Pimahtiko Sensonic???

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Pimahtiko Sensonic???

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Ajoin auton aurauskulmien säätöön ja sille tielle jäi :? Onni onnettomuudessa, että olivat ajaneetkoe ajolenkin ja säätivät vielä ja kun piti lähteä uudestaan ei mennyt mikään vaihde päälle (pakki olisi mennyt mutta rutisten). Mitään vikaa ei ole ollut aikaisemmin vaihteiden kanssa ollut, että ei olisi mennyt päälle. Mitkään varoitus valot eivät pala koelaudassa. Onneksi meni heillä(saavat korjata ilm.) , en tiedä vaihtoivatko koe ajo lenkillä kaasu pohjassa vaihteita kun en keksi muutakaan selitystä (eivät oleet ennen tollaista ihmettä nähneet), kytkin ei luultavasti irroita nyt olenkaan kaipaisin vähän vihjeitä niiltä joilla on kokemusta samanlaisesta kytkimestä. No sain auton alle heiltä ja lupasivat korjata pikin miten, hyvä paja se on olen aikaisemmin Opelia korjauttanut. :)
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Hajosiko sensonic???

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Epäilevät sähklaite vikaa kun ei kuulemma ACS valo syty edes koelaudassa, kun laittaa virrat päälle (pitäis syttyä kaikki muut valot syttyy).
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Edit: tulipas luettua huonosti, siis sieltä lienee vaan olevan sähköt pimeänä, olisko vaan sulake nro 10 palanut? Rupeaa polttelemaan sulaketta kun hydraulinesteen paine häviää (yhtä yleistä kuin epävarmoissa poljinkytkimisessä) ja jolloin moottori pyörii ilman vastusta ja voi jäädä kanittamaan ääriasentoonsa.



Ei liity sensoniciin mitenkään, eli todennäköisesti kytkimen pääsylinterin tiiviste alkoi falskaamaan. Aikanasa kun räveltävät sensonicia ilman hydraulupainetta niin saavat senson käyttöyksikön moottorin jenkaamaan itsensä yli eli saat lähteä etsimään uutta käyttöyksikköä.
Vika kun ei ole Sensonicissa niin sen ei kuulukaan sytyttää vikavaloa.

Eli käske ilmata kytkin työntämällä alakautta jarrunestettä esim apteekin huuhteluruiskulla jarru/kytkinnestesäiliöön.

Oikeaoppisesti tuo pitäisi tehdä niin että ottaa pääsylinterin irti Senson käyttöyksiköstä, vaihtaa pääsylinterin ja puhdistaa Sensonicin käyttöyksikön jarrunesteestä. Taisin vaan ostaa viimeisen Senson uuden pääsylinterin (tuli Saksasta), oletettavasti ottavat sen kuitenkin uudestaan tuotantoon, tai pakkohan niiden on jos kerran autoihin täytyy olla saatavissa 10 vuoden ajan osia ja uusimmat Sensonicit ovat vasta 8-9 vuoden ikäisiä.

Pääsylinteriin ei sitten mistään löyty uusia tiivisteitä. Minulla olisi käytetty mutta ainakin vuotamattomana irrotettu pääsylinteri.

Ja Sensonicin muunnossarjoja poljinkytkimiseksi löytyy 2kpl, en ole vaan itse viitsinyt vaihtaa noin erinomaista järjestelmää rasitttavaksi poljinmalliseksi.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Vielä sensosta, kuuluuko virrat päälle käännettäessä Senson käyttöyksiköstä moottorin ääni (jolloin painaa kytkintä pohjaan) ja virtojen sammuttamisen jälkeen vastaava paualutusääni 4s kuluttua?
Jos nuo äänet kuuluvat, on järjestelmä kunnossa.
Edelleenkin vika voi olla hydraulisylinterin/letkun vuodossa, silloin Sensonic ei oikein tiedä kuinka pitäisi toimia.
Jos meni boksi (äärimmäisen harvinaista) niin sellainen ehjä löyty, kuten myös ehjiä käyttöyksikön moottoreita jne.

