Muista ottaa taas asennuskuvia niin saadaan "hymyillä"potkuhousu kirjoitti:Luulempa että ajoviima on riittävä näin alkuun jäähdyttämään kuumentuneita jarruja. Pitää kokeilla onko tosta mitään apua

Muista ottaa taas asennuskuvia niin saadaan "hymyillä"potkuhousu kirjoitti:Luulempa että ajoviima on riittävä näin alkuun jäähdyttämään kuumentuneita jarruja. Pitää kokeilla onko tosta mitään apua
No siitä ei liene epäilystäkäänpotkuhousu kirjoitti:kolapullon kuvia, nooh eiköhän vanha pienoismallin rakentaja nyt parin jäähdytykset rakenna
Kunnon scoopit konepellille pulloista93t sport kirjoitti:No siitä ei liene epäilystäkään![]()
![]()
Saako kolapulloista ilmanottimet
Tästä juttelimme tallillamme ja totesimme samaa.potkuhousu kirjoitti:Luulempa että ajoviima on riittävä näin alkuun jäähdyttämään kuumentuneita jarruja. Pitää kokeilla onko tosta mitään apua
Siitä klassisesta Sarviksen pulkastahan ne on väsänny niitä konepeltiscooppeja mm. jenkkiautoihin. Oikeesti. Pulkka keskeltä poikki ja ylösalas pellin päällepotkuhousu kirjoitti:Kunnon scoopit konepellille pulloista93t sport kirjoitti:No siitä ei liene epäilystäkään![]()
![]()
Saako kolapulloista ilmanottimet
![]()
IlmavTK:n papereissa on sitten virhe, tekevälle sattuu.Limmo kirjoitti:Tota nyt on ihan pakko vieläki "avautua" tästä. Eli ilmavoimien teknillisen koulun opetusmateriaalista kopioituna (siis koskien hävittäjän imukanavan aerodynamiikkaa): Kokonaispaine on kanavan kaikissa kohdissa sama (kuvassa siis kanava, joka supistuu ja sitten taas laajenee ja oletuksena on tietysti, että ilma on kokoonpuristumatonta, mikä ei tietystikkään käytännössä täysin pidä paikkaansa mutta pätee melko hyvin alle 300km/h nopeuksissa).
Kokonaispaine muodostuu:
-dynaamisesta paineesta (ilman virtaus)
-staattisesta paineesta (ympäristön ilmanpaine)
Kun nyt kaivaisit sen bernoulin yhtälön esille jostain, sen monimutkaisempaa käsittelyä tämä asia ei tarvitse.Limmo kirjoitti:Ja kun nyt tiedetään, että kun paine pysyy vakiona kanavan supistuessa, niin silloinhan ilmavirtauksen on kiihdyttävä jotta kaikki kanavassa oleva ilma mahtuisi kanavan suppeamman osan läpi. Ja tähän liittyen: kun ilmavirtaus hidastuu, virtauksen dynaaminen paine laskee, mutta staattinen paine kasvaa ja toisin päin.
Ei ole tarpeen, voin kyllä tilata niistä kopiot itselleni TK:lta tai katsoa sitten kun seuraavan kerran olen TK:lla käymässä. Ihan hyvä sinänsä että asia tuli puheeksi, vaikka tuo ei nyt apumekaanikoille ihan keskeisintä tietoa olekkaanLimmo kirjoitti:Ja voin kyllä skannata ja laittaa näitä papereita sulle sähköpostiin ku nää ei oo mitään tyyppikohtaisia, vaan periaatteellisia kuvia.
Ei se ole pilkunviilausta että kanavassa paine vaihtelee, paine ja virtausnopeus kulkevat aina käsikädessä. Paine putken suulla, dynaaminen paine, on vakio. Paineiden summakin on toki vakio, se on aina tuo putkensuulla vaikuttava dynaaminen paine, mitä muutakaan se voisi olla. Riippumatta itse putken geometriasta paine suulla on aina tuon ajonopeudesta riippuvan dynaamisen paineen verran ja putken lopussa taas normaali ilman paine, eli putkessa tapahtuva painehäviö on vakio. Painehäviö on massavirran funktio jne...Limmo kirjoitti:Mut sen osalta oot kyl oikeessa, et kyllä siellä kanavassa paineet vaihtelee kun ruvetaan pilkkua viilaamaan, mut kuitenkin kaikkien kanavassa vallitsevien paineiden summa on vakio.