Lainataan tätä topikkia, kun en uutta viitsinyt tehdä, eikä haullakaan tuntunut löytyvän oikeen mitään fiksua. Tai sitten en vaan osaa käyttää sitä kunnolla.
Ongelmani on siis seuraavanlainen: Kolkki, vuosimallia 2001, ajettu 147tkm, 150hp LPT toimi orkkisaluilla+nokian hakkapeliitta 7 (195/65 R15) -talvirenkailla varsin moitteettomasti. Kulki kuin juna eteenpäin, eikä minkäänlaisia vapinoita tai tärinöitä tuntunut.
Juuri vaihdetuilla ja tasapainotetuilla Falkenin (205/55 R16, orkkisaluilla nämäkin) kesärenkailla auto kuitenkin ravistaa rattia 80-110km/h nopeuksissa. Välillä vähemmän ja välillä vähän enemmän (yleensä mutkissa, varsinkin oikealle kaartavissa tuntuu hiukan enemmän). Pahiten tuo ilmenee kun ajaa cruise päällä 95-105km/h nopeuksia. Kiihdyttäessä tätä ei juurikaan tunne, moottorijarulla jonkinverran vaimeampana. Myös vapaalla/kytkin pohjassa rullatessa ratti alkaa vapisemaan kun nopeus on jossain 80-85km/h tietämillä, varsinkin jos jarruttaa samalla niin tuntuu erittäin selvästi tuo vapina.
Renkaita on vaihdeltu edestä taakse ja takaa eteen, mutta mitenkään merkittävästi tuo ei ole kyllä auttanut. Auto oireili myös vanhoilla, tänä keväänä tasapainotetuilla, nokian hakka h -kesärenkailla samanlailla. Itselleni tämä on ensimmäin saab, joten tietotaitotaso on näistä aikalailla nolla. Ehdotuksia, mitä tuosta nyt kannattaa ensimmäisenä lähteä tutkimaan/vaihtamaan? Vetarin holkki, kierot/kiero vanne, paskaa navan ja vanteen välissä, kierot jarrulevyt/muuta häikkää jarruissa, puslat porsineet, jotain muuta?
Kun ei itse tiedä, niin kysytään viisaammilta
