Kevät tulee ja uuden korinvaihto tuli jälleen houkutukseksi. Ostin siinä sitten 2.1l koneellisen 5-ovisen 900:sen niin saa sen paremman kannenkin samalla. Kyseiseen koriin olenkin jo ehtinyt sähkölasit ja keskuslukituksen siirtää ja todennut että kori on eritäin vähäruosteinen joten vaihdos on kannattava. Myös vaihteisto tuntuu paremmalta, kuin mitä vanhassa on minulla ollessa koskaan ollut. Alunperin piti kyseinen auto laittaa ajoon ensin omalla tekniikalla ja huoltaa turbokone kunnolla, mutta toisin meni. Tänään päästölappua yrittämään mennessä kyseinen auto päätti että vesi on öljyä ja toisinpäin.

Noh siinäpä sitten hinasin auton takaisin kotiin ja totesin että kuplii paisuntasäiliössä ja tästä innostuneena otinkin välittömästi kannen irti. Pahvi oli antautunut ykkösen kohdalta ja kannessa oli jonkinmoista jälkeä halkeamasta, joten menee koneistamoon tarkistukseen.
Samalla tuli mieleen että onko koko ruiskun sähkösarja pakko vaihtaa samalla vai onko turbon sähkösarja sama kuin 2.1l koneen? Kun siis näitähän on turbojakin boschin ruiskulla? Jos sama sarja niin pääsisi pelkällä lastulla eikä tarvitsisi sisältä purkaa mitään. Tai jos pääsisi boxin vaihdolla? Turbokoneen ruisku on siis lucas 14.1 jossa ilmeisesti jotain vikaa immussa(polttaa ce valoa ajoittain).
Tarkoituksena on asentaa myös di kunhan siihen saan osat, mutta siitä sitten myöhemmin.
Huomenna Täytyy purkaa kytkin ja pudotella koko setti lattialle ja tilailla tarvittavat tiivisteet. Josko ensiviikonloppuna saisi aloitettua uuden tekniikan vaihtamista. Mitenkäs se muuten meni kun 2.0 kone ja 2.1 kansi että kumman kansipahvi sinne kannattaa laittaa? Käsittääkseni 2.0?