Kokemuksia Monroe Reflex iskunvaimentimista?

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
patse
"Saabisti"
Viestit: 2141
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:18
Paikkakunta: Pirkanmaa

Kokemuksia Monroe Reflex iskunvaimentimista?

Viesti Kirjoittaja patse »

Tarkoitus on tehdä jotain og9-3 veltolle alustalle ja suositeltiin vaihtaa eteen uretaanipuslat ja iskareiksi otsikon mukaiset. Monroen Reflex iskarit ovat uusi tuttavuus, mutta vaikuttaisivat aika fiksuilta jos tekninen toteutus toimii niin kuin on esitelty http://www.autouutiset.com/2003/1/kaha.htm
Kokemuksia löytyy vain monroen sensatrac iskareista jotka loivat tunteen, että ajaisi aallokossa.
#1047 / 900 i8 5d -86 + Opel Astra 1.4T aut. -18
saabracing
"Hölösuu"
Viestit: 4093
Liittynyt: Ma Heinä 14, 2003 15:26
Paikkakunta: jkl, laukaa

Viesti Kirjoittaja saabracing »

Ainakin sikamatalassa -96 farkkuastrassa ei toiminut yhtään, pompotti kuin mikäkin kenguru...

Liekkö madallluksella ollut näppinsä pelissä ja rälläkkä lauloi :wink:
tomaatti
"Saabisti"
Viestit: 3231
Liittynyt: Su Syys 21, 2003 00:34

iskarit

Viesti Kirjoittaja tomaatti »

Mazdassani oli sensatrackit jotka jäätyivät talvella jumiin asti.Perässä ei todellakaan joustanut muu kuin renkaat :!: Tästä sitten takuuseen vedoten uusia vaihdattamaan ostoliikkeeseen lahdessa.Iskarit irroitettiin ja todettiin:takuu ei korvaa koska iskarin varressa asennus jälki.(Pienet pihdin jäljet kohdassa joka EI MENE ISKARIN SISÄÄN.)Huomattavaa oli että vain toisessa iskarissa oli jälki,kuitenkin molemmat olivat umpijäässä..No tämänhän olisi voinut viedä kuluttaja asiamiehelle mutta ei kiinnostanut.Vaihdoin suosiolla toiseen liikkeeseen ja merkkiin.Auttaahan tämäkin kai jotakin että täällä varoittaa merkistä ja sen takuu käytännöstä.Juu ja myyjäliikehän oli osaset,aukeankatu renkomäki lahti.
bluewolf
"Turbo"
Viestit: 230
Liittynyt: Ke Heinä 09, 2003 19:49
Paikkakunta: Susirajalta

Viesti Kirjoittaja bluewolf »

Reilun vuoden kokemuksella Monroen Sensatraceista voisin sanoa että pois Saabin alta. Se pintanypytys vaimeni jonkin verran mutta isommissa heitoissa ja urissa velloo. Sivutuuliherkkyys tuplaantui ja pienet patit kolahtelevat läpi. Eli äänekkäät ja veltot vaimentimet, mielestäni. En suosittele.
*Saabismi on sairautta....sanovat ne jotka eivät koskaan kykene omistamaan sitä :lol: *

-1797-
pade
"Hölösuu"
Viestit: 5150
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 23:04
Paikkakunta: hki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pade »

Jos meinaat sitä alustaa parantaa niin suosittelen lämpimästi Konin keltasia iskareita..Itellä ollu alla nyt pari vuotta H&R jousilla eikä mitään ongelmia..Toinen hyvä vaihtoehto on Bilstein !
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

Itsellä rajoittuu iskarikokemukset Bilsteiniin ja KYB:in korkeapainekaasuihin, mukavan jämäkkä mutta kaukana "sitikkamaisesta" mukavuudesta. Seuraavatkin on Bilsteinit.
T16
"Turbo"
Viestit: 300
Liittynyt: La Kesä 14, 2003 21:32

Viesti Kirjoittaja T16 »

vakiojousitukselle Bilstein Sport tai Koni Sport

madallusjousille Bilstein Sprint tai Koni Sport
Need more speed
"Turbo"
Viestit: 242
Liittynyt: Ke Loka 22, 2003 17:26
Paikkakunta: Riihimäki

Iskari kokemukset

Viesti Kirjoittaja Need more speed »

Itselläni on semmoisia kokemuksia että og satkunalla ne eivät tomi lainkaan jos alustaa on laskettu tai jouset vaihdettu jäykempiin...Itselläni oli rata-auton jää jouset.
Kävin kaksi viikkoa etu iskareiden vaihdon jälkeen Monroen testi penkissä ja kaveri sanoi että etu iskarit on sököt ja ne pitäisi vaihtaa......takana vielä ihan hyvät. Olin juuri tilaamassa taakse iskareita vanhojen kilpurin Bilsteinien tilalle. Jäi tilaamatta kun aloimme puhua myös etu iskareiden vaihdosta takuu keikkana.
Bilstein toimii 900 hyvin.
Kokemuksia myös Konista ,Avosta ,Sach ymm
Kaikki alle 2 bar ahtavat ovat vapareita!
Saabit 9-5 2.3 tbo, 9-5 3.0 tiD, 9000 aero ,900 2,3 ja jokunen muu riiska
Nyt joutunee ajeleen....vaparilla auts.Teck 2 ja Isat löytyvät myös Riihimäeltä...
kallejh
"Saabisti"
Viestit: 441
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 07:52
Paikkakunta: Loppi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kallejh »

... ja Jari tietää meikäläisen mielipiteen Sachseista.
Tämähän menee "hieman" OT, mutta menköön:
Jos 1000€ kappale maksavilla Sachsin tuplasäätöisillä iskareilla ajetaan 500km kadulla ja ne käy jo välillä kerran korjauksessa ja hajoavat taas, on se jo aika ihme. Ja vielä ihmeellisempää on se, ettei maahantuoja suostu korvaamaan penniäkään!
Nooh se homma ei kyllä jää siihen vaan asiaa viedään eteen päin, mutta ihan vaan PERIAATTEESTA en Sachseja laittaisi ikinä alle enkä niitä kenellekkään kyllä suosittele! :lol:

Onneksi ei ole oma auto ja rahat kyseessä...
- Kalle Heikkilä #973 -
- Saab 96 V4 1978 turbo - Saab 99 Turbo Historic rata-auto projekti -
Vastaa Viestiin