No nyt iski mystinen vika menopeliin:
Muutaman kerran on väännöt moottorista kadonneet.
Kiihdytyksissä tuntuu, kun olisi joku normaali 1.6 litrainen mylly pellin alla, siis jopa huomattavasti tehottomampi, kuin orggis 1.8t. Automaatti huudattaa konetta isoilla kierroksilla, eikä auto silti tunnu kiihtyvän ollenkaan (kun normaalisti tuo BSR käyttää nimenomaan parantunutta vääntöä kiihdytyksissä).
Moottorihäiriönmerkkivalo ei pala, auto on vasta huollettu, V-Poweria tankissa, BSR-ohjelman poisto/uudelleenasennus ei poistanut ongelmaa.
Häiriö kestää joitakin minuutteja ja poistuu sitten itsestään.
Ongelma on esiintynyt nyt helteiden aikana, olisikohan siinä mahdollinen syy?
Välillä tehonpuute iskee kaupunkiajossa, välillä moottoritiellä.
Onko muilla esiintynyt vastaavaa? Mitä epäilette ongelman aiheuttajaksi?
tehot kateissa, missä vika?
tehot kateissa, missä vika?
9-3 2.0t 5d 2001 -> SS 1.8tA+ 2004 -> SC 1.8 tA+ Vector 07 -> pakko vaihtaa merkkiä, kun nelikko diesel farmaria ei AUTOna ole
Itse epäilisin myös viallista imuilman lämpötila-anturia. Mulla oli kuumilla keleillä samoja oireita EX Audi A4 TDI:ssä, mutta ehdin myydä pois ennen kuin ongelmaan tuli syvennyttyä. Huollossa asiasta mainitessani epäilivät ensimmäisenä lämpötila-anturia, mutta syksyyn ajoittuneessa huollossa oireita ei löytynyt, joten mitään ei tehty.