Jakopään rattaat tai muut vastaavat?? Saabin nykiminen?!?

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
juhokare
"Hölösuu"
Viestit: 3876
Liittynyt: Ti Joulu 30, 2003 13:59

Jakopään rattaat tai muut vastaavat?? Saabin nykiminen?!?

Viesti Kirjoittaja juhokare »

Minkälaista tekniikkaa Saab käyttää erimalleissa tai kaikissa jakopään osalta?? Onko siellä hammasrattaat vai mitkä?? Kauanko ne kestävät??

Sitten semmoista vielä, että kun tuli tuossa vähän kiihdytettyä kunnolla, että kierroksetkin taisivat nousta ihan kohtuullisesti. Sittten alkoi tuo kiihdyttely olemaan normaalista poikkeavaa vähäsen ajan: Kun painoin kaasua niin tuntui, että kuin kaikki neljä sylinteriä ei olisi mukana kunnolla 2000 rpm -kierroksilla, mutta siitä ylöspäin kiihtyi räjähdysmäisesti ehkä paremmin kuin aikaisemmin. Ahtopaineet pysyivät kyllä hyvin kohdillaan. Alussa kiihdyttäessä Saabin kiihtyminen oli hieman nykivää.

Annoin sitten 25 minuuttia auton jäähtyä ja kävin vielä sitten uudestaan kokeilemassa ajamista, jolloin onkkelma oli jo ilmeisesti poistunut. En ainakaan huomannut mitään silloin. Saas nähdä miten aamulla toimii. Mittaristossa ei näkynyt mitään vikavaloja. Vuoteen ei ole ollut mitään vikaa Suapissani!

Olisiko sytytyslevy vanhentunut??? Mittarissa on kuitenkin jo lukemana 241 400 km, niin ei ole hirveä ihme, jos pientä nykimistä esiintyy. Se saattoi myös johtua ilmastoinnista, koska 1,5 vuotta sitten kun sain tuon auton, niin silloinkin se nyki, kun automaatti-ilmastointi oli Auto-tilassa, koska Kajaanin Takuuautossa sanottiin, että nimenomainen onkkelma johtuu automaatti-ilmastoinnista, joka on korjattu vuosimallista -97 lähtien. Mitä mieltä te olette??
#1882
Saab 9-3SS TTiD vm. 2008 & Mitsubishi L200 vm. 2016 & Landrover Defender Td5 vm. 2003
9-3Tid
"Hirsch"
Viestit: 800
Liittynyt: Ke Heinä 16, 2003 10:04
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja 9-3Tid »

8O :P :lol:

nyt on niin paljon ongelmia, että auto paalaamoon ja uutta merkkiä tilalle! :wink:
juhokare
"Hölösuu"
Viestit: 3876
Liittynyt: Ti Joulu 30, 2003 13:59

Merkin vaihdosta

Viesti Kirjoittaja juhokare »

Ei ei kuule, ei sitä vaihdeta merkkiä! :lol: Nyt aamulla ei ollut taas mitään! Luulen, että nykiminen saattoi johtua tuosta ilmastoinnista!

Saab on paras vaihtoehto minulle!!! :D
#1882
Saab 9-3SS TTiD vm. 2008 & Mitsubishi L200 vm. 2016 & Landrover Defender Td5 vm. 2003
Stressfläkt
"Viggen"
Viestit: 675
Liittynyt: Ke Elo 06, 2003 23:29
Paikkakunta: Kronoby
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Stressfläkt »

Otahan yhteyttä tässä joku päivä kun on vähä sulemmat tiet, niin käydään kokkeileen noita saabeja että löytyykö eroja.
Tuo oma on ainakin kohtuu terveeks todettu tänään.
9000cc Aero / 9-5 2.0t linear sport wagon sentronic
Audi A4 tdi quattro / V70N TDI
Vastaa Viestiin