Potilas on avokin fillari, jolla on ikää jo muutama vuosi. Vaihteen valitsimessa lukee Sachs Pentasport P5. Räjäytyskuvankin löysin netistä, mutta tällä insinööripäällä ei paljon leijuta ko. kuvan kanssa.
Ongelma on se, että vaihteita on viidestä mahdollisesta käytössä vain yksi. Valitsin (se rulla siellä ohjaustangossa) pyörii hyvin. Samoin vaijeri näyttäisi liikkuvan, ainakin silloin, kun olin irrottanut pään sieltä navasta. Vaihteet eivät kuitenkaan kytkeydy päälle. Toimiva vaihde taitaa olla viitonen, jokseenkin raskas joka tapauksessa.
Ennenkuin revin sen navan atomeiksi, onko jotain muita vinkkejä? On nimittäin aivan taivaan tosi, että osaan purkaa käytännössä mitä vain, mutta kokoamisvaiheessa homma jää ns. "projektiksi".

Jotain siis yleispätevää tai vaikka vaihdekohtaista vinkkiä haetaan. Tiedän, että täältäkin löytyy fillaristeja. Nyt on oiva paikka briljeerata.
