Sivuperuutusvalo.....

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Muksu
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: Su Touko 30, 2004 19:19
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Muksu »

Itse porasin sen umpinaisen paikan ensin pienellä poralla puhki ja sitten vähän isommalla ja isommalla. Tämän jälkeen otin käyttöön sellaisen porakoneeseen laitettavan peukalon kokoisen kartion muotoisen hiontapään, jolla aukkoa pyöristelin ja välillä mallailin pidikettä ja taas vähän sorvasin jne. Yllättävän hyvin sain istumaan. Sitä polttimoaukon kaulusta piti hiukan viilalla hioa, jotta kanta painui tarpeeksi syvälle ja lukitushampaat pyörähtivät paikoilleen. Se O-rengastiiviste kiristää pidikkeen kyllä aika hyvin paikalleen.

(ei pitäs 11 tunnin työrupeaman jälkeen ruveta runoilemaan...ei tuu ku tämmöstä)
Vetokoukku on brutaalin miehen peruutustutka

Volvo V50, 2012
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7771
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Itse leikkasin vanhasta lampusta tuon lampun pidikkeen irti ja tämän
jälkeen porasin uuteen lamppuun sopivan kokoisen reiän.
Sitten pikaliimalla lampun pidike kiinni uuteen lamppuun, ja tiiviste aineena ulkopinnalla käytin sika flexiä.
Hyvin on pysynyt, ja lampunkin saa vaihdettua normaalisti.
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
MacTurbo
"Hölösuu"
Viestit: 3125
Liittynyt: Ke Elo 04, 2004 04:18
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja MacTurbo »

24 mm poranterällä tulee just sopiva reikä alkuperäiselle polttimonkannalle. Sitten vain viilalla kolot lukitushampaille.
Kannan saamiseksi tarpeeksi syvälle täytyy joko viilata aukon kaulusta tai vaihtaa ohuempi o-rengas kantaan.
Samalla tavalla olen tehnyt pakit niin tonnariin kuin satkuunkin.
"Ihmiset, jotka luulevat tietävänsä kaiken, ärsyttävät meitä, jotka tiedämme kaiken."
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8261
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Näpräsimpä Turboon aiheen mukaiset pakkivalot, kun kerta johdotuksetkin oli valmiina. Mutterit oli hieman ruosteiset joten vaihdoin ne haponkestäviin (saattavat jumia kyllä kiinni mutta enpä taida olla enään vilkkuja irroittelemassa). Itse hommahan ei kestänyt juuri mitään ja ainoa haitta oli pakkanen. Toiseen valoon oli jo kokeiltu rei'än alkua tehdä ja avarsin sitä 5mm poralla sekä puukolla. Toiseen tein 22mm puuporalla rei'än ja viimeisen silauksen ym. 24mm:iin tein samaan tapaan puukolla. Molempien valojen kauluksia laskin hieman (silmämääräisesti samalle tasolle mitä vilkku/parkkivalojen kaulukset ovat) ja tein lovet, että valokannan saa lukittua. Sivuperuutusvalojen valokannat hommasin rommarilta ja ne tuli "hieman" originaaleja jäykemmiksi mutta tiivistääpähän kunnolla.

Vikasietoinen? Totta kai, nythän puhutaan Saabista.
Kuva

Fujitse Siemens? No, on tietenkin.
Kuva

3 149€ "Halvalla" lähtee.
Kuva

Tämä väliaikaisratkaisu toimi ainakin kaupunkiliikesteessä.
Kuva

Ämeet on ja pimeällä toimii.
Kuva



P.S. Suosittelen yleispuukoksi Finman-nimistä puukkoa; musta kahva ja punainen tuppi mustalla vyölenkillä. Samaa hintaluokkaa kuin se kalliimpi Mora mutta huomattavasti parempi. Kesän remonttihommissa Mora kesti päivän ja Finman kesti loppu remontin. Ja ennen kaikkea uskomattoman terävä, varsinkin näihin autohommiin :D 8)
Viimeksi muokannut dimebak, To Tammi 19, 2006 21:10. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
Jokke A
"Saabisti"
Viestit: 1670
Liittynyt: Ke Marras 17, 2004 18:58
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Jokke A »

Tonnariin askartelin kirkaslasiseen oikeaan umpioon paikan sivuperuutusvalolle. Onnistui aika näppärästi Einhellin Dremel-kopion leikkausterällä, pieniä palasia kerrallaan irti. Kaunista jälkeä ei missäään nimessä tullut, mutta toimii. Kuskin puolellakin on johdotukset, mutta kanta ja polttimo puuttuivat, joten jäi asentamatta.
Leikkisaabisti & kansainvälisesti tunnettu kollo.
'84 900T8 Museoautoprojekti
turkkaki
"Hölösuu"
Viestit: 1366
Liittynyt: Ti Maalis 09, 2004 12:02
Paikkakunta: kauhajoki

Viesti Kirjoittaja turkkaki »

Mimmi kirjoitti:Tontun sulake 31 on pakkoajovalon sulake (päivävalot). Poistamalla tämän saat valot sammutettua valokytkimen 0 asennossa.
Tämäkin lukee käyttöohjekirjassa.
onko tietoa, että onko satkussa vastaavaa, ja mikä sulake se olisi??
Turkka Kivelä #(ei voi muistaa ulkoa),
9-5 2.3 AERO -08, VARA käyttis talvirenkailla.
9000 2.3 CDTA griffin -97, 96 -77, harrasteet, ei talvipyöriä.
saba2,1
"Aero"
Viestit: 459
Liittynyt: Ma Elo 23, 2004 22:56
Paikkakunta: Helsinki/Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja saba2,1 »

