Saab 16v omaturbo (tulpat, turbo vai joku ihan muu ?? )

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

moonlight-tuning kirjoitti:Mää en ala, ei kelvannut Saabbi linnatuningiin juhannukseksi, ei kuulemma ole tarpeeksi tuninki :evil: :evil: :evil:
Protestiksi lumikola konepeltiin poppareilla, kakkosnelosesta takasiipi ja käydä vetämässä paikanpäällä pitkät raidat parkkipaikalle lasikuitutuunaajien iloksi.. :roll:
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

Kuva

8)

Ja onhan mulla spoilerit tossa sabassa :cry: en tajua tollasta, ja pitkiä mustia viivoja kuuluu vetää aina, oli sitten hyvää käytöstä tai pahaa, kyllä viivoja maailmaan mahtuu.

Just sain tossa viime Alastaron reissulla mustan lipun neljän kierroksen jälkeen kun oli kuulemma auto liikaa poikittain, miten prkle sitten haetaan omia rajoja jos radalla ei saa ajaa ??

Oli muuten kivoja ilmeita jossain uudenkarheassa audissa kun meinasin pyörähtää saballa siinä kurvissa ennen pääsuoraa, pojat vilkutti ja meni ohi kun mulla hakkas tyhjää ja sitten puolessavälissä pääsuoraa kun mentiin oikeen prkleesti ohi niin kyllä oli ukkojen naamalla kumma ilme :twisted:
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

Siis kaikissa tuningeissahan on tasotettu takaluukku niin myös nykyisin mun satkussa, luin alfamerin korjausopasta ja siellä sanotaan että reijät voi tukkia verkolla ja lasikuitukittiä päälle, sitten katoin Uunoa hetken ja totesin että voi.. kuvia tulee kun ehdin jotenkin saamaan nettiin ne tässä..


Tossa parit fotot alastaron ratapäiviltä, huomatkaa auton erittäin hyvä sijainti rata-alueella...
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

jostain kumman syystä muuten jengi jaksaa radalla käynnin jälkeen aina ihmetellä tota, pari kaveriakin joista en ole kuullut ties koska laitto viestiä kun näki auton radalla..ei ole hääviä kun kaverit muistaa auton paremmin kun mut. Pitäis jotkut vanteet saada tohon, 16" mustat tai jotain TSW Venomit ???
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
jmo
"Viggen"
Viestit: 507
Liittynyt: Su Elo 17, 2003 10:55

Viesti Kirjoittaja jmo »

Kuustoistaset mustat peltivanteet alle :)
gls
"Hölösuu"
Viestit: 1990
Liittynyt: Su Helmi 27, 2005 12:51

Viesti Kirjoittaja gls »

Jani O kirjoitti:Kuustoistaset mustat peltivanteet alle :)
käännettynä... 8)
99 LE CombiCoupe Turbo '75
99 LEA '74
99 Petro Turbo '80
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

Tota vanneasiaa täällä on väännetty ennenkin, yhdet mondeon 16" pellit yritin ostaa mutta niitten myyjä ei enää ottanu yhteyttä. Jotkut tylyt vanteet pitäis kyllä hommata ennenkun toi hajoaa kokonaan..
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
JL
"Aero"
Viestit: 474
Liittynyt: Su Heinä 18, 2004 16:31
Paikkakunta: Rantasalmi

Viesti Kirjoittaja JL »

Mustat peltivanteet 8)
-Jouni Lappalainen- #2795-
Boxer KA -97, 900i/T8 4d -88, Audi 100 2.2Tic Quattro
axtec
"Aero"
Viestit: 489
Liittynyt: Ke Touko 17, 2006 20:50
Paikkakunta: jämsä

Viesti Kirjoittaja axtec »

tai valko-mustat peltivanteet paloauto-kuviolla :wink:
Anthuan
"Hirsch"
Viestit: 874
Liittynyt: Pe Joulu 15, 2006 23:08
Paikkakunta: Toisaalla

Viesti Kirjoittaja Anthuan »

...Tai ruosteiset peltivanteet :D
9-5 Wagon -07 900 T16 -91
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

Ajattelin nyt ekaks kiskasta noi orggis alut mattamustiksi tässä vaikka huomenna jos ehdin.
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10500
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Jostain kattelin, että Peugeot 307:ään olis kanssa 16" peltejä, joissa olisi 108x4 jako.
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Frostwind
"Hölösuu"
Viestit: 1105
Liittynyt: Ma Touko 30, 2005 11:14
Paikkakunta: Alavus

Viesti Kirjoittaja Frostwind »

Lukasin tossa topicin läpi ja on kyllä helvatan mielenkiintoinen projekti. Tätä tulee kyllä seurattua ja pitää vissiin lähteä ratapäiville kattomaan oikeen livenä, että kuinka tuo kulkee! :)

Toimiiko sulla toi ECU noitten isompien suuttimien kanssa ilman mitään säätöjä?
Saab 9-5 Vector 2.3t BioPower -04
Saab 9-3 Turbo Sport -99 RE85
Saab 900 turbo16 -91
#3158, T5 ja T7 ohjelmoinnit
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