Jos sensossa on vikaa niin silloin auton ei kuuluisi startata, toki jos nestesylinteri vuotaa, ei senso tiedä olevansa epäkunnossa ja antaa tällöin auton startata. Jos sulake nro 10 on palanut, ei auto starttaa.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Pi

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Kiitos neuvoista, täytyy ilmoitella korjaamolle. Siis eikö kojelautaan pitäisi syttyä ACS valo kun kääntää virrat päälle ja valo sammuu kun auto käynistyy??? aivan saman lailla kuin ABS valokin?
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Unohtui vielä, että sulakkeet eivät ole palaneet.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Re: Pi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Markus boy kirjoitti:Kiitos neuvoista, täytyy ilmoitella korjaamolle. Siis eikö kojelautaan pitäisi syttyä ACS valo kun kääntää virrat päälle ja valo sammuu kun auto käynistyy??? aivan saman lailla kuin ABS valokin?
Joo niin sen kuuluisi toimia eli valon kuuluu syttyä virrat päälle käännettäessä ja sammua kun systeemi nopeasti testaa itsensä ja kun painaa pääsylkän männän pohjaan.

Kannattaa tarkistaa että akun jännite on yli 12V, on herkkä herjaamaan jos liian alhainen jännnite.

Sensonicin käyttöyksikölle menevän liittimen (punainen pyöreä) voisi käyttää irti, ja vaikka ottaa akunkengän 10 minuutiksi irti.
Kannattaa silti tarkistaa että sulke nro 10 on ehjä.

Lähinnä tulee mieleen että kytkimen sylinteristä olis paine kadonnut ja sensonic jotenkin jumissa sen vuoksi, on oikeastaan ainoa tilanne jolloin sensonicilla ei pysty ajamaan (ja toinen on kytkimen mekaaninen hajoaminen, meidän omassa koetto jo molemmat).

Senso menettää järkensä jos nestepaine häviää :D

Sensosta saa selville onko siellä ilmaa sillä tavalla että irrottaa käyttöyksikön (eli akku irti, sitten 3 pulttia käyttöyksikön jaloista irti, ja sitten pikaliittimet irti), ja sitten ruuva pääsylkän irti käyttöyksiköstä (2kpl 8mm:n kuusiokolopulttia), ja kokeilee painaa esim tähtipäisellä ruuvimeisselillä mäntää sisäänpäin, kun ilmaa ei ole, männän ei kuulu mennä kevyesti sisään kuin muutaman millin, ja kun ilmaa on niin menee tietty enemmän.

Ilmaus on helpompi hoitaa siinä samalla pääsylinteri irti käyttöyksiköstä, eli työntämällä ilmausruuvista nestettä kohti säiliötä. Siinä pääsylkän ollessa irti saa samalla tarkistettua tuliko kaikki ilma pois (ja pääsylkältä säiliölle menevää letkua kannattaa kännellä ettei sinnekään jäisi ilmakuplia.

Jos vika on ilman pääsemisessä sylinteriin, niin multa löytyy tosiaan ehjänoloinen pääsylkkä.

Niin ja käske korjaajien kääntää senson käyttöyksikkö heti pääsylkän irrotuksen jälkeen niinpäin etä neste valuisi sen sisltä pois (eli pääsylkän kiinnitysreikä alaspäin.

Jos käyttöyksikön sisältä valuu nestettä niin se oikeastaan pitäisi avata ja puhdistaa ettei piirilevy mene oikkariin (kuten itselläni kävi 3 yksikön kanssa joissa oli vuotavat pääsylkät).

Sori epätäsmällinen ja epäselvä kirjoitustyyli :oops:
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Kiitos hyvistä neuvoista :D , Mutta heitin pyyhkeen kehään ja käskin tilata muutossarjan, kun tuo tutkiminenkin maksaa, että pakko luopua sensonicista :cry: ihan taloudellisistakin syistä (varsinkin kun ei edes tiedä kuinka kauan kestää tulevaisuudessakin).
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Markus boy kirjoitti:Kiitos hyvistä neuvoista :D , Mutta heitin pyyhkeen kehään ja käskin tilata muutossarjan, kun tuo tutkiminenkin maksaa, että pakko luopua sensonicista :cry: ihan taloudellisistakin syistä (varsinkin kun ei edes tiedä kuinka kauan kestää tulevaisuudessakin).
Täh, muunnossarja maksaa yli 800 euroa, mulla olis kaikki mitä Senson muuttamiseen tarvitaan ja roippeet saisit satasella ;)

Eli löytyy kytkinpoljin, jarrupoljin, kiinnikkeet kytkinpolkimelle ja pääsylkän ja työsylkän välinen letku.

Siinä Senson muutossarjassa tulee paljon 100% tarpetonta roipetta.

En olisi luovuttanut noin helpolla, oletettavasti äärimmäisen pieni vika eikä kytkimestä tule välttämättä sen luotettavampitoiminen poljinmallisenakaan.

Eikait vian tutkiminen voi mitään maksaa?

