Kaavailluista nopeusrajoitus muutoksista

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Rommitommi
"Hölösuu"
Viestit: 2735
Liittynyt: Pe Syys 12, 2003 14:56
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Rommitommi »

ASTech kirjoitti:Niille joille ei tunnu tiet riittävän pääkaupunkiseudulla. Menkää bussilla, niitä riittää.

:roll:
Ei, en ole menossa bussilla, kiitoksia vaan. Jos kritisoin sitä, ettei nykyset liikenneväylät riitä kapasiteetiltaan, niin se ei tarkoita etteikö niillä pystyis ajamaan, mutta parempiakin ne voisivat olla. Leppävaaran kohtaa Kehä I:stä tullaan seuraavaksi parantamaan, ihan turhan takia ne eivät varmaan sitä tee :roll:
Junalla kuljin työmatkan sillon kun se oli mahdollista. Juna keskustaan on autoa nopeampi, halvempi ja ei tarvitse olla skarppina, saa vaikka lukea lehteä.
Busseissa ja junissa on vaan se ongelma, ettei idän ja lännen välinen liikenne ole mitenkään kovin kehittynyttä, vaan melkeen aina pitää mennä ensiksi Espoosta Helsingin keskustaan ja sieltä napata töinen dösä millä pääsee Vantaalle...Ja aikaahan tässä ei onneksi kulu paljoa :?
Tomppa & Saabit myyty :( & Volvo V70 2.5T
Rommitommi
"Hölösuu"
Viestit: 2735
Liittynyt: Pe Syys 12, 2003 14:56
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Rommitommi »

jaarli kirjoitti: Mutta muistakaa myös se: jos ko. rajoitus säästää yhdenkin ihmishengen, niin se on silloin maksanut itsensä takaisin. Eikö?
Eikö tällöin kannattaisi kieltää autoilu kokonaan. Sehän jos jokin maksaisi itsensä takaisin, kun 400 ihmishenkeä säästyisi vuosittain :roll:

Nää kaikki nollavisiot on aina paha askel kohti holhousyhteiskuntaa, tosin Suomi tuntuu sellainen jo hyvin pitkälti olevan :roll:
Omasta mielestäni liikenne on aivan tarpeeksi turvallista jo nykyisellään. Ei ainakaan minua pelota lähteä tonne liikenteen sekaan, pelottaako sinua :?:
Tomppa & Saabit myyty :( & Volvo V70 2.5T
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10500
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Kyllä se tiekannan huononeminen on havaittavissa jo uusissakin tieosuuksissa. Varkauteen rakensivat ihan vasta käyttöön otetun ohitustien. Se vitostien osuus on niin kamalan epätasainen, että jopa tuolla minun hyvillä ajo-ominaisuuksilla varustetulla 900i:llä on epämukavaa ajaa rajoituksen mukaista ajonopeutta. Autossani on sentäs vakiojousitus, en osaa kuvitella mitä se olisi madalletulla alustalla. Tuntuu käsittämättömältä, että tehdään uutta tietä, mutta se ei tunnu edes uudelta!

Sitten noista nopeudenvalvontakameroista. Ainakin allekirjoittanut pyrkii ajamaan rajoitusten mukaisia nopeuksia tietysti kahdesta melko selkeästä syystä. 1. Laki on laki, ja rajoitusta noudatetaan olipa se järkevä tai järetön. 2. Hiljaisempi ajonopeus maantiellä pääsääntöisesti säästää aina polttoainetta.
Vaikkakin elän näiden kahden ohjeen mukaisesti, nuo kameratolpat lisäävät selvästi stressitasoani auton puikoissa. Sitä nopeusmittarin neulaa vahtii paljon tarkemmin ja alamäissä pelottaa, että nopeus kasvaa liian suureksi seuraavalle tolpalle tullessa. (Vakio reitteihini ei kuulu tolppa-alueita, joten en ole voinut oppia tolppien sijainteja, niinkuin jotkut ovat.)
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Psychocowboy
"Hölösuu"
Viestit: 2937
Liittynyt: To Huhti 01, 2004 12:02
Paikkakunta: H:ki - J:kylä

Viesti Kirjoittaja Psychocowboy »

