Jos Hirssin Step1-paketin laittaa otsikon 2002-mallin Saabiin, niin joutuu rakentamaan uudet jarrut.
Volvolle saa myös oman Polestarin viripaketin ja siitä sanotaan että "paketti ei lisää auton maksiminopeutta, koska Volvon nopeusrajoittimet jäävät alkuperäistasolle. Tästä syystä standardijarruja ja -renkaita ei tarvitse vaihtaa uusiin". Tehoja Volvon viripaketti tuo lisää 22...68 hp.
Miksiköhän Saabiinkin ei voisi softalla kikkailemalla jättää samat nopeudenrajoittimet niin ei tarttis jarruja alkaa nypläämään. Minua ei kiinnostanut aikanaan huippunopeuden lisäys vaan muut positiiviset ominaisuudet ja siksi olisin mieluusti tyytynyt tuohon softalla rajattuun huippunopeuteen jos sen olis voinu valita jarrurempan sijasta.
Luulisi että keskieurooppa on Hirschin tärkein markkina-alue jossa on tärkeä myös saada nostettua maksiminopeutta autobahnoja varten. Ja erilaisia softaversioita ei varmaankaan tehdä siksi että jokainen softa pitää tyyppihyväksyttää tms..
Tuo jarrujen nypläys on halpa ja helppo homma. PCS:ltä saa settiä joka sisältää jarrupalat, 308mm jarrulevyt ja uudet jarrusatulan kannakkeet. Hinnat alkaen n.200€ ja vaihtaa siinä vartissa
Suosittelen tuota jarrupäivitystä vaikka ei Hirschin softaan päätyisikään.
Suomessa ei pykälissä taida olla mitään kiinnostusta maksiminopeudelle, vaan jarrupäivitysvaatimukset menee huipputehon mukaan (verrataan saman mallisarjan sisällä - jos esim. 150hp auton päivittää 185hp malliksi, pitää jarrujen vastata alkuperäistä 185hp mallia). Sitä en tiedä, miten nuo Polestarin ja Volvon setit menevät (onko esim. koko auton mallisarjassa samat jarrut niinkuin 9000:ssa aikoinaan (90->), jolloin heikoimpaankin vapariin on jarrujen osalta helppo leimata tehoa), mutta koska Hirsch tykkää myydä pykäläin mukaisia settejä, eivät tiettävästi suostu myymään Suomeen virisoftaa autoon, jonka jarrut eivät Suomen pykälien mukaan siihen riitä.
Salaisen agentin työ on vaivalloisempaa kuin trigonometristen yhtälöiden soveltaminen käytännön höpsismiin. -Agentti Tuplanolla
Noinkin vanhaan malliin vaati Hirsch kuntotestin parivuotta sitten, mutta tuohon löytyy satsi 2007 alaspäin Numerolla: •Artikel-Nr. F270006810 tarjous hinta 947€
Kannattaa ottaa yhteyttä johonkin näistä jälleenmyyjistä. Linkki
Miksi olla vain vaikea, kun hiukan vaivaa nähden voi olla täysin mahdoton.
like_a_glove kirjoitti:jostain ku sais 100% varmaa tietoa että käykö toi jarrukitti myös NG900 -95--> ?
Ei käy, navat on isommat alkupään ng900sissa. Eli pitää vaihtaa uudemmat navat jotta jarrulevy asettuu oikein. Mutta kannattaa mitata, mulla ei tietoa koska napa vaihtuu, tai onko joskus vaihdettu uudemmat jousijalat tms. Ja ilmeisesti jarrusatulatkin on erit.. Eli täytyy hankkia myös satulat, joihin nuo 308mm levylle sopivat kannakkeet menevät.
Ei 100% varmaa tietoa, mutta aika varmaa
ps. multa löytyy kaikki satulat allekirjoituksen autosta purettuna.. halvalla
Suomessa ei pykälissä taida olla mitään kiinnostusta maksiminopeudelle, vaan jarrupäivitysvaatimukset menee huipputehon mukaan (verrataan saman mallisarjan sisällä - jos esim. 150hp auton päivittää 185hp malliksi, pitää jarrujen vastata alkuperäistä 185hp mallia).
Ja jarruthan on aina Aeroon asti samat (205hp?).
En tietenkään suosittele laittomuuksiin, mutta paljon helpompaa on unohtaa koko muutoskatsastus ja joku halvempi softa vaikkapa tältä foorumilta.
Oli: OG9-3 2.0t 2003 On: 9-3 SS TTiD Aero A6 2008, JC Stage1 + EGR Off (mittarissa noin 190tkm) Muuta: Kiina TECH2
like_a_glove kirjoitti:jostain ku sais 100% varmaa tietoa että käykö toi jarrukitti myös NG900 -95--> ?
Ei käy, navat on isommat alkupään ng900sissa. Eli pitää vaihtaa uudemmat navat jotta jarrulevy asettuu oikein. Mutta kannattaa mitata, mulla ei tietoa koska napa vaihtuu, tai onko joskus vaihdettu uudemmat jousijalat tms. Ja ilmeisesti jarrusatulatkin on erit.. Eli täytyy hankkia myös satulat, joihin nuo 308mm levylle sopivat kannakkeet menevät.
Ei 100% varmaa tietoa, mutta aika varmaa
ps. multa löytyy kaikki satulat allekirjoituksen autosta purettuna.. halvalla
100% mutulla väittäisin, että -97 paikkeilla vaihtuu navat, koska omaan -96 -malliseen ei käynyt suoraan.
juu ainakaan taakse ei menny satulat 9-3 levyjen kanssa...ratkaisu löyty lopulta opelin satuloista...eli nyt on NG:ssä isommat takajarrut.
toi etupää vaan hieman huolestuttaa...eli siis näissä alkupään NG:ssä satulan kiinnityspaikka lähempänä napaa? ei sillä ei hätää...eiköhän tähänkin löydy ratkaisu opelista...
mulla muuten on kumminkin uudemman mallin alatukivarret...
900 2.3T -95RE85, BMW 335da -07 NF Metals ,Tech Line kitka- ja lämmönhallinta pinnoiteet. esim.pakosarjat, männät, palotilat, laakerit jne.