Edit: Sensonic on kyllä oikeasti äärimmäisen yksinkertainen järjestelmä joka on suunniteltu sen verran fiksusti että autolla ajaminen ei keskeydy kuin vain siinä tapauksessa että juurikin nestepaine häviää tai jos esim. kytkin hajoaa mekaanisesti (esim kytkinlevy sanoo moro kuten meidän tapauksessamme), kytkimen mekaaninen toimintakin pitäisi varmistaa ennen muunnoksen tekemistä.
Joka tapauksessa siinä muutoksessa on sen verran askartelemista että en itse ainakaan tilaisi ökykallista muunnossarjaa vaan asentaisin tuollaisen vaihtoehtoisen sarjan.
Ainoa toimenpide mikä pitää tehdä, on käydä vaihdattamassa (tai vaihtaa itse kaksoiskartiotyökalulla) sopivanlainen liitin joka sopii senson työsylkältä tulevaan metallisen kytkinputken liittimeen.

Tuota olisi mielenkiintoista vilkaista, autoko on pajalla nyt?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Niin puhuu mies joka osaa korjata ja laittaa mutta minkäs voit, kun mä en osaa (enkä myöskään viitsi tuli nuorempana rassailtua ihan tarpeeksi noita autoja kun ne oli 8-ventiilisiä ilman mitään lisä härpäkkeitä). Hinta muuten sille muunossarjalle tuli 669€ (Laakkoselta). Mulla kävi mielessä teikäläinen, kun kerroit että pari sarjaa lepää tyhjän panttina mutta auto on Keski-Suomessa (itse Helsingissä) ja se tuodaan mulle tänne Helsinkiin (ilmatteeksi) ja mulla on todella kiire saada se alle. Niin en viitsinyt rupeamaan kyselemään. Mua alkaa kyllä pikku hiljaa vit.. :evil: tää GM malli mulla oli aikoinaan vanha vuodelta -80 ysisatanen turbo ja muuta vikaa siinä ei ollut kun loppuvaiheessa joutui tekemään uudet takaovet ja lokasuojien kaaret, ikinä ei ollut sellaista ongelmaa, että olisi tielle jättänyt.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Jaa auto on niinkin kaukana, sitten tosiaan homma on toinen, ajattelin josko olisi makoillut jossain Hesassa niin pianhan sitä olisi vilkaissut ja vaihtanut vaikka sen poljinkytkimen tai ainoastaan Sensoniciin pääsylinterin (tutkin tuota varaosasylinteriä, ei ole vuotanut ollenkaan, männän päässäkin on vielä tehtaan vaseliinit).

No sittenhän muunnossarja oli halvempi kuin PCS:llä (kun kesäkuussa kyselin oli hinta yli 800e), hyvä niin.

Olen melko varma että siinä on käynyt niin että kytkinnesteet ovat olleet likaiset (tuskin ikinä vaihdettu), pääsylinteriin on päässyt moskaa ja alkanut vuotamaan -> sensonicin käyttöyksikön moottori on jumahtanut ääriasentoonsa (eli asentoon jossa painaa sylinterin pohjaan), ja nyt se ei tiedä kuinka toimia. Siihen pitäisi vaihtaa myös jarrunestesäiliöltä pääsylinterille tuleva letku, on ajanmyötä murenevaa laatua.
Tuo letku tuleekin kyllä muunnossarjassa mukana

Sensonic olisi periaatteessa helppo korjata (jossei sitä ole renkuteltu väkisin jolloin on piirilevy saattanut mennä oikkariin), voisi mennä ehjällä pääsylinterillä, käyttöyksikön purulla ja käyttöyksikön moottorin akselin oikaisemisella (mulla on noita moottoreita joissa oikaistu akseli 3kpl jouten) koska ylijenkaa itsensä silloin kun nestepaine katoaa, ts. käyttöyksikköä ei saisi käyttää kuormittamattomana.

Mutta jos muutat auton manuaalikytkimiseksi niin voisin ostaa sinulta autosi käyttöyksikön, se kun otetaan veke joka tapaksessa, enkä itse halua tuosta Sensonicista luopua kun sen temput on tulleet tutuiksi jo ;)

Toivottavasti saavat auton pelittämään. Pyydä nyt joka tapauksessa tutkimaan pelaako kytkin mekaanisesti, meidän omasta lähti kytkinlevystä pikkujousi joka jäi kanittamaan sinne asetelman ja painelaakseri sopukoihin ja meno loppui siihen kun kitkaa ei "yllättäen" löytynyt tarpeeksi.
Senhän saa tarkistettua esim. niin että ilmaa kytkimen 8ja nimenomaan alakautta ilmausruuvista) ja ottaa käyttöyksikössä olevan moottorin kuoren irti ja pyörittää moottoria akselistaan jolloin se painaa/ vapauttaa sylinterin, tällöin pääsee kokeilemaan toimiiko kytkin ok eli onko sylinteri ylhäällä veto päällä ja onko vapaalla sylinteri pohjassa.