Rommitommi kirjoitti: Oli muuten täysin uutta, että kunnat maksaa teistöjen kunnossapidot ja laajennukset, mä oon käsittäny, että valtio määrää vuosittain budjetit tiestön kunnossapitoon ja parantamiseen :?:
Ei toki kunnat maksa kuin osan :oops: (ehkä pienen), Mutta esim kehän kunnostusrahat ja muutostyö rahat ovat eri kassoista vaikka ne ilmaistaan aina yhtenä könttänäsummana kun niistä puhutaa julkisuudessa. Juuri kehän muutostyöt (tuusulantien liittymä) hetki sitten rasittivat myös Helsingin ja Vantaan budjetteja.
Born to be wild, paitsi kotona
#2288 ex 9-3t -01,ex 9-5 2.0t Wagon -05 ex NG900S 2,3i Talladega -97
Nyt Volvo V70 D4 -15, varalla 206 pögötti. Saab edelleen haaveissa....
PappaSedan
Matalapaineturbo
Viestit: 167
Liittynyt: Pe Tammi 27, 2006 14:37

Navigaattori

Viesti Kirjoittaja PappaSedan »

Puskurissa esiteltiin Vihtiläisen kaverin oivallus. Kaveri oli ohjelmoinut autonavigaattoriin 53-tien kameratolppien paikat jotka ovat netistä vapaasti saatavilla. Navigaattori piippasi vähän ennen tolppaa ja näin muistutti skarppaamaan kaasun kanssa.
Liikenneministeriön mukaan oivallus on täysin laillinen koska kyseessä ei ole kuitenkaan mikään tutkanpaljastin ja kameratolppien sijainti on yleisesti tiedossa.
Kuitenkin kun nuo tolpat nyt yleistyvät niin idealle tulee varmasti käyttöä laajemminkin. Itse pyrin noudattamaan rajoituksia, mutta esimerkiksi vitostietä paljon käyttävänä olen huomannut kameratolppien lisävään stressiä ratissa. Enää ei riitä liikenteen ja hirvien tarkkailu. Nyt pitää vahtia myös tolppia :x

http://www.yle.fi/genreportaalit/portaa ... tunid=3982

Tossa linkki navigaattorijuttuun.
900i combi -86 (MY87), Amazon combi -67, Octavia combi -17, Zündapp combinette -69
Hook
"Hölösuu"
Viestit: 2224
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2004 21:25
Paikkakunta: Helsinki/Tuusula/Somero

Viesti Kirjoittaja Hook »

.. Ja idea ei todellakaan ole uusi, kun on täälläkin asiasta keskusteltu joku aika sitten ja netistä löytyy useita paikkoja, josta noi tolppatiedot löytyy sekä ihan Navicoren sivuilta löytyy ohjeet esim. kameratietojen lisäämiseen. Samoin tuota uutta benefonin kännykkää mainostetaan, että 4 kertaa vuodessa päivittyy tolppatiedot. http://www.benefon.fi/
:lol:

http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic ... c&start=75

Nykyään on virkavaltakin oivaltanut nuo ja ovat tutkiensa kanssa tolppateillä... On kuulemma hyvä keino kerätä rahaa.. :?

Hook
ng900/9-3/9-5 purkuosia pyörimässä tallin nurkissa pk-seudulla. Entäpä onko tarvis Tech 2:lle tai T5/T7 (bio) päivityksille? Puuttuuko pixeleitä SID/ACCssä? YV:llä tavoittaa.
MacTurbo
"Hölösuu"
Viestit: 3125
Liittynyt: Ke Elo 04, 2004 04:18
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja MacTurbo »

Mertmi kirjoitti:Kyllä se tiekannan huononeminen on havaittavissa jo uusissakin tieosuuksissa. Varkauteen rakensivat ihan vasta käyttöön otetun ohitustien. Se vitostien osuus on niin kamalan epätasainen, että jopa tuolla minun hyvillä ajo-ominaisuuksilla varustetulla 900i:llä on epämukavaa ajaa rajoituksen mukaista ajonopeutta. Autossani on sentäs vakiojousitus, en osaa kuvitella mitä se olisi madalletulla alustalla. Tuntuu käsittämättömältä, että tehdään uutta tietä, mutta se ei tunnu edes uudelta!
Tuosta Varkauden "ohitustiestä" puuttuu vielä varsinainen päällyste. Haluavat korjata talven painaumat viimeistely asfaltilla.
"Ihmiset, jotka luulevat tietävänsä kaiken, ärsyttävät meitä, jotka tiedämme kaiken."
jblgti1200
"Hirsch"
Viestit: 809
Liittynyt: Su Helmi 13, 2005 18:23
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja jblgti1200 »

MacTurbo kirjoitti:
Mertmi kirjoitti:Kyllä se tiekannan huononeminen on havaittavissa jo uusissakin tieosuuksissa. Varkauteen rakensivat ihan vasta käyttöön otetun ohitustien. Se vitostien osuus on niin kamalan epätasainen, että jopa tuolla minun hyvillä ajo-ominaisuuksilla varustetulla 900i:llä on epämukavaa ajaa rajoituksen mukaista ajonopeutta. Autossani on sentäs vakiojousitus, en osaa kuvitella mitä se olisi madalletulla alustalla. Tuntuu käsittämättömältä, että tehdään uutta tietä, mutta se ei tunnu edes uudelta!
Tuosta Varkauden "ohitustiestä" puuttuu vielä varsinainen päällyste. Haluavat korjata talven painaumat viimeistely asfaltilla.
-Aivan.Olin juuri lisäämässä tuon asian...

