Penkkien verhoilujen puhdistuksesta

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Turbo16
"Hölösuu"
Viestit: 2436
Liittynyt: Ke Elo 13, 2003 15:56
Paikkakunta: Turku

Penkkien verhoilujen puhdistuksesta

Viesti Kirjoittaja Turbo16 »

Niin tuli hommattua tommoset Countour -jakkarat ja kuten arvata saattaa, kuluneethan ne on..

Nyt kysynkin, että saako ne verhoilukankaat jotenki irti, etupenkeistä ja takapenkeistä?

Muistaakseni niissä on jotkut pussit, ainakin istuin osissa, onko paha homma laittaa takaisin, jos nuo saa irti?

Millä suosittelette pesemään kankaat, ihan tavallisilla verhoilupuhdistus aineillako ?
#1909
Saab 900T16 "ei ikinä ajossa"
900T16
"Aero"
Viestit: 391
Liittynyt: Ti Heinä 13, 2004 18:59
Paikkakunta: Kemi

Viesti Kirjoittaja 900T16 »

Kyllä ne pois saa. Kankaassa on sisäpuolella saumojen kohdilla pitkulaiset pussit, joiden sisällä on teräslanka. Nuo on yhdistetty koukuilla penkin pohjassa olevaan rautalankaverkkoon. Eli ne pitävät verhoilun tikkaukset vedätyksessä alaspäin, jotta kangas pysyy muodossaan. Koukut näkyy kyllä penkin pohjasta.

Selkänojassa on samanlainen systeemi, mutta se on v-maisempi purkaa. Alhaalta vetoketju auki, sitten vain rullaa kangasta ylöspäin ja irrottelee takapuolelta niitä koukkuja. Ne on aika hyvin kätketty sinne vaahtomuovin alle. Niskatuki on kiinni torx-ruuvilla etupuolelta. Näkyy kyllä vaahtomuovin välistä raottamalla kun kangas on jo melkein pois.

Samalla on hyvä syy korjata lämmitysvastukset. Voi olla useasta kohtaa poikki. Myös nuo muotolankojen kangaspussit voivat olla ratkenneita.
#2691
9-5 Aero -01
900 CD T16 -85
9000 CDE 2.3TA -96 käyttöluottis
matti sallinen
"Turbo"
Viestit: 261
Liittynyt: Su Elo 15, 2004 18:04
Paikkakunta: Hki/Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja matti sallinen »

pesusta: ihan vaan jotain tavan pyykinpesuainetta, mihin irtokankaat upottaa jos mahdollista, kaikki kerralla, tai ainakin yhtä pitkäksi aikaa, ettei värien mahdollisesti irrotessa tule eri sävyjä penkkeihin..päivä-kaksi liuotushoitos ja huuhtelu vaikka kotona suihkussa..jos ei kaikki lika irtoa, käsittelyn uusinta...
-Matti
saab 99 -83 GL"S"
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8265
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Isä otti mun 99:stä aikoinaan penkkien verhoilut pois ja pesi pyykkikoneessa. Taisi olla ihan normi pesuohjelma ja 40 asteessa. Puhdasta tuli ja kankaistakin tuli sopivan piukat niin saivat penkitkin ryhtiä takaisin 8)
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7687
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Mä pesin yhden sisustan viime kesänä ihan vaan painepesurilla ja mäntysuovalla.

Eli penkit pihalle, vähän ensin märäksi, mäntysuopaa vähän hieroin tiskiharjan kanssa ja paineella pois.
Eikä olis enää samaksi penkeiksi uskonu.
Harmaista tuli beiget....

Se vaan kun viime kesä oli mitä oli niin piti viedä saunaan kuivumaan. :D

Etupenkeistä toi päällinen nyt lähtee kohtuu vaivalla, et jos lämmitystä pitää korjailla niin melkein heittäisin pyykkikoneeseen.

Takapenkki onkin vaikeempi kun täytyis niittejä irrotella.

Kuvakin olis, kuhan kotona taas netti joku päivä lähtee toimiin
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Re: Penkkien verhoilujen puhdistuksesta

Viesti Kirjoittaja Svc »

Turbo16 kirjoitti:Millä suosittelette pesemään kankaat, ihan tavallisilla verhoilupuhdistus aineillako ?
Pesukoneessa 30 asteen hienopesu. Hyvät tuli.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
LR
"Hölösuu"
Viestit: 1784
Liittynyt: Ti Touko 25, 2004 17:27
Viesti:

Viesti Kirjoittaja LR »

On se verhoilukankaiden irroittaminen aika v*ttumaista hommaa, menee hermot monta kertaa yhden penkin kanssa! :evil: Kyllä ne pois saa kohtuu vaivalla, mutta takaisinlaitto... Eli itse päätyisin tetammin paaaaljon helpompaan ratkaisuun. 8)
Autot nyt:
-Ford Mustang Mach1-69 408W 600+ HP, Peugeot 205 1.9GTI Cabrio. Peugeot 106 Rallye 1997. Audi A4 1.8t 2000.
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Svc »

Totta, mutta jos kankaita joutuu irrottamaan esim. lämppärien korjausta varten, pesukonettakin kannattaa harkita.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Vastaa Viestiin