(Asian sivusta: jos rattiakselissa tuntuu vieläkin välystä niin mulla olis tehdasuusi ng:n akseli ;) )
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

Pannaan tuo rattiakseli mieleen, taitaa olla kuitenkin se Prikka joka on ohjauspyörän takana ja mitä tulee tuohon yksikköön niin kyselen kun sinne päin soitan, että heittävät roippeet takakontiin.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Markus boy kirjoitti:Pannaan tuo rattiakseli mieleen, taitaa olla kuitenkin se Prikka joka on ohjauspyörän takana ja mitä tulee tuohon yksikköön niin kyselen kun sinne päin soitan, että heittävät roippeet takakontiin.
Melko varmasti selviää prikan kääntämisellä eri asentoon mikäli ei ole vielä ennen käännetty, sehän on melkoisen pehmeää materiaalia ja prikka syö siihen aika syvät jäljet.
Joo hyvä jos ottavat talteen yksikön, ei noita kannata romukoppaan heittää ;)
Ihme homma kun korjaamoilla aina suosittavat samantien vaihtamaan pedaalikytkimeen, eivät kait osaa/ viitsi ruveta noita kummemmin tutkimaan.
Nyt alkavat sensonicit olemaan jo siinä iässä että varmaankin ne joilla sellainen vielä on, kannattaisi pikapikaa vaihtaa uudet nesteet ja jarrunestesäiliöltä pääsylkälle menevä letku. Nesteet on takuuvarmasti tosi likaiset ja letkut alkavat murenemaan = sylinterit alkavat vuotamaan.
Samalla tietty kannattaisi teetättää uusi nesteputken jousto-osa pääsylkän ja työsylkän välille.

En tiedä kuinka hyvin kestäisivät asiallisesti huollettuina, eikait noissa ole mitään muita kuluvia osia kuin vaihdekepin anturi (jota sitäkään ei tarvita kun lootassa on oma asentoanturinsa, riittää että jompi kumpi toimii), ainakin noissa kolmessa yksikössä jotka olen avannut, on vikana ollut ainoastaan pääsylinterin vuotaminen käyttöyksikön sisään. Pääsylinterit olivat sellaisessa mustassa taturassa, ikäänkuin pikeä, ei voi johtua muusta kuin likaisista nesteistä ja murentuneesta letkumateriaalista.

Samoja ongelmia alkaa näköjään olemaan saman ikäkauden poljinkytkimisissäkin (siis nestekytkimisissä tonnareissa jne).
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Markus boy
"Ruisku"
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Helmi 03, 2006 08:00

Viesti Kirjoittaja Markus boy »

No niin nyt on sitten muutossarja asennettu ja hyvin pelittää :D , outo kylläkin ajella, mutta ei se menoa haittaa (ehkä hieman ohjaus jäykempi kuin ennen). Miten on tarvitseeko tuo käydä ohjelmoimassa erikseen manuaaliksi (ei ainakaan mitään ongelmia ollut kaikki toimii niin kuin pitääkin). Sitten miten toi vaihdekepin vaihto, kun tuli sarjan mukana ja pitäis tuo paljekkin vaihtaa (haljennut) niin onkohan se kepintanko kuinka kingkinen homma kun ei oikein tahtonut pelkän tangon vaihtamisesta löytyä mitään, taikka siten en vaan hoksannut (luki häiriö) :lol:
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

Kepin vaihtoon riittää pelkkä keskikonsolin purkaminen ja irroittaminen takapenkeiltä asti, vaihdevivuston irroittaminen laatikosta ja vaihdekepin juuren ympärillä olevan alumiinilaatikon irroitus ja purku. Kasaus päinvastaisessa järjestyksessä. :) Muista lukita kepin kohdistus ennen irroitusta laatikosta, että vaihteet menee päälle jatkossakin.

Ekalla kerralla menee muutama tunti, mutta kun huomaat, että pakkilukon säätö meni väärin, niin muutaman kerran jälkeen tuo homma sujuu jo puolessa tunnissa :)

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Vastaa Viestiin