Saabin aliarvostus

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Tri-Lo
"Hölösuu"
Viestit: 5117
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2004 19:25
Paikkakunta: Mustasaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tri-Lo »

Siitä on muuten ollut Saab Turbo Club of Sweden:in foorumilla paljon (rumasanaista) keskustelua siitä, miten Saab oli kieltäytynyt ilmais-mainoksesta kun olisivat kuulemma päässeet mukaan siihen GT4:ään. Myöhemmin kävikin sitten ilmi että Saab tulee olemaan mukana (2:lla tai 3:lla?) mallilla siinä tulevassa X-box:in "GT-tappajassa". Jonka nimeä en nyt muista..? :?
Montoya
"Viggen"
Viestit: 509
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 13:34
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Montoya »

Uusimman TM:n välissä oli Käytettyjen Autojen Hinnat -lehdykkä. Siinä oli listattu autot, joiden suhteellinen hinta on pudonnut eniten viime vuoteen verrattuna. Saabeista 900 oli 2. , 9000 oli 9. ja 9-3 11.

Tässäkin ketjussa on puhuttu Saabin jälleenmyyntiarvosta, mikä ei tuota listaa vilkuilemalla valtavan hyvältä näytä. Mutta Saabisteille, jotka ovat suunnittelemassa auton hankintaa, asia on vain hyväksi. Varsinkin, jos on halukkuutta pitää sama auto sitten mahdollisimman kauan. Ja joka tapauksessa auto on sen verran huono "sijoituskohde " joka tapauksessa, että itse näen tämän asian pelkästään positiivisena :)
9-5 2,3t -03
#2514
Mäksä
"Saabisti"
Viestit: 2334
Liittynyt: Su Tammi 11, 2004 16:06
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mäksä »

juhalahti vois hiuka mainostella enempi saabia ylex:ssä niin saatais nuorison tietoon tääki automerkki :)
BMW 525iA Touring Executive
Leipuri
"Ruisku"
Viestit: 135
Liittynyt: Ti Elo 05, 2003 12:39
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Leipuri »

Ostin maanantaina ekaautoksi Saabin. Erilaisuuden takia ostin. En ollut edes kuvitellut ostavani jotain massa-Toyotaa.

Eka päivänä jo sain kuulla kommentin: "mutta kun ne Saabit syö niin paljon bensaa".

Kehujakin on tullut: "Oishan tämmönenkin ihan näppärä" "Tämähän on
äkänen!"


Kalliita saabit ei ainakaan ole. Itse ostin omani 900i:n, 260tkm ajetun -87:n 280 eurolla.
Saab 9000 CD -96
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

Leipuri kirjoitti:Ostin maanantaina ekaautoksi Saabin. Erilaisuuden takia ostin. En ollut edes kuvitellut ostavani jotain massa-Toyotaa.

Eka päivänä jo sain kuulla kommentin: "mutta kun ne Saabit syö niin paljon bensaa".

Kehujakin on tullut: "Oishan tämmönenkin ihan näppärä" "Tämähän on
äkänen!"


Kalliita saabit ei ainakaan ole. Itse ostin omani 900i:n, 260tkm ajetun -87:n 280 eurolla.
Onneks olkoon, joskohan tuo avatarkin sitten vaihtuisi pikkuhiljaa :)

Itse tuosta arvon alennuksesta vaan sitä mieltä, että:

"Ostakaa varakkaat herrasmiehet paljon laadukkaita ja nopeita Saabeja, että saadaan taas hyvää käytettyä tavaraa nuorisolle" :)

Taitaa mennä vuosi tai kaksi ennen kuin itsekään ostan (jos koskaan) uutta Saabia. Käytetyt kelpaa. Nykyisiin lemmikkeihini niin pirun tyytyväinen.

