Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
AZP
"TosiSaabisti"
Viestit: 13586
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 01:02
Paikkakunta: Åboland

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja AZP »

Nyt on Porvoossa iskenyt selvästi sähköautokuume :D

Enkä ihmettele, jos on Toyotan sivuilla käyty. On tuo BxYẓ̌ hinnoiteltu sen verta houkuttelevasti. Jos vielä maalaisivat autosta lokasuojat korin väriin, niin voisi itsekin harkita :mrgreen:

Toki sisarensa Subaru Solterra on vielä kivammin hinnoiteltu, jos nelivetoa ja/tai vetokykyä kaipaa. 43 900 oiroa isosta jokavetoisesta sähköautosta on aika maltillinen hinta. Ei löydy polttomoottori/hybridipuoleltakaan montaa nelivetovaihtoehtoa tuolla hinnalla, ja ne mitä löytyy on pääosin selvästi pienempiä autoja.
Nyt: '21 Mustang Mach-e AWD
Ennen: Töpselikärsä '14 Mitsubishi Outlander PHEV | '08 Saab 9-3 SportCombi TiDS A6 | '02 Saab 9-3 2.0t A
Lisäksi: '80 Oldsmobile Delta 88 468 cid | '65 VW 1200 | '73 VW 1303S | '82 Honda CB750K
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7807
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Tuon vanhemman bz4x:n tuleva hinnoittelu voi olla kyllä mitä vaan..

Sähköautoihin perehtyneet tuskin innostuu et hinnat voi laskee mut corolla-kansast ei ikinä tiiä. :lol:
Monellehan tuo riittää jos kotilatauksilla pärjää ja matkailu tarkoittaa lääkärireissuu isompaan kaupunkiin. :mrgreen:

Muutenhan tuota on kehuttu mut sähkisominaisuudet on ollu hakusessa, uusi vaikuttaa paremmalta sen suhteen. Ei parane käydä kokeilee :roll:
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot
Muut menopelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
IC1970
"Hölösuu"
Viestit: 4239
Liittynyt: Ti Helmi 09, 2010 20:07
Paikkakunta: Borgå

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja IC1970 »

Tossa Toyon Beezetassa päivitettiin ominaisuuksia viime vuonna, ne on ihan okei jo ja hinnat laskusuunnassa, kun tämä uusi tulee kuvioon. Kialla on 0.99%+kulut tarjous koko mallistoon, EV3 ei olisi hullumpi valinta varmaankaan ja 58 kw riittäisi hyvin, kun tosiaan niitä pidempiä reissuja tulee yhden käden sormin per vuosi. Vaan eipä tässä ole kiireitä, katselen ihan rauhassa ja käyn näissä paikallisissa koeajamassa, jos siltä tuntuu. Voi olla, ettei tapahdu yhtään mitään.
Skoda Superb Combi 1.5 TSI eTEC -25, Mazda 2 Hybrid-25, Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid-24, Toyota Yaris Verso 1.3 VVT-i Linea Luna -99, Ex: 10 x og Saab 900 ym. / jäsen #4634
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7864
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Tässä odotellaan, volkswagen I.D polon esittelyä yms..
Viimeisin pitempi reissu Vantaa-JKL mentiin diisselin voimin ( MB )
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
IC1970
"Hölösuu"
Viestit: 4239
Liittynyt: Ti Helmi 09, 2010 20:07
Paikkakunta: Borgå

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja IC1970 »

Semmonenkin on tosiaan tulossa ja Skodalta taisi tulla joku Epic tjsp., pienempää kokoa sekin. Rellun Vitonen, uusi Micra, hyvin riittäisivät nekin. Odotan sitä nollakorko ilman kuluja tarjousta jostain sopivasta, tai sitten kivaa liisaritarjousta. Ja jos ei tuu niin antaapi olla sitten. Veroprosentti nousi 2.5% tälle vuodelle ja palkka laski muutenkin, kun yksi väliaikainen lisä poistettiin. Ei tässä nyt mikään hinku ole kuluja varsinaisesti lisätä.