Jokke A kirjoitti:Tonnariin askartelin kirkaslasiseen oikeaan umpioon paikan sivuperuutusvalolle. Onnistui aika näppärästi Einhellin Dremel-kopion leikkausterällä, pieniä palasia kerrallaan irti. Kaunista jälkeä ei missäään nimessä tullut, mutta toimii. Kuskin puolellakin on johdotukset, mutta kanta ja polttimo puuttuivat, joten jäi asentamatta.
Itsekin asentelin tohon 2,1:seen sivuperuutusvalot Joulun aikoihin.. Dremelillä saa hyvin reiät kun laittaa kierroksia ja sulattaa muoviin sopivan reiän. Nätit tuli :lol: Meni aikaa kyl, mut kannatti. :)
-900i2,1-92, käyttis: Vo**o v40 D3 Summum aut.
-ex: 9000cse 2.0t -93
jäsenkin #2534
Muksu
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: Su Touko 30, 2004 19:19
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Muksu »

turkkaki kirjoitti:onko tietoa, että onko satkussa vastaavaa, ja mikä sulake se olisi??
Omassani taisi olla numero 4 :roll: .
Lukee myös käyttöohjeessa "Sulakkeen voi poistaa ulkomaanmatkoja varten" :wink:


Vahausrojektin yhteydessä sammutin valot kellarista ja otin myös "Only on Saab"-tyyppisen kuvan sivuperuutusvalon toiminnasta:

Kuva
Vetokoukku on brutaalin miehen peruutustutka

Volvo V50, 2012
vuorpe
"Hirsch"
Viestit: 992
Liittynyt: Ti Loka 07, 2003 10:58
Paikkakunta: Klaukkala

Viesti Kirjoittaja vuorpe »

Eikös lain voi kiertää?

Kaveri sanoi että pistää sen lisäpakkivalot oman katkasian taakke ni menee työvalona, ja niitä saa olla missäpäin autoo vaan...kuulemma...
Saabiton saabisti
#1470
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

No mulla ei koskaan ole puututtu noihin.
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10500
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Ei munkaan 900:n katsastuksessa mainittu mitään. 99:iin oliskin ihan kiva tehdä nuo sivuperuutusvalot.
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Muksu
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: Su Touko 30, 2004 19:19
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Muksu »

Itse otin juurikin maanantaina katsastusta varten polttimot pois ihan varmuuden vuoksi, kun mulla on ne 21/5W lamput paikoillaan ja pelkkä sivarien sulakkeen poistaminen olis sammuttanu vain pakkivalot ja noita "sivuparkkeja" voisi joku pitää kyseenalaisena :roll:
Vetokoukku on brutaalin miehen peruutustutka

Volvo V50, 2012
Saabinsti
"Hölösuu"
Viestit: 2397
Liittynyt: To Touko 13, 2004 19:47
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Saabinsti »

Kyllä ne katsastuksessa tokasi, että "Tuon voisi ottaa pois."
Viimeksi muokannut Saabinsti, Ma Elo 05, 2013 03:24. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
96GL V4 Super -78 ikuisuus projekti
99T16 Petro -81
9-3 1.8t SC man. BioPower -10

#2713
@teemu
"Kaasari"
Viestit: 40
Liittynyt: La Loka 18, 2003 10:46
Paikkakunta: Turenki

Viesti Kirjoittaja @teemu »

Hämeenlinnalaisella konttorilla kun kysyin noista sivuperuutus
valoista ni tokasivat että mikä ettei sais laittaa ja helpottaa
osittain myös parkkeerauksessa kun näkee viereiset
ns. esineet tms. .!
Oli kuullema ollut katastusmiehellä itelläkin saabi jossa oli nuo
kyseiset valot.
tUrpoEinari
"Viggen"
Viestit: 626
Liittynyt: Ma Huhti 25, 2005 22:28
Paikkakunta: Ulvila

Sivuperuutusvalo

Viesti Kirjoittaja tUrpoEinari »

Ei ole minun aeron sivupakkivaloista koskaan edes mainittu katsastuksessa. En ole tosin niitä mainostanutkaan. :? Oon kait viisi kertaa jo ehtinyt sen katsastaa. Ne valot on alkuperäiset. Nyt sitte varmaan seuraavassa katsastuksessa käskevät poistaa käytöstä.8O

Harmi vaan sikäli kun kulkine on paremmin kesäautona. Seisonnassa syksyn ja suolaisen talven. Taidan kanssa suunnitella tuohon -93 satkuun pakkivalot etukulmiin, siinä on ne Motonetin kirkaslasiset etuvilkut. Vanhoja pohjia on tallella, josko niistä saisia apuja. Kantoja löytyy kanssa muutama. :oops:

Tuntuu vaan aika tyhmältä se että ko. valot olisi laittomat, niistä kun on kumminkin paljon hyötyä parkkihalleissa ja pienissä ahtaissa pihoissa peruutellessa. Eikä niistä voi olla mitään haittaa muille. :roll: :roll:
Reijo L #1181
Saab 9-5 Wagon ARC 2.0t AT Linear Sentronic MY03. 281tkm BioPower.
Saab 900 i 16v 2.1 5d -93 ABS. kuvat
Scania P82 ic MY84 Kova peli nosturilla ja vl-laitteella.
Vastaa Viestiin