Tonnari käynnistyy vain sahaamalla... :(

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
lhb_81
"Koeajolla"
Viestit: 3
Liittynyt: Ti Huhti 13, 2004 20:59
Paikkakunta: Oulu

Tonnari käynnistyy vain sahaamalla... :(

Viesti Kirjoittaja lhb_81 »

Jepulis, homman nimi on siis se, että käynnistettäessä joutuu sahaamaan suhteellisen pitkään ennen kuin starttaa. Ja kun kone tärähtää käyntiin se käy kyllä tasaisesti mutta kierrokset vaeltelee välillä 900 - 1700, lämpimänä vähemmän, mutta vaeltelee kuitenkin.

Ja sitten kun laittaa virrat päälle ja kuuntelee kuinka bensapumppu jauhaa oman aikansa bensiiniä ruiskulle, se tekee sitä paljoltikin kauemmin kuin normaalisti (noin 30 sek kylmänä).

Ideatarjouksia otetaan vastaan, itse epäilisin bensapumppua / onko siinä kalvoja ?? :oops:

Sähköjärjestelmän pitäisi olla OK muilta osin paitsi sytytyskasetista (ei tietoa kuinka vanha kasetti) :?:
suklaanvärinen SAAB 9000i -88 kultaisella maskilla :roll:

Tulevat laitot: kirkkaat etuvilkut, hopeanvärinen kojelauta sinisillä ledeillä :roll: :P
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jussi »

Yleensä bensapumpun jälkeen on painelinjassa vastaventtiili, tod.näk myös Tonnarissa. Jos tuo vastaventtiili vuotaa niin autoa joutuu sahaamaan normaalia pidempään ennenkuin se saa polttoainetta.

Vaeltelun tutkiminen kannattaa aloittaa tyhjäkäynti-ilmaventtiilistä.
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Jussi kirjoitti:Yleensä bensapumpun jälkeen on painelinjassa vastaventtiili, tod.näk myös Tonnarissa. Jos tuo vastaventtiili vuotaa niin autoa joutuu sahaamaan normaalia pidempään ennenkuin se saa polttoainetta.
Löytyy tonnarissa bensapumpun kannesta, joka taas löytyy kun ottaa takaloosterin pohjaverhoilulevyn irti. Venttiiliä en ole itse testaillut, mutta vasta pari viikkoa sitten bensapumpun vaihtaneena kuvittelisin, että näin onnistuu:

1: Bensapumpun sulake irti (nro 24) ja sitten starttausta kunnes ei enää varmasti hörähdä käymään hetkeksikään (paineet pois linjasta).

2: Pohjalevy takaloosterista irti. Kaksi torx-kantaista ruuvia, löytyy joko vararengaskotelon kannen alta (CC-kori) tai sitten heti vararengakotelon kannen jälkeen paksin takaosassa on levyssä reiät, joista kannat näkyy (CS-kori).

3: Verhoilulevyn alta paljastuva peltinen kansi auki (kaksi 6-kolo "ruuvia").

4: Muovinen pölysuoja pois kannen päältä, jonka jälkeen venttiilit (painepuoli ja paluupuoli) näkyy pumpun kannessa.

5: Venttiili irtoaa kannesta VAROVASTI mutta voimalla SUORAAN ylöspäin vetämällä esim. nokkapihdeillä, se on kiinni kannessa vain O-renkailla. Tämä muovinen venttiili hajoaa sitten todella helposti, joten kaikenlainen riuhtominen ja vääntely kannattaa unohtaa...nimimerkillä yhden rikkonut :oops:

6: Jos omaat esim. öljynvaihtoon tarkoitetun imu/pumppaus härvelin (esim. piilteemasta saa n. 10€), liitä se venttiiliin bensapumpun puoleiseen päähän sopivalla letkunpätkällä ja koita imeä. Ei saa päästää ilmaa läpi ainakaan huomattavissa määrin! Bensaputken irti saaminen venttiilistä on vähintäänkin v:mäistä ja vielä kettumaisempaa on saada se takaisin paikalleen, sen verran kovaa muovia tuo putki on. Siispä on suositeltavaa, että on jonkinlainen imuvehje käytössä. Toki voi sitä yrittää imeä ihan perinteisellä oraalimetodilla, mutta tuskin se letkusta suuhun tuleva bensa nyt niin hyvälle maistuu...
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
Vastaa Viestiin