hitonmoinen määrähän se on silleen ku ajattelee et tylsäl kirveel ja justeeril pitäis klapeiks lyödä


Tuoltahan selvisi syykin. Helsinki on ottanut tavoitteekseen matkojen kestämisen: https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009069546.htmlRisto kirjoitti: ↑Ma Elo 29, 2022 08:21Ihmettelen väitteitä joukkoliikenteen käytön kannattavuudesta. Laskeskelin, että käyttämällä omaa autoa työmatkoihini olen säästänyt 16 vuodessa kokonaisen vuoden. Ensin noin kuusi kilometriä koilliseen Helsingin sisällä kuuden vuoden ajan säästin reittioppaan mukaan kolme tuntia päivässä ja viimeiset kymmenen vuotta 22 kilometriä luoteeseen Helsingistä Espooseen kaksi tuntia päivässä. Jätin laskematta odotusajat töihin saapuessa ja töistä lähtiessä. Lähtöpiste on Kehä I:n sisällä, missä pitäisi olla Suomen toimivin joukkoliikenne.
Miksi matkan halutaan kestävän kauemmin? Kuka on päättänyt, että kansalaisten ajalla ei ole arvoa? Samaan kategoriaan kuuluu vielä nopeusrajoitusten jatkuva pudottaminen pelkästään poliittisin perustein ja liikennevalojen punaiset aallot.Ehdotetun ratkaisun taustalla on Helsingin kaupunkistrategia 2021–2025, joka painottaa kestävän liikkumisen edistämistä lisäämällä kävelyn, pyöräilyn ja joukkoliikenteen osuutta liikenteestä.
Rommitommi kirjoitti: ↑Su Syys 18, 2022 17:53https://autolle.com/ajoneuvot/volkswage ... t-12973106
Tätä meinasin ostella vaimolle, mutta kun auto tuotiin pihaan, niin vähän herätti mietteitä, kun oli niin nuhjuinen sisältä ja takakaaressa pintaruostetta ja muutenkin vaikutti jotenkin siltä, että ihan alkuperäisessä maalissa ei kaikki osat ole jne.
No tilasin Carvertical-raportin autosta, niin siellähän lukema oli jo 2019 alussa ollut 170tkm, eli noin 60tkm per vuosi oli ajettu.
2021 oli rekattu Suomeen n. 120tkm ajettuna, eli jos ajo on jatkunut samanlaisena kuin kolme ekaa vuotta, niin autossa olisi 2,5v aikana ajettu mittariin lisää n. 150tkm, eli oikea kilsalukema voisi olla n. 330tkm kun Suomessa on parissa vuodessa ajettu n. 10tkm myös, eli sellainen 200tkm napattu pois.
No eihän tässä mitään, kuulemma oli myyjälle täysi ylläri jnejne ja sanoin etten ota autoa, no sinnehän se myyntiin palasi samalla hinnalla ja ymmärrän tavallaan ettei ilmoituksessa pakosti mainosteta ruuvattuja kilsoja, mutta autosta uudelleen kysellessä toiselta myyjältä on 130tkm ajettu täydellä merkkihistorialla jne.
Alkaa olemaan aika härskiä touhua liikkeeltä.
Alkuperäinen pysyi kyllä avossa. Paljo enempää ei tarttis maksaa et saa sellaisenSoki kirjoitti: ↑Ke Syys 28, 2022 16:39Toistaseksi yhtään mikään ei ole pysynyt kiinni klasissa tai kojelaudassa kun kontaktiliimalla… jos jollain teipillä pysyy paremmin, niin poistaminen jälkeä jättämättä on vähintään yhtä täysin mahdoton operaatio. Eli siinäkohtaa ei kannata miettiä seuraavan omistajan mielipidettä asennuksesta![]()