Hitaasti mutta varmasti se Crossinkin kulutus kohoaa näillä keleillä. Pari litraa eroa kesän parhaisiin lukemiin. Ei toki paha edelleenkään, ajo käytännössä täysin työmatka-ja kaupunkipyörittelyä max. 60 km/h rajoitusalueella.
Kuva

Kesällä EV-ajon osuus oli työmatkasta parhaimmillaan yli 70%, äsken töistä tullessa ei EV-symboli käynyt mittaristossa kertaakaan ja aamullakin vain n. 30 sekunnin ajan kaupunkiin tullessani. Automaatilla kun on sisätilojen pyynti +21.5 astetta, niin puhkuu edelleen puolen tunnin ajon jälkeen aika täysillä. Lämmintä on kyllä, ei sillä.
Skoda Superb Combi 1.5 TSI eTEC -25, Mazda 2 Hybrid-25, Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid-24, Toyota Yaris Verso 1.3 VVT-i Linea Luna -99, Ex: 10 x og Saab 900 ym. / jäsen #4634
Cona
"Hölösuu"
Viestit: 2969
Liittynyt: Ma Touko 23, 2011 17:37
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja Cona »

Ei se Masakaan paljoa näillä keleillä käytä EV:tä. Toki Priuksen kanssa jo tuli pidettyä sisälämpöjä alempana niin tuntui vaikuttavan polttiksen käyntimäärään, kun ei yrittänyt nostaa lämpöjä lyhyillä matkoilla 22C.

Aku Saarelainen oli YT testaillut BZ4x 22 vs 26 mallien käyttäytymistä Kaijjaanin pakkasissa ja ei kyllä ihan täysin vakuuttanut. Toki täällä meidän leveyksillä tuollaisia -25-30 pakkasia on tosi harvoin.
NG 900 2.0t Cabriolet -95, exät: 9-5 Turbo pilot 2.0t -07, ja 9-5 Aero Wagon -04 sekä 9-3 Sport Business 2.0t -00
IC1970
"Hölösuu"
Viestit: 4239
Liittynyt: Ti Helmi 09, 2010 20:07
Paikkakunta: Borgå

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja IC1970 »

Joo, minä en osta autoa sen perusteella, miten paljon siinä on rangea -30 asteen pakkasessa. Sellaista ei ole täällä näkynyt montaa kertaa sen jälkeen kun muutin Porvooseen kohta 30 vuotta sitten, nykyään alkaa olla -20 asteen ylityskin tosi harvinaista. Silloin voi olla kotona muutenkin ! Täytyy kokeilla pudottaa pyyntiä Crossissa vähäsen, että onko sillä vaikutusta. Toki nyt on muutenkin pakkaset väistymässä.
Skoda Superb Combi 1.5 TSI eTEC -25, Mazda 2 Hybrid-25, Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid-24, Toyota Yaris Verso 1.3 VVT-i Linea Luna -99, Ex: 10 x og Saab 900 ym. / jäsen #4634
kaseva
"Viggen"
Viestit: 627
Liittynyt: Ti Huhti 29, 2008 20:21

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja kaseva »

Mnjoo, ei tuo hybridointikaan vanhoilla kamppeilla oikein toimi. Pimmerillä näillä —25° pakkasilla saa ajaa käytännössä pelkällä bensamosalla (toki sellaiseksi se lie suunniteltukin) ja sähköajelua riittää vain nurkkapyörittelyyn. Tietty pitää myöntää, että käsken autoa käymään bensalla kaikki siirtymät jotta akulla pääsisi edes auttavasti taajamissa. Mut mut... keskilutkutus on näillä pakkasilla 7.4 — 8.4 per sata eli kesäkeliin verrattuna imeytyy lisää noin kolmisen litraa kolmen-, neljänkymmenen lämpötila-asteen tippumisesta johtuen.

Kyyti toki on hyvää tuosta huolimatta. Tietty olisi vielä parempaa, jos olisi täyssähkö.
96 V4 1980 || G12 740Le xDrive -16 || Polestar 2 -23 || R 1200 GS Adventure -12
Cona
"Hölösuu"
Viestit: 2969
Liittynyt: Ma Touko 23, 2011 17:37
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja Cona »

^minusta tuo on varsin kohtuullista. Vanhan bensa-Mondeon keskikulutus näyttää 10 litraa viimeisen parin viikon ajalta.
NG 900 2.0t Cabriolet -95, exät: 9-5 Turbo pilot 2.0t -07, ja 9-5 Aero Wagon -04 sekä 9-3 Sport Business 2.0t -00
petrisa
"Hölösuu"
Viestit: 4883
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 20:10
Paikkakunta: Oulu