Mutta on tosiaan omalla tontulla ihan p**stä ajaa tuolla alustalla tossa
"keskeneräisellä" asfaltilla.
- 9000 T16 CC -88
- EX: 9000 CD T16 -89 SP Steg 2 -(myyty)
- 900i raiskattu cabrio -86 -
- Opel Omega B Caravan 2.5 V6 24v -
- Ford Sierra 2.0 Automatic -

- Solifer Export Thermomat -73 - Kesämopo
9-3Tid
"Hirsch"
Viestit: 800
Liittynyt: Ke Heinä 16, 2003 10:04
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja 9-3Tid »

MacTurbo kirjoitti: Tuosta Varkauden "ohitustiestä" puuttuu vielä varsinainen päällyste. Haluavat korjata talven painaumat viimeistely asfaltilla.
No eipä se viimoinen kulutuskerros autuaaksi tee, kun pohjat viturallaan. Valitettavasti rakentamisen laatu on tänä päivänä mitä on ja siitä kärsii auvoinen autoilija. Hyvä, että sillat sattuvat oikeaan paikkaan ( varkautelaiset tietävät mitä tarkoitan uudella tiejaksolla ) :P Ennen oli tiepiirin ukolla valvottavana yksi savotta. Nyt sama äijä valvoo puolenkymmentä kohdetta. SR-hankkeet yleistyvät koko maassa ja valitettavasti se näkyy laadussakin. Urakoitsijalle tulee halvemmaksi tehdä laatuvaatimuksia nöyryyttävää jälkeä ja korjailla takuuaikana vain pahimmat pommit.
saab900c
"Turbo"
Viestit: 287
Liittynyt: To Syys 02, 2004 08:42
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja saab900c »

Jos nopeusrajoitus on 70km/h, niin 5v kaasarilla pitää varmaan suosiolla ajella 4. vaihteella, jottei loota hajoa.

Onko muuten 4v kaasari 70km/h nopeudella taloudellisempi kuin 5v jos molemmissa on päällä 4. vaihde?
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Viesti Kirjoittaja wesku »

Tobbana kirjoitti:Ja kyllähän ne rekat painaa rajoitinta vasten konttiin kiinni jos tuo nopeus alenee yleisesti. Siinä sitten ajelet pelko ja rekka perseessä kieli keskellä suuta, mihinkään ei uskalla kääntyä vaan pakko painaa kaasua että saa riittävän välin, josta taas seuraa hyviä sakotusmahdollisuuksia virkavallalle.
Niin tuolla asenteella juuri kannustetaan peräntunkijoita. Jalka pois kaasulta vain jos joku tunkee perään, ja ripeästi kaasua lisää heti kun nopeus on pudonnut turva(ttomuus)välin edellyttämään.

Kovin helposti ei kannata antaa periksi painostajille, ei liikenteessä eikä muussakaan elämässä. Ikävän usein kyllä näkee että nostetaan nopeutta jos joku tunkee perään.
Freddie
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Ti Touko 31, 2005 21:19
Paikkakunta: Kauhava

Viesti Kirjoittaja Freddie »

wesku kirjoitti:
Niin tuolla asenteella juuri kannustetaan peräntunkijoita. Jalka pois kaasulta vain jos joku tunkee perään, ja ripeästi kaasua lisää heti kun nopeus on pudonnut turva(ttomuus)välin edellyttämään.

Kovin helposti ei kannata antaa periksi painostajille, ei liikenteessä eikä muussakaan elämässä. Ikävän usein kyllä näkee että nostetaan nopeutta jos joku tunkee perään.
Eikö kuitenkin olisi fiksumpaa antaa latua jos ei kerran kiire ole? Linja-autopysäkkejä riittää. Tälläisiäkin autoilijoita näkee varsinkin rannikon pienemmillä teillä kiitettävän usein.

Perään tunkevan yhdistelmän kuljettajalla saattaa olla sellainen kiire, että on sakkojenkin uhalla ajettava tappia vasten jos ei esimerkiksi halua viettää viikonloppuaan omassa yksiössä peräkylän esson pihalla.
Tuolla jarrutan&kiihdytän taktiikalla saat varmasti jarrutella ja kiihdytellä kunnes tienne erkanevat. Ja punainen valo taustapeilissä on yhdistelmänkuljettajan pää.

Liikenteessä joutuu ajoittain antamaan periksi vaikka olisikin oikeassa.
--
Ville Harju
#2611
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Viesti Kirjoittaja wesku »

Freddie kirjoitti:Eikö kuitenkin olisi fiksumpaa antaa latua jos ei kerran kiire ole?
Ensinnäkin, kiireisyys/kiireettömyys on enemmänkin tapa ajatella asioista eri tavalla. Jos ruuhkassa ajamiseen yritetään soveltaa jotain käyttäytymismalleja liittyen siihen kenellä on kiire ja kenellä ei, ollaan aivan väärillä linjoilla.

Toiseksi, "ladun antaminen" sikäli kuin se jossain hiihtokilpailuissa tavaksi muodostunut liittyy tasavälilähtöjen tilenteeseen jossa saavutettu hiihtäjä on jo selvästi hitaammaksi osoittautunut ja lähes 100% varmuudella häviää kisassa ohittajalle jos ei tule kaatumisia, dopingkäryjä tmv. Mutta jos kyseessä on yhteislähtö, tai alkupisteiden perusteella lähtöön järjestetty, harvemmin niissä kukaan kenellekään latua antaa. no yleensäkin kaukaa haettua yrittää soveltaa liikenteeseen jotain kilpailujen tapakulttuuria.

Entä sitten jos suurin osa porukasta antaisi tietä perääntunkijoille ?
Perääntunkemista on vähintäänkin kolmea päätyyppiä:
1. "Nopeammin etenevän" perääntunkeminen jolla yritetään painostaa edellä ajava antamaan latua
2. "Painostaminen" perääntunkemalla edellä ajava nostamaan nopeuttaan
3. Tapa ajaa liian lähellä, jopa tiedostamatta koko asiaa

1. tyypin perääntunkijoita on onneksi liikenteestä vain muutama prosentti. Jos näille annettaisiin latua, varmaan näiden määräkinlisääntyisi, kun muutkin "kiireiset" innostuisivat huomatessaan kätevän tavan edetä nopeammin. Ja tietysti kun samaan suuntaan ajavet väistävät, väistävät myös vastaantulijat. Esimerkkiä voi nähdä esim. Puolassa ja Portugalissa jossa 30-40% ohittelee aivan jatkuvasti ruuhkassa ja muut antavat enemmän tai vähemmän kiltisti tietä.

2. kohdan tyypeistä monet ovat niitä jotka uskaltavat ohitella vain ohitusaistoilla hirveillä nopeuseroilla (jos pystyvät eikä edessä ole joku "tumpelo") Näistä useat eivät uskaltaudu vastaantulevan kaistalle lainkaan. 3. tyypillä myös toiminta samankaltaista, ohi tuskin menevät kuitenkaan. Ja jos menevät, ovat sitten heti estämässä muiden ohituksia kun tunkevat rekan perään 5 autoa 10 metrin välein.
Freddie kirjoitti: Liikenteessä joutuu ajoittain antamaan periksi vaikka olisikin oikeassa.
Ehkä joskus, mutta mitä harvemmin sen parempi ;)
Saabinsti
"Hölösuu"
Viestit: 2397
Liittynyt: To Touko 13, 2004 19:47
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Saabinsti »

saab900c kirjoitti: Onko muuten 4v kaasari 70km/h nopeudella taloudellisempi kuin 5v jos molemmissa on päällä 4. vaihde?
On reippahasti.

eihän niissä 80km/h kohdallakaan ole eroa kun 250kierrosta, jos kummassakin on suurin vaihde.
96GL V4 Super -78 ikuisuus projekti
99T16 Petro -81
9-3 1.8t SC man. BioPower -10

#2713
barum
"Tuplakaasari"
Viestit: 64
Liittynyt: Pe Joulu 03, 2004 13:50

Viesti Kirjoittaja barum »

wesku kirjoitti:
Freddie kirjoitti: Liikenteessä joutuu ajoittain antamaan periksi vaikka olisikin oikeassa.
Ehkä joskus, mutta mitä harvemmin sen parempi ;)
Tuossa kiteytyy harvinaisen täydellisesti suomalaisen liikennekulttuurin syvin olemus. :D Joku on muistaakseni joskus osuvasti sanonut, ettei liikenteessä kenelläkään ole oikeuksia, ainoastaan velvollisuuksia. Sama pätee oikeassa olemiseenkin, sillä ei paljoa lohduta vaikka kuinka olisi ollut oikeassa, jos on se pienempi/kevyempi osapuoli ja lähtee paikalta puupalttoossa. Kyllä se niin vaan on, että jokaisen _ensisijainen_ velvollisuus on pyrkiä välttämään onnettomuus, olipa sitten oikeassa tai väärässä...
Vastaa Viestiin