Japanilaiset autot noin yleensä ottaen ovat laadukkaasti tehtyjä; ovat olleet sitä varmasti alusta alkaen. Miksi muutenkaan englantilainen autoteollisuus olisi kuollut 70-luvulla ja amerikkalainen korisemassa vieläkin? Luotettavuutta ja laatua keskivertokuluttajalle - tätä lisää!
Satkun tekeminen lopetettiin -93, siis yli vuosikymmen sitten. Ehkä olisi reilumpaa verrata tätä samanikäisiin ja ehkä -tasoisiinkin autoihin, joilla nyt voi kulkemisensa hoitaa? Itse ainakin olen pitänyt kaikista neljästä satkustani, jopa siitä onnettomasta -83 turboprojektista. Mutta kuljenkin työmatkani julkisilla (sai tänä aamuna melkein torkuttua kymmenisen minuuttia) ja ajelut muutenkin ovat tarpeett..harrastuspohjaisia. Tilanne voisi muuttua, jos työmatka pitenisi tai muuten hankaloituisi tms. Käyttöauto joka on yli (reilustikin) yli kymmenenvuotias ja ajettu useampi sata tuhatta alkaa olemaan ns. sisäänajettu.
Mutta. Jotain og900 herättää, eihän merkkikerhokaan varmasti olisi samassa vahvuudessa kuin nyt. Jotain siinä vekottimessa on, kun siihen on koko ajan työntämässä rahaa & aikaa, varsinkin kun oma alkuni saabistina oli melko puhtaasti sattumanvarainen - olisikohan johonkin normaaliin käyttöjapsiin tullut laitettua yhtä paljon kiinni kuin Aeroon?
Olisi mielenkiintoista tietää, mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Ehkä parin vuoden kuluttua on pakko alkaa haaveilemaan turbotonnareista, kun ne olivat tuotannossa vuoteen -98 asti..
