Ei näin

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Aika paha :lol:
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Toudellakin.
gls
"Hölösuu"
Viestit: 1990
Liittynyt: Su Helmi 27, 2005 12:51

Viesti Kirjoittaja gls »

mikähän firma mahtaa olla kyseessä?
on kyllä melko huolimatonta touhua..
99 LE CombiCoupe Turbo '75
99 LEA '74
99 Petro Turbo '80
ah79
"Hirsch"
Viestit: 957
Liittynyt: Ma Touko 31, 2004 09:10
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja ah79 »

Tuollainen kyllä kannustaa edelleenkin taistelemaan itse auton kanssa korjaamolla käyttämisen sijasta :D . Edellisessä Saabissani oli muuten sen ostaessani mukana hirmuinen nippu huoltokuitteja usean vuoden ajalta, kaikki vielä samasta firmasta. Siinä vehkeessä ei yksikään osa irronnut ekalla kertaa ikinä suosiolla, jäi vähän kuva että kaikki huollot ja korjaukset oli tehty irroittamatta ensimmäistäkään pulttia koko vehkeestä :roll: .
#1970
gls
"Hölösuu"
Viestit: 1990
Liittynyt: Su Helmi 27, 2005 12:51

Viesti Kirjoittaja gls »

itse teen kaikki huolto, laitto ja korjaustoimenpiteet ysiysiini itse, muut eivät siihen näpejään laita. siten tuntee jokaisen nippelin mitä autosta löytyy.. :)

ja huoltamolle EN vie se on viimenen niitti se.
99 LE CombiCoupe Turbo '75
99 LEA '74
99 Petro Turbo '80
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10500
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Meikäläinenkin pyrkii tekemään kaiken ite. Rengastöitä en tee (siis vanteille laitot, tasapainotukset jne) ja öljyjä tosin en viitsi ite vaihtaa. Se on niin tympeetä hommaa, että saavat Öljypisteen jätkät vaihtaa mun puolesta. Näin tehtynä jäteöljyjä ei jää tallille pyörimään ja kädetkin pysyy puhtaina. Vaihdosta tulevat kustannukset on kuitenkin niin pienet teetettynä, että ei ne kata sitä vaivaa, miten paljon kuluu aikaa ja vaivaa yhden öljynvaihdon takia itse tehtynä. :D
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Itse pyrin tekemään itse, jos taas en osaa tai en pysty, vien tutulle korjausmiehelle ja olen apurina ja seuraan miten homma toimii, vaikka tuttu onkin, niin haluan silti olla paikalla jos autoon kosketaan.

Peltihommat tosin teetän kaverilla, jonka töitä ei tarvitse seurata, lopputulos puhuu puolestaan, ja konttorilla peltien tarkistuksen välttää pelkästään kertomalla kyseisen hemmon koskeneen koriin :)
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Itse teen kaiken myös , on varma tuloksesta ,ja säästyy rahaa, peltihommat menee hitsaustaitoiselle, mut kaikki muut onnistuupi kyllä.


Ja jos tulee ongelmia apua kysyn täältä :wink:
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Teetän?

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Njaa, itse taasen suosin rahan vyöryttämistä talouselämään. Kun on peukalo keskellä kämmentä, niin sitten täytyy aina joskus kohdata rahallista puutetta.

Aeron kytkin-(yms. pientä) remontti meni viime kesänä korjaamosedälle. Ei valittamista, cruisekin alkoi toimimaan itsestään kun kytkinpoljin hitsattiin kuntoon. Ulomman vetonivelen vaihto myöskin korjaamolle, maksoi yli 100e, mutta tuli ainakin kuntoon. Kakkos-Saabia ei ole vielä hirveästi korjautettu, mutta jos auto menee katsastuksesta läpi, niin senkin kytkinremontti tod. näk. teetetään. Samoin venttiilien säätö jne..

Jos ei osaa niin sitten ei osaa. Aikaa autoille on lähinnä viikonloppuisin ja silloin olisi yllättäen niin paljon kaikkea muutakin. Mutta kyllähän kaikkea pientä pitää "harrastaa", tiivisteiden, öljyjen ja vahan vaihtoja..:)
tknummelin
"Hirsch"
Viestit: 951
Liittynyt: La Joulu 25, 2004 15:38
Paikkakunta: Linnavuoren vapaavaltio

Viesti Kirjoittaja tknummelin »

Reetu kirjoitti:
Ja jos tulee ongelmia apua kysyn täältä :wink:
Aivan :D Ja jos täällä ei osata (harvinaista), kysyn Saikkoselta :)
"Nyt vaan oli aika heikko kuti vielä, mutta se käy hyvästä harjoituksesta,
seuraavan kerran saattaa olla että tykki puhuu jo huomattavasti paremmalla
osoitteella ja kovemmalla teholla."
-Bror-Erik Wallenius
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

Juuri tuon takia teen kaiken ite mitä pystyy, ja paljon tekeekin. En ole muuta kuin ECU:a vaihtanut merkkiliikkeessä. Tosin noinkin "uudesta autosta kuin minulla" loyty useita lisävarusteiden huolimatonta asennusta joita olen parannellut, esin webaston vesiputket helv.... lähellä downpipea ja johdotukset vain roikkui jne jne...
9-3.1972
Vastaa Viestiin