auto on punainen sportsedan vm 2003, Aero, moottori on 2.0T, automaattivaihteisto, penkit on sellaiset harmaa-vaalea nahkan ja kankaan yhdistelmät.
Vielä kun osaisi päättää mitä tuosta pyytää.
9-3 Aero moottorivaihto, onko järkeä?
Re: 9-3 Aero moottorivaihto, onko järkeä?
Sano niille korjaamon pojille että jos olette remonttimiehiä ettekä uusien osien vaihtajia niin laittavat helicoilin siihen kannessa olevaan pultin reikään. Onnistuu kannen ollessa paikallaan. Alapultin paikkaa en muista. Hinkkaumat ja hankaumat ei haittaa ja kiristimen palat öljypohjassa saa olla siellä. Uudet öljyt ja suodatin ja sitte baanalle. Kestää minkä kestää..
Ajoituspalikat B207 E/L löytyy.
Ex: Saab 1,9 Tid 8v my2009
Ex: 2xSaab 99 petro + 3xSaab 99
Ex: Saab 1,9 Tid 8v my2009
Ex: 2xSaab 99 petro + 3xSaab 99
Re: 9-3 Aero moottorivaihto, onko järkeä?
Ei taida näiden poikien ammattitaito riittää... mutta hyvä pointti. Raatohan on muuten myynnissäpetromies kirjoitti:Sano niille korjaamon pojille että jos olette remonttimiehiä ettekä uusien osien vaihtajia niin laittavat helicoilin siihen kannessa olevaan pultin reikään. Onnistuu kannen ollessa paikallaan. Alapultin paikkaa en muista. Hinkkaumat ja hankaumat ei haittaa ja kiristimen palat öljypohjassa saa olla siellä. Uudet öljyt ja suodatin ja sitte baanalle. Kestää minkä kestää..

Re: 9-3 Aero moottorivaihto, onko järkeä?
Kestää minkä kestää ja sitten jos hajoaa niin manataan facebookissa paskan rempan tehnyttä firmaa. Tommoset hommat kannattaa teettää jollain yksityisellä remppaajalla ilman kuittia, niin ei jää epäselvyyksiä korvaako kukaan mitään jos käy paskasti.petromies kirjoitti:Sano niille korjaamon pojille että jos olette remonttimiehiä ettekä uusien osien vaihtajia niin laittavat helicoilin siihen kannessa olevaan pultin reikään. Onnistuu kannen ollessa paikallaan. Alapultin paikkaa en muista. Hinkkaumat ja hankaumat ei haittaa ja kiristimen palat öljypohjassa saa olla siellä. Uudet öljyt ja suodatin ja sitte baanalle. Kestää minkä kestää..
jeeeeeee!