Paluu Saab-kantaan... ja Check Engine ihmettelyä
No itsellä sytytteli CE-valoa kun oli toi sulake poissa(lainasin toiseen paikkaan ja törkkäsin tyhjään paikkaan takaisin), muistaakseni teki yleensä pidempää matkaa ajattaessa tasakaasulla.Breadfan kirjoitti: Mutta vaikuttaako toi esilämmitys auton jo ollessa käyntilämpönen?
Helpoin varmaan olisi kokeilla toisella immulla, täälläkin olis ylimääräsiä mutta kunnosta en oo varma kun ei oo tullu koeajeltua noita.
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
Kyllä se Saab on aina askartelijan auto, siitä ei pääse mihinkään. Pientä näprättävää riittää kokoajan, kun yhden paikan saa kasaan niin toinen laukeaa. Vaan eipä sitä silti koskaan ole jäänyt tielle tai tullut mitään isoja kalliita remontteja, kun vaan tosiaankin jaksaa sitä näpertämistä. Saas nähdä miten tuo mun uutukainen hoidokkini pelaa kansirempan jälkeen. Jos ei pelaa, niin saa heti lähdön ja palaan vanhaan luotettavaan kaasarilaitokseeni..
Fiat Punto Dynamic -04
Saab 900C -90
Saab 900C -90
Ei liene vastaavaa hyötyä irrottaa kenkää uudestaan kyllä se on jo nollautunut, "boksi" on oppiva eli valo sammuu jos vikaa ei ilmene tiettynä aikana, vika muistin pystyy myös nollaamaan "rautaresetin" lisäksi tuolla diagnoosi piuhalla.Breadfan kirjoitti:Huomenna aamusta otan sen kengän taas irti tunniks ja käyn pitkällä koeajolla. Jos valo vielä syttyy, ni sit arvuutellaan lisää vikoja..
Öhöm.Breadfan kirjoitti:Hohhoi, muka fiksu systeemi. Ei edes osaa tarkasti ilmoittaa vikaa.
IMM:ua testaamaan?Breadfan kirjoitti:CE vikakoodit katoin kans.
12111
12112
Nää kaksi meinaa sitten lambdan oppimishäiriötä. Alipainevuoto, lambda, imm. Saattaa käydä laihalla? Eikun testaamaan.

9-5 Wagon -07 900 T16 -91