Itsellä oli kerran syttö hukassa ja se löytyi sillä, että alla olevassa kuvassa näkyvä pyörijä oli päin persettä. Eli, kun pyörität auton moottorin "0"-merkkiin tulee pyörijän osoittaa kuvassa näkyvien imusarjan pulteista oikean puoleista eli alempaa = jakajan perussäätö.
Siitä sitten lähdet hakemaan esim. valokynällä oikeaa sytytysennakkoa. Eli pyörität moottorin haluttuun ennakkoon ja käännät jakajaa niin, että valokynän valo syttyy. Tämä valonkynän käyttö ennakon säädössä ei ole mikään tarkka mutta saat sytytyksen aika lähelle oikeaa. Samalla saat kärkivälin oikeaksi jakajaan.
P.S. Suosittelen PerTornixin Ignitor-kärjetöntä sytkää. Omassa on ollut syyskuusta 2001 lähtien Ignitor ja kertaakaan ei ole "kärkiväliä" tarvinnut säätää ja sytytysennakkoa on säädetty vain silloin, kun ennakkoa on muutettu. Tarkistukset on ollu nopeita, kun on vain saanu kattoa ajoituslampulla, että kohdalla on. Ainoa haittapuoli on se, että Boschin kannesta joutuu kovertamaan tavaraa pois, että alipainesäätö pelaa. Muuten tuo musta mollukka ottaa kanteen kiinni ja ei käänny mihinkään.