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja petrisa »

Cona kirjoitti:
Su Tammi 11, 2026 12:13
^minusta tuo on varsin kohtuullista.
Entäpä tämä: nelivedolla kulutus ollut maantiellä normaalisti 5,2...5,5. Nyt oli 6,1...6,3 pakkasen ollessa -26...-29 astetta koko ajan. Ajonopeus aina ollut se sama, tasan 100, kalibroidulla nopeusmittarilla.
Onko paha :?:

"Range" tippunut siitä 1000 km:stä 870 km:iin :(
Vikakoodinlukua: Op-Com (Saab+Opel), VCDS (VAG-konserni)
IC1970
"Hölösuu"
Viestit: 4239
Liittynyt: Ti Helmi 09, 2010 20:07
Paikkakunta: Borgå

Re: Ajatuksia autoilun arjesta ja muustakin

Viesti Kirjoittaja IC1970 »

Tuohan on liki uskomaton suoritus. Mutta, varmasti pitää paikkansa kun niin sanot. Crossin tankillisen kulutus käväisi pahimmillaan 5.6 litrassa, nyt on pakkasta enää 6-7 astetta, joten kotimatkalla tasaantui jo 5.5. Mittariin pyörähti 22000 km.

Ei tämä talvimatkailu tuolla Crossilla ilman moottorilämppäriä ym. nyt niin kauheaa ole. Kuskin ovi auki, jalka jarrulle, napista startti, neljä napinpainallusta eli front-ratti-rear ja pyllygrilli. Sillä aikaa kun vähän skrapaa laseja tai pyyhkii lumia pois auton päältä, takaisin autoon istuessa ratti on jo lämmin, suuttimista on alkanut tulla lämmintä, tuulilasin alareuna alkanut sulamaan, peilit sulat, takalasi sula ja pyllyynkin tuntuu lämpöä. Moottori käy yllättävän sivistyneesti kylmäkäyntiä, ei mitään vanhojen Toyotien suoraa huutoa, vaan aika maltillista röpötystä.

Tänään aamulla tahattomasti tuli testattua ajoavustinta, kun nojasin lumipöpperössä kaarteeseen vähän turhan rivakasti, peräpää kun nuljahti sivulle ehdin juuri lähteä kääntämään luiston suuntaan, kun auto oikaisi itsensä vähäeleisesti. Hyvä ja napakka suoritus.

Hyvää talvitestiä kyllä, hyvä kampe tämä on kunnon talvikelilläkin, ei pysty moittimaan, vaan päinvastoin. Mitä olen noihin sähkismarkkinoihin tutustunut, niin kuume on selvästi hellittänyt. Aika paljon joutuu kaivamaan kuvetta vain sen takia, että saisi niihin muutamaan kunnon pakkaspäivään vuodessa enempi lämpöä lähtöön. En tiedä, onko sen arvoista. Kantona kaskessa on se, että Yaris Cross on yksinkertaisesti hyvä auto. Jos tuolla vuoden vielä ajaisi, eli tehdastakuun loppuun, niin uskoisin jäljellä olevan velkamäärän ja auton reaalisen hyvitysarvon alkavan kohdata, jolloin voisi sopivan tilaisuuden tullen myydä auton itse pois, varsinkin, kun kilometrisuorite pysynee aika maltillisena. Ensi talveksi voisi Crossin laittaa vaikka talliin ja jättää Tötterön tai mikä sen tilalla onkin, ulkoruokintaan. Ei jäisi ikkunoiden raaputusta kuin kaupungin päähän työpäivinä.

Alan ilmeisesti tulla vanhaksi, kun pystyn jo hieman hillitsemään itseäni. Näkeehän se naamastakin kyllä, ensimmäisen kerran elämässäni annan vähän parran kasvaa ja peijakas, sehän on valkosävyisen harmaata se karva :D
Skoda Superb Combi 1.5 TSI eTEC -25, Mazda 2 Hybrid-25, Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid-24, Toyota Yaris Verso 1.3 VVT-i Linea Luna -99, Ex: 10 x og Saab 900 ym. / jäsen #4634
Vastaa Viestiin