Frostwind kirjoitti: Toimiiko sulla toi ECU noitten isompien suuttimien kanssa ilman mitään säätöjä?
Joo, kylmänä se röpöttää ekat pari minuuttia kun saa liikaa bensaa mutta sen jälkeen toimii keskimäärin ok.. Ja on tosiaan vakio moottorin ohjauksella.
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
Avatar
nalleolut
"TosiSaabisti"
Viestit: 24617
Liittynyt: Ke Syys 10, 2003 19:21
Paikkakunta: Satakunnan Lappi

Viesti Kirjoittaja nalleolut »

ons hyvä että joku piirtää asfalttiin suunnan johon muidenkin olisi hyvä pyrkiä ----
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
moonlight-tuning
"Viggen"
Viestit: 659
Liittynyt: To Tammi 12, 2006 12:48
Paikkakunta: Kemiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja moonlight-tuning »

saabastelija kirjoitti:
moonlight-tuning kirjoitti:Terve poijjaat ja tietty tytöt :)


Takaluukusta poistetaan noi valot ja hitsataan reijät umpeen, saadaan vanhempi lookki 8)
mulla on samansuuntaisia suunnitelmia, laitatko kuvia kun homma on tehty.
Jees, eli alkuperäinen suunitelma oli hitsata noi reijät umpeen jotta saadaan vanhempi lookki tohon vinokeulan takapäähän. Koska kaikki tarvittavat valot ja heijastimet on noissa reunimmaisissa valoissa mikään ei pitäisi estää noitten sisempien valojen pois ottoa, joku sanoi että vanhemman takaluukku ilman noita valoja sopii heittämällä myös uudempaan og satkuun, tiedä sitten kun kukaan ei käsittäny sellasta tuoda meijän pihalle niin ei tullut kokeiltua..

Lueskelin kotona Alfamerin korjausopasta (itseään on hyvä sivistää välillä) osu silmiin se klummujen oikaisu, tiedättehän spraymaalia ja aluminiverkkoa, on kai sama kaikissa noissa korjausoppaissa, hiukanaikaa miettisin että perskeles voishan ne reijät tukkia silläkin tavalla, kattelin hetken pihalla ja päätin että turha tässä on hallille lähteä hitsailemaan kun ei ole toi autokaan leimassa..

Kuva

Kuva

Eli tosta lähettiin liikkeelle..

Kuva

Sitten ekaksi lampuista lasit pois, ja sitten noi pohjat, hanttarin puolella pohjassa on muuten yksi ruuvi vähemmän kun kuskin puolella => rikoin kuskin puolen umpion kun en uskonut että se neljäs ruuvi pitää kanssa kiinni..

Kuva

Kuva

Tossa on pohjakin sitten jo irti, näissä kuvissa näkee yhen ongelman koska toi kanttaus ei ole samassa kohdassa lampun sisä ja ulkopuolella, saa paklata aika paljon että saa siistin, ei tosin ongelma mun projektissa mutta jos siitä haluaisi siistin... 8O

Kuva

Kuva

noi listat on metallisilla nastoilla kiinni takaluukussa, ite vääntelin rukarilla noi listat veke, ja jätin noi niitit paikalle, mutta sinnekkin siis joutuu hitsaanaan jos tekee kunnolla, ja ainakin mulle jäi sellanen käsitys että noi olis pitänyt jotenkin lykätä johonkin sivuun noi listat että olis irronnu kunnolla, voi tietty olla että noi nastat on pulteilla sisäpuolelta, en ehtiny tutkia tarkemmin :oops:

Kuva

Kuva

Kuva

Sitten alfamerin ohjeitten mukaisesti alumiiniverkot reikiin ja lasikuitukittiä päälle, olen joskus pykänny noita tuninkeja osasta ollu kuvia tälläkin foorumilla niin JOO tiedän miten oikeasti kuuluu tehdä ja osaan leipoa pakkelia, mutta joka projekti samalla tyylillä alusta loppuun :lol:

Kuva

Halvinta pakkelia, kului muuten yllättävän paljon ennenkun oli reijät ummessa 8O

Kuva

Samalla keksin LEGO palikoille kierrätyskäyttöä

Kuva

Ja tossa todisteet että liika kovetin nopeuttaa kuivumista :lol: :lol: Lisää lämpötilaa kun käyttää kovetinta tarpeeksi ja pakkeli kovettuu lämmön vaikutuksesta vielä entistä nopeammin

Kuva

Tossa aletaan jo olemaan voiton puolella, vielä tosi vähän hienokittiä ja hiomista

Kuva

Kuva

En oikeesti jaksanut kauheasti hieroa, mutta ei toi muutenkaan ole mikään näyttelyauto vaikka niitäkin sen kanssa on kierretty 8) Tossa alkaa jo olla maalausvalmista pintaa..

Kuva

Sitten teipataan kauniisti, näkyypä kuvassa halvenpi malli maaliruiskusta alapuolisella integroidulla säiliölläkin :wink: Tossa toinen ongelma, toi kahva on pikkusen ylempänä kun takaluukun reunat joten ei kannata teipata ihan suoraaan kahvan reunaan niinkun mä tein.

Kuva

Maalataan kauniisti mustaksi

Kuva

Kuva

Ja tollaselta näyttää sitten valmiina... NAM :twisted:

Ainiin ja SAA kommaa ja kysyä
Jos kuski on urpo niin silloin auton on oltava....
Monet asennevammat voi korjata, tätä ei.
Nossuttaa
Vastaa Viestiin