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
SledgeHammer
"Hirsch"
Viestit: 733
Liittynyt: Ti Huhti 06, 2004 14:51
Paikkakunta: Västra Götaland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja SledgeHammer »

Hyvä vaan että "me" nuoriso ei olla pahemmin sotkeennuttu Saabin. BMW on jo raiskattu merkki, samoin on käymässä Johtotähdelle :cry:
Saab 9-5 Aero SC BP MY04
Avatar
Hepis
"Aero"
Viestit: 487
Liittynyt: To Helmi 10, 2005 03:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hepis »

Leipuri kirjoitti:Eka päivänä jo sain kuulla kommentin: "mutta kun ne Saabit syö niin paljon bensaa".
Joopajoo. Tuossa ajelin juuri -85 ysikymppisellä 600 kilometriä, josta vähän toista sataa kaupungissa. Bensaa meni 44 litraa, joten kulutus oli alle 7,5 litraa sadalla. Ainakaan minä en pidä sitä paljona 20 vuotta vanhalle autolle, jossa on 2-litrainen kaasarikone ja nelipykäläinen loota.
NG 900S 3d 2.3i -98
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

Hepis kirjoitti: Joopajoo. Tuossa ajelin juuri -85 ysikymppisellä 600 kilometriä, josta vähän toista sataa kaupungissa. Bensaa meni 44 litraa, joten kulutus oli alle 7,5 litraa sadalla. Ainakaan minä en pidä sitä paljona 20 vuotta vanhalle autolle, jossa on 2-litrainen kaasarikone ja nelipykäläinen loota.
Niin... itse ajoin 2930km keskikulutuksella 9.3L vaikka keskinopeus jäi hieman yli 100km/h ja puolet matkasta oli reilusti yli kantavuuden oleva muuttokuorma sekä anoppilaatikko katolla.. ja siellä pohjoisessa norjassa(lofooteilta siis kuorman hain) vedettiin tosissaan jokainen vuononreunan mäki liki lati tiskissä.
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Tietämättömiä ovat nuo saabin aliarvostelijat, kaikki kaverini, jotka ovat kokeilleet mun saabeja, ovat olleet ihan eri mieltä autosta jälkeenpäin, ulkonäköön ei koeajo tietty auta, mutta itse tykkään.

Ja mitä tulee hinta-laatusuhteeseen :
Kaverini osti honda accordin (86 ex), hinta 330e
Ruostetta : molemmat helmat, kaikki kaaret, pohja kauttaaltaan
Kone : 400tkm ajettu, kannnen välistä tulee oikein käryäkin
Herkut : kaikki sähköllä, myös kattoluukku, lukkiutumattomat jarrut, ohjaustehostin
Leimaa 2kk, ei toisia renkaita.

Lopputulos : Paalattu accord, kun sähköt paloivat 2vk oston jälkeen

Mun eka saabi :
Hinta 200e (+100e tarvikkeet +alle 100e kilvitysprosessi)
Kone : siisti ja toimiva (284tkm)
Ruoste : takaluukunkulma ja oven alareunassa sauma revennyt
Muuta : Pakoputki uusiksi
Leima : Piti kilvittää, mutta tulipahan reilu vuosi, puhtaasti läpi.
Herkut : Ajettavuus ja turvallisuudentunne, kahdet menevät renkaat

Lopputulos : Odottelen seuraavaa leimaa jokapäivä ajellen.

Tuo Accord oli kuulemma hyvä hankinta (kukaan ostoporukasta ei tiennyt autoista mitään), ja eivät vaivautuneet edes kysymään lähdenkö mukaan katsomaan (päättivät ostaa hissukseen, korjata ja tuunata ja sitten rehvastella :))

Eivät suostuneet ottamaan kuuleviin korviinsa tarjousta, että lupaan samalla rahaa hankkia saabin ilman mitään turhia herkkuja, jossa on leimaa ja mikä ei kärytä.. Mutta joo, kyllähän tuosta sähkökattoluukusta kannattaa maksaa :)

Edit: Ja se bensankulutus :

99 ('82) 2 kaasaria 7,5 - 11 litraa sadalla, riippuen menosta, moottoritiellä palaa enemmänkin.

900c ('88) 1 kaasari 7,8 - 10 litraa sadalla

900i ('87) ruisku 8 - 10 litraa sadalla (oli tosin vaivaa tuossa autossa)

99 ('81 "kyttä") 2 kaasaria (Tuusula - Tampere - Vammala, suurella keskinopeudella 13l / 100km :lol:

99 ('75) 1 kaasari 7,7 - 12 litraa sadalla, sekalaista ajoa, säädöt hakusessa.
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
jiitee
"Kaasari"
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 18:12

Viesti Kirjoittaja jiitee »

Tämä on sitten ensimmäinen kommentti tällä foorumilla, toki jonkin aikaa olen tätä keskustelua seurannut.

Tällä viikolla liityin minäkin onnellisiin Saabin omistajiin. Työkavereilta tuli sitä tuttua "saabismi on sairaus" -hokemaa useammalta taholta ja siskon mies jaksoi jauhaa "hyökkäysvaunun" ostamisesta.

No, joka autosta varmaan löytyy omat hokemansa ja haukkumansa, mutta silti tuntuu, että juuri Saab herättää - jos ei eniten - niin ainakin paljon tunteita.
teesalama
"Hölösuu"
Viestit: 2521
Liittynyt: Ke Loka 15, 2003 09:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja teesalama »

jiitee kirjoitti:
No, joka autosta varmaan löytyy omat hokemansa ja haukkumansa, mutta silti tuntuu, että juuri Saab herättää - jos ei eniten - niin ainakin paljon tunteita.
Juuri näin...
Saabilla jo vuodesta 1995. 90>900>9000>9000>NG9-3
Joskus useampikin samaan aikaan.
Pekka Valtanen
"Hirsch"
Viestit: 788
Liittynyt: Su Touko 11, 2003 22:01
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja Pekka Valtanen »

jiitee kirjoitti:Tällä viikolla liityin minäkin onnellisiin Saabin omistajiin. Työkavereilta tuli sitä tuttua "saabismi on sairaus" -hokemaa useammalta taholta ja siskon mies jaksoi jauhaa "hyökkäysvaunun" ostamisesta.
Onhan noita saanut kuulla. Vastapainoksi voi kehitellä omia sloganeita

"Istuu tiessä kuin panssarivaunu, liikkuu kuin lentokone"
"Kun muita autoja ohjataan näköhavaintojen, kartan ja kompassin avulla, niin Saabia hallitaan tasapainoaistilla"
#1488
900c Combi Coupe -88
9⁵ Aero Wagon -03
Money For Nothing
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2004 13:55
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Money For Nothing »

Niille jotka siitä sairaudesta hokee... lainatakseni erään klubilaisen sanontaa: Jos saabismi olisi sairaus, kela korvaisi lääkkeet siihen.
9000 Aero -97, 9-5 2,0t - 01
Opel Six Cabriolet -35, KTM Super Duke Gt -16
#2244
"A conscience is like a boat or a car. If you feel you need one, rent it."
jiitee
"Kaasari"
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 18:12

Viesti Kirjoittaja jiitee »

Pekka Valtanen kirjoitti: "Istuu tiessä kuin panssarivaunu, liikkuu kuin lentokone"
"Kun muita autoja ohjataan näköhavaintojen, kartan ja kompassin avulla, niin Saabia hallitaan tasapainoaistilla"
Money For Nothing kirjoitti:Niille jotka siitä sairaudesta hokee... lainatakseni erään klubilaisen sanontaa: Jos saabismi olisi sairaus, kela korvaisi lääkkeet siihen.
Kiitos pojat! Seuraava työviikko on jo helpompi. :lol:
sheebu
"Viggen"
Viestit: 638
Liittynyt: La Touko 07, 2005 22:23
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja sheebu »

Tässä tänään kuulin yhden kaverini sanoneen saabini ostosta että, mitä minä tuollaisen p*skan ostin kun tällä rahalla olisi saanut jo kunnon auton. Että tällaista tekstiä ford kuskin suusta.
9-3 SC 1.9 TiD -08
Ex suapit, NG900 2.0T -96 laiteltu jotain pientä,
9-5 Aero -02, osina OG 9-3 Aero -01

#2592, STCF #43
Vastaa Viestiin