Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
quidam
"Kaasari"
Viestit: 10
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 18:02

Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja quidam »

Tarkotuksena olis pistää auto seisontaan kesällä kolmeksi kuukaudeksi (v.91 Saab 900i) Pitääkö ottaa jotain erityistä huomioon? Oon ymmärtänyt, että akun kengät olisi syytä irrottaa. Nykynen akku ei taida kauan kestää, talvella oli muutaman kerran ongelmia sen kanssa ja nyt keväälläkin akkuvalo välillä palaa jos auto on ollut viikonkin paikoillaan. Valo sammuu kuitenkin kun lähden ajamaan... Kannattaisko uus akku laittaa ennen seisonta-aikaa, ja helpottaisko se käyntiin lähtöä sitten seisonnan jälkeen? Entä mitä kaikkien nesteiden kannalta täytyis ottaa huomioon ennen seisontaa ja sen jälkeen? Miten kolmen kuukauden seisonta-aika yleensäkin vaikuttaa tollaseen vanhaan autoon?

Paljon kysymyksiä, kiitos jos joku viitsii vastata! :D

-tyttö ja saab
Avatar
nalleolut
"TosiSaabisti"
Viestit: 24616
Liittynyt: Ke Syys 10, 2003 19:21
Paikkakunta: Satakunnan Lappi

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja nalleolut »

ostan se uuden akun ku tarvitset saabbia seuraavaksi.

mie en tekis mitään muuta. riippuu toki seisotus paikasta. oma ex saab seiso 3kk heinikossa ja se rupes mätänemään heti. mut muuten seisonta ei tee autolle ollenkaan hyvää
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
pevi
"Hölösuu"
Viestit: 1797
Liittynyt: Pe Joulu 26, 2003 16:11
Paikkakunta: Paimio

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja pevi »

Kuiva paikka on hyvä olla, lämmin ei välttämättä tarvitse olla.

Renkaat saattavat muuttua kulmikkaiksi, joten vaihtaisin alle huonot renkaat tai liikuttaisin autoa ajoittain. Pukille laitto suositeltavaa pidemmässä säilytyksessä.

Akulle voisi tehdä hyvää pitää latauksessa C-tekillä, vai mikä se nyt oli. Akku on parempi olla irti, kuin kiinni. Tosin jos sähköt on kunnossa ei kiinni olevasta akustakaan koidu ongelmia.

Tiivisteet, nesteet, sähköt jne ei tykkää kyttyrää ellei paikka ole kostea.

Ikkunat aavistksen verran raolleen, samoin ovet ensinmäiseen lukituskohtaan jottei tiivisteet painu ( 3 kk ei ole tämän suhteen ei tuottane ongelmia )
9000 vm. 97 Jubilee x 2
9000 vm. 95 Aero
900 vm. 87 CAB
quidam
"Kaasari"
Viestit: 10
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 18:02

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja quidam »

Kiitos vastauksista! Ulkona taivasalla se joutuu kyllä todennäkösesti olemaan. Tarkotitko, että akun olis hyvä olla kokonaan pois paikoiltaan vai paikoillaan, mutta kengät irti? Ja pitääkö akun/kenkien irrotuksessa ottaa jotain erityistä huomioon?

-tyttö ja saab
pevi
"Hölösuu"
Viestit: 1797
Liittynyt: Pe Joulu 26, 2003 16:11
Paikkakunta: Paimio

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja pevi »

quidam kirjoitti:Kiitos vastauksista! Ulkona taivasalla se joutuu kyllä todennäkösesti olemaan. Tarkotitko, että akun olis hyvä olla kokonaan pois paikoiltaan vai paikoillaan, mutta kengät irti? Ja pitääkö akun/kenkien irrotuksessa ottaa jotain erityistä huomioon?

-tyttö ja saab

Ei ole väliksi onko akku kotelossa vai ei.

Akunnapoja irrottaessa otetaan AINA ensin miinus napa ja sitten plusnapa.

Kiinni laittaessa AINA ensin plusnapa ja sitten vasta miinusnapa.

( Kun on kerran oikosulkenut akun kiintoavaimella runkoon, niin edellä kerrotun oppii muistamaan :lol: )
9000 vm. 97 Jubilee x 2
9000 vm. 95 Aero
900 vm. 87 CAB
pakinen
"Viggen"
Viestit: 605
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 23:11
Paikkakunta: Tampere

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja pakinen »

Olen itse pitänyt kuivassa ladossa, ikkunat reilusti raollaan mutta pressu päällä kunnolla sidottuna.

Sitten olen laittanut Bilteman kosteudensyöjän autoon sisälle mikä näyttää keräävän sen 2 desia kolmessa kuusaudessa kosteuta pois. Penkit eivät ole ollu homeessa, joten taitaa olla toimiva härveli.

Akun olen ottanut irti, mutta en oo jaksanu kantaa sisälle. Olen tarkastanu jäähdysnesteen pakkasenkestävyyden ja lorauttanu tankkiin talvisäilytysainetta
Saab 900S Combicoupe
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7682
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Riippuu tosiaan kesästä, viime kesän kaltaisena toi kosteuden poistaja on paikoillaan.
Renkaille riittänee noin lyhyel aikaa kun laittaa vähän ylipainetta.
Pesu ja vahaus ois tietty suotavaa, ex-ässä seiso yhen kesän ja se vihersi kummasti vaikka valkoinen olikin, puista irronneet siitepöly ja mikä lie olivat tarranneet niin kovin kiinni että vasta vahan kanssa putsaantui.

Kuivana kesänä on oikeastaan lähes sama miten tuon jättää seisoon kuhan ei aja heinikkoon ja varaa apuvirtaa herättelyyn.
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
quidam
"Kaasari"
Viestit: 10
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 18:02

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja quidam »

Kiitos vinkeistä. :D Ei se sentään heinikossa joudu oleen, mutta ikkunoita tai ovia en kyllä voi jättää auki. Se kosteudenpoistaja on varmaan ihan hyvä olla, ei oo tiivisteet ihan huipussan enää. Toi vanha akku olis varmaan syytä vaihtaa kuitenkin, niin olisko järkeä tehdä niin, että pistän siihen samantien uuden akun seisonnan jälkeen ennen kun yritän edes vanhalla?

-tyttö ja saab
SB90
"Hölösuu"
Viestit: 1102
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 19:02
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja SB90 »

uus akku, sitten kun lähdet starttaamaan.
Ralli ei oo kovin hauskaa jos tietää mitä motin alla on, mutta ei tiedä mihin mennää
Saab90 -85(ex) Saab90 -87(ex) Saab99 -82 Saab99 -75
GMies
"Kaasari"
Viestit: 20
Liittynyt: Ma Marras 03, 2008 17:17

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja GMies »

"Pitääkö ottaa jotain erityistä huomioon?"

Sinun tapauksessasi ei tarvitse ottaa mitään huomioon, jos säilytät autoasi ulkona. Tuollahan niitä autoja on kadunvarsilla ja takapihoilla pilvin pimein, joille ei ole tehty muuta, kuin lyöty ovet kiinni.

Auto kärsii joka tapauksessa niin paljon, että tuollaiset kosteudenpoistajat, renkaiden painumiset ym. ovat pelkkää hienostelua.

Siis aloita kysely auton saamiseksi katon alle, sitten vasta muut.
Se miinuskaapelin irroitus on kyllä aiheellista, vaikka säilytät autoasi missä tahansa.
Nappe
"Hölösuu"
Viestit: 1095
Liittynyt: To Touko 08, 2003 15:25
Paikkakunta: Kerava

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja Nappe »

Itse olen pitänyt autot katon alla, pestynä, seisontarenkailla, täydellä tankilla ja akku irti, tosin kesällä akku säilyy paremmin kun talvella, yhden kesän unohdin 9-3:ssa akun kiinni, ja hämmästyksekseni lähti vielä käyntiin omalla sähköllä 6kk myöhemmin 8O

Jos auto on ulkona niin itse en laittais pressua suojaksi, jos se pääsee vähänkin liikkumaan tuulessa niin kaikki mahdollinen pöly siellä välissä toimii hiekkapaperina...

Kesäsin jarrulevyt tahtovat ruostua kovasti, talvella ei ollenkaan, pakastaminen olisi siis suotava seisontamenetelmä :)

Tarjoustalosta tai jostain niitä isoja kosteudenpoistajia niin ei tarvis tuulettaa käytönoton yhteydessä, pitäisi itsekin kokeilla :oops:

Akkuvalon palaminen käynnistyksen jälkeen voi myös olla loppuvien laturin hiilien merkki, kannattaa tutkia jollei uusi akku poista valoilmiötä.
Saabit Sekalaisia_Saab-aiheisia_kuvia_vuosien_varrelta
66Saab74
"Turbo"
Viestit: 275
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 12:15
Paikkakunta: Lahti

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja 66Saab74 »

Vaihtaisin öljyt jos on vanhat öljyt. Akun ostaisin jo takuun vuoksi vasta kun auton ottaa käyttöön. Tarjoustalon kosteuden poistaja toimii, kokemusta asuntoautossa.
Saab 1974 L. 4d. 1.85L. Oranssi , rekistöröity uudelleen 28.4-09. Jäsen 3689. Renu Megane 1.9dci ja LT volsu asuntoauto.
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8261
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Mulla on auto kylmässä tallissa, ikkunat vähän auki ja akusta maakaapeli irti. Toisinaan käytän lämpimäksi, poljeskelen jarruja ja latailen akkua, siinäpä ne mitä olen tehnyt.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
lucaf
"kukkahattu"
Viestit: 6420
Liittynyt: Ke Touko 07, 2003 10:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja lucaf »

eikö riitä että seisonnan ajan akun miinusnapa on irti. että akku ei pääse purkautumaan? miksi pitäisi olla molemmat navat irti?
quidam kirjoitti:Nykynen akku ei taida kauan kestää, talvella oli muutaman kerran ongelmia sen kanssa ja nyt keväälläkin akkuvalo välillä palaa jos auto on ollut viikonkin paikoillaan. Valo sammuu kuitenkin kun lähden ajamaan...
jos talvella on ollut ongelmia vain muutaman kerran, kyllä sillä vielä kesän ajaa helposti. pakkasilma on se mikä laittaa akun koville. eli viimeistään syksyllä akku vaihtoon.

HUOM: "akkuvalon" eli latausvalon palaminen ei ole merkki huonosta akusta vaan huonosta laturista. Mutta vain silloin jos se jää palamaan ajaessa tai syttyy ajaessa. se että valo jää palamaan kun käynnistät auton, on ihan OK, kunhan se sammuu heti kun painat kaasua vähän reippaammin tai kun lähdet ajamaan.

(mietin vielä että onko kuitenkin mahdollista myös se, että myös viallinen akku voi sytyttää latausvalon, silloin kun akku ei suostu vastaanottamaan virtaa)
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
Sapetti
"Turbo"
Viestit: 212
Liittynyt: Ke Joulu 19, 2007 16:51

Re: Miten auto pitää valmistella seisontaan?

Viesti Kirjoittaja Sapetti »

Mimmi kirjoitti:Akusta riittää aivan hyvin jompikumpi napa irti, virtapirihän on silloin auki, eikä virtaa kulu.
Mutta turvallisuussyistä kannattaa ensin irroittaa akun miinusnapa (taidettiinkin jo mainita). Tällöin jos avain osuu runkoon, virta pääsee kuitenkin maadoittumaan vielä ihan piuhojakin pitkin.

Plus navassa kiinni oleva avain kun ottaa kontaktia runkoon tulee iloista kipinää.
Nimim. kokemusta löytyy :oops:
½miljoonan projekti 900c -88, ajossa 900i -90, löytyy myös varaosa 900c -89
Vastaa Viestiin