Routed modessa kaikki koneet saavat yhteyden verkkoon ja ainut ongelma on se, etten pysty pitämään Xubuntulla pyörivässä shellikoneessa no-ip:n avulla palvelinta, koska routed modessa Buffalon tukiasema antaa 192-alkuisen, sisäverkon IP:n.
Mikäli käännän WLAN-tukiaseman bridged modeen, Linux-koneet pyörivät ongelmitta mutta jostain syystä XP-kone makuuhuoneessa ei saa yhteyttä verkkoon. Langaton verkko löytyy ja palkit ovat täysiä, mutta kone väittää verkko-osoitteen olevan virheellinen. Bridged-modessahan kaikki koneet saavat DHCP:n kautta IP-osoitteen. Linux-koneet pyörivät edelleen ongelmitta.
Olis mukavaa, jos saabistien joukosta löytyisi joku guru joka voisi kenties auttaa tämän ongelman selvittämiseen. Nyt on siis joko tai-tilanne, joko kaikki koneet ovat verkossa enkä pysty hyödyntämään shellikonetta lähiverkon ulkopuolelta tai sitten pystyn käyttämään shellikonetta ongelmitta, mutta makkarin Windows-kone ei ole verkossa
