Aluksi suuret kiitokset Aksulle avusta.
Tarkoituksena oli siis vaihtaa satkuun uusi kansi, kytkin, enska, kampiakselin stefat, jakoketju, kiristin, ym sälää.
Aloittelin hommaa perjantai-iltana laskemalla vedet ja vaihteistoöljyt ulos.
Lauantaina ensin enskan kimppuun, homma sujui keyesti. Uudet rattaat sisälle ja johan liikkuu. Kytkimen kanssa tapeltiinkin jonkin aikaa. Ei millään meinannut löytyä sopivaa lankaa kynsien alle. No, voimallahan se sieltä lopulta tulikin. Uuden asennus oli helpompi, kun saatiin kunnolla kynnet matalaksi. Kampiakselin stefa tuli naputeltua paikalleen ja vauhtipyörä sai uuden silmälaakerin.
Kun etupää oli tehty, siirryttiin purkamaan kantta. Aluksi oli tietysti venakopanpultit jumissa, mutta onneksi ei tarvinnut järeämpiä työkaluja. Kannen nosto olikin melkein mahdoton homma. Loppujen lopuksi irroitimme pakopuolelta yhden pinnapultin ja toinen sahattiin poikki. Sitten kansi nousi paikaltaan kivan lotinan säestämänä. No, olihan tietty aluksi tapeltu tunkin aseman kanssa, jotta saatiin konetta kevennettyä oikeasta kohdasta. Parit pultitkin tippuivat "monttuun". Homma lopeteltiin lauantain osalta tähän. Hävetti pitää talkoolaista niin pitkään hommissa

Sunnuntaina haettiin Kälviältä ensin työkaverin kanssa työkalu hihnapyörän pultin avaamiseksi ja sitten hommiin. Aluksi kävi kuitenkin selväksi se, että pulttia on mahdotonta avata meikäläisen konsteilla, joten tein pikaisen suunniteman muutoksen. Kone kasaan, jotta sen saa vielä tänään käyntiin.
Uusi portattu kansi paikalleen uuden pahvin kanssa ja pakosarja kiinni myös uusien tiivisteiden kera. Pinnapulttien kanssa meni hetken aikaa, kun jostain syystä päätin olla irroittamatta pakosarjaa pakoputken alkupäästä






No, akku oikein päin, uudet öljyt vaihtestoon ja nesteet koneeseen. Sitten vaan konetta käyntiin. Lähtihän se pienen yrittämisen jälkeen. Nokka akseli vinkui hetken odottaen öljynpaineen nousua. Ei nakutusta ja ihan siisti käyntiääni. Sytkäkin on varmaan kohdallaan, kun vinkistä osasin laittaa hyvön merkin jakajaan. Sitten vaan peruuttelemaan tallista ulos...
Yksi ongelma ei tuntunut ratkenneen. Kone käy yhä jalkikäyntiä ja lämmöt eivät jostain syystä ole ihan sellaiset kuin pitäisi(liian matalat). No se on selittäminen sinänsä, sitä en jaksa enää tähän lisätä.
Koeajossa kone kiekuu kivasti ja pidempi enska on totella POP! Satanen irtoaa kakkosella ja maantiajossa kone on sopivilla kierroksilla.
Loppujen lopuksi ihan hyvä opetus näin aloittelevalle tee-se-itse saabistille. Täytyy jossain vaiheessa nostaa koko kone pois ja tehdä nyt tekemättä jääneet työt.
Ja jos joku jaksoi lukea tämän loppuun saakka, niin hattua nostan:D Ajattelin vain pistää tähän kaiken , mitä nyt väsyneenä muistan.
Matti