Juha96 kirjoitti:Onpa harmi jos joudut korvaamaan tuon systeemin tavallisella kytkimellä. Onko siinä muuta vialla kuin tuo käyttöyksikön moottori ja pääsylinteri?
Vaikea tietää mikä tuossa on vikana, kytkin jäi jotenkin kanittamaan auki, eli eteneminen loppui ja kytkimestä kuului hetken käytön jälkeen kiljuntaa (tämä tapahtui siis helmikuussa). Päästin silloin painetta ulos ilmausruuvista muta vetoa ei löytynyt (siis paikoillaan vaihde päälläkin kytkin puristi vain tosi vähän), eilen kun purin käyttöyksikön irti niin asetelma (ja siis pääsylkkä irti) pääsi vapaaksi ja vaihde päällä tuntuisi olevan vetokin päällä ihan normaalisti.
Ensimmäiseksi pitäisi päästä käsin käyttämään pääsylinteriä jotta näkisi pelaako kytkin mekaanisesti ihan ok, mutta tämä ei onnistunut kun pääsylinteri vuoti.
Pääsylkkä on FAG:in tekemä Sachsille, valmista tiivistesarjaa ei näytä saavan (Saabilta en edes kysynyt, tuskin löytyy), mutta mittojen mukaan löytyi tiivisteet jotka saapuvat huomenna varaosaliikkeeseen.
En itsekään haluaisi poistaa tuota järjestelmää, mikäli mahdollista. Ostin eräältä forumilaiselta käyttöyksikön jonka pitäisi olla kunnossa (ja joka saapunee huomenna myöskin). Mäntykorvelta tulee lisäksi varmuuden vuoksi poljinhässäkkä pääsylintereineen. Jossei tule kuntoon niin sitten poljin paikoilleen.
Mitään vikakoodeja en ole luetuttanut, tai annoin niiden lukemisen tehtäväksi eräälle järvenpääläiselle merkkikorjaamolle mutta valohoidosta velotettiin melkein 40e ja "diagnoosi" (joka oli tehty ilmeisesti -25asteen pakkasessa ulkona auton akun ollessa tyhjä, tai sitten auto oli osattu siirtää millilleen samaan kohtaan mihin sen jätin, mitään raporttia ei annettu, eikä techiä oltu käytetty) oli että kytkin uusiksi, 2000e kiitos
(:lol: ), ja samalla rähistiin asiakkaalle että auto pitää viedä samantien pois. Kyseisessä liikkeessä en aio asioida enää.
Oma arvioni on että kovalla pakkasella on voinut pääsylkkä ruveta vuotamaan, ja senso on jotenkin tallannut työsylinteriä liian pitkälle jolloin kytkinlevy on jäänyt kanittamaan kytkinakselin booreille estäen asetelman palautumisen tms.
Pitää toivoa ettei levylle ole tapahtunut mitään, en kyllä usko koska ei sieltä mitään hajuja/voimasavuja ainakaan tullut ulos. No siitähän sen tietää jos kytkin pitää eikä täristä